Otomobillerde kullanılan cam filmi yasağı, dün yayımlanan Resmi Gazete ile birlikte kalkıyor.

21 Ekim 2017 Güncelleme: Yasa, yürürlüğe girdikten altı ay sonra yürürlükten kaldırıldı. Resmi gazete içeriği için tıklayınız

Dünden beri birçok haber sitesi bu yasağın kalktığını bar bar bağırıyor, ama detaylarına değineni pek göremedim bu sebeple sizler için açık açık yazmaya çalışacağım.

Yasa ne zaman yürürlüğe girecek?

Resmi gazete yayımından altı (6) ay sonra. (26.04.2017)

Hangi Araçlara Cam Filmi Uygulayabilir?

En az 4 tekerlekli yolcu ve yük taşıyan araçlar ile birlikte römorklara cam filmi uygulanabilecek.

Cam Filmi Uygulandıktan Sonra Kontrol Edilecek Mi?

Evet. Montaj yapıldıktan sonra, uygunluğu onay kuruluşu veya onay kuruluşu tarafından görevlendirilen kurum/kuruluş tarafından kontrol edilir ve rapor düzenlenir. Bu rapor araçta muhafaza edilmelidir.

Kimler Cam Filmi Uygulamasını Yapabilecek?

TS 13347’ye göre Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi almış ve cam filmi imalatçıları/ithalatçıları ile sözleşmesi bulunan firmalar cam filmi montajı yapabilir.

Cam Filminde Aranan Şartlar Nelerdir?

 1. Bir cam filmi tipi için imalatçı veya ithalatçısı tarafından AİTM onayı alınmalıdır. Özetle aşağıdaki şartlar sağlansa bile onaysız ürünler kullanılamayacaktır.
 2. Film araç içinden uygulanmalıdır. Araç dışından yapılan filmler kabul edilmeyecek.
 3. Ön cama hiçbir şekilde cam filmi uygulanmayacak.
 4. Dış ışık yansıtma oranı %15‘in üzerinde olmayacak.
 5. Net cam filmi kalınlığı en fazla 80 µm olacak.
 6. PVC malzeme kullanılmayacak.
 7. Kaplamada kullanılan yapıştırıcı malzeme akrilik esaslı olmayacak.
 8. Cam filmlerinde UV koruması en az %98 seviyesinde olacak.
 9. Ön yan camlarda ışık geçirgenliği en az %70 olacak. (Karartma oranı %30‘u geçemez)
 10. Arka yan ve arka camlarda ışık geçirgenliği en az %20 olacak. (Karartma oranı %80′i geçemez) Ve film uygulandığında mutlaka aracın sağ ve solunda arka görüş sistemi bulunmalıdır.
 11. Uygunluk değerlendirmesinden geçen cam filmi tipi onay kuruluşu vb tarafından rapor düzenlenir ve cam filminin üzerinde parantez içinde yer alan şartlara göre işaretleme yapılır. Yazı karakterlerinin yüksekliği en az 3 mm olmalıdır. (Cam filminin markası, imalatçının tip işareti, rapor onay numarası, uygulanan her camda güvenlik etiketi, ışık geçirgenlik değeri)

Geçirgenlik Örneği

cam-filmi-ornegiSadece Resmi Gazete kaynak olarak kullanılmıştır. Düzenlenen yazı izinsiz kopyalanamaz, link ile paylaşılabilir.

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

17 yorum

 1. Valla 1 saattir hem ekleri hemde kanunu inceledim anladigim şu; Yasak kalķmadi devam ediyor. Adam en ustte 5.fikranin haklari saklidir yazmis. 5.fikrada kisaca cam filmi yasak yaziyor. Bu yasaga uygun olsun diye eski halini degistirmisler kanunun.. hepsi bu.. ??

  • Merhaba, ortada kandıran bir kişi/kurum/olay varsa bu biz değiliz kararı veren devlet yönetimidir. Yazının tarihi ve yeni güncelleme zaten eklenmiş durumdadır. Dikkatli okumalar 🙂

 2. ahlaksızca bir haber olmuş. kocaman yasak kalktı başlıklı haber, aşağıda maddeler falan, sonra güncelleme bölümüyle de güya yasak devam ediyor demek istemiş. alcağın tık sayısı batsın bee.

  • Ahlaksızca yorum olmuş, tarihleri okumayı bilmiyorsunuz sanırım? Normalde 1 sene sonra için yazıyı güncellemeyen insanları bulun siz, dürüst olanların hakkını yemeye çalışmayın. Açın gözünüzü tarihlere bakın önce.

 3. Filmcii tarih

  Hirsizligin diger adi olmus ceza.
  Lux araclarin hic birine ceza yazilirken gormuyoruz.
  Emniyet lux araclara birak cezayi durdurmaya korkuyor.
  Cakar lambalara ic bi ceza yok.
  Adam 80-100 bin liraya aldigi araca cakar taktirip trafikte öttüre öttüre yol istiyor.

  • Keşke bu araştırmalarınızı biraz da dikkatli okuma ve anlama konusunda gösterseniz. İşte bu zaman her şey daha güzel olacak sizin için. Güzel günlere.

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.