Focus Mk4’e biraz daha yakından bakma fırsatı yakaladım. Gelecek ay yapılacak olan lansmana kadar merak edilenlere biraz ışık olması dileğiyle…

Focus Mk4 lansmanı gelecek ay yapılacak. Henüz resmi bilgiler sunulmadı donanımlar ve içerdeki ögeler değişebilir ancak “çoğunluk göründüğü gibi olacaktır” demek yanlış olmaz bana göre 🙂

Bu link ile 2018 Focus Mk4’ün Türkiye’deki donanım, motor ve şanzıman bilgilerine erişebilirsiniz.

Yeni 2018 Ford Focus Mk4 Boyut, Performans ve Tüketim Değerleri – Tüm Teknik Özellikler
2018 Ford Focus Mk4 Fotoğraf Galerisi – Yeni
Yeni 2018 Ford Focus Mk4 Aerodinamik ve Ağırlık İyileştirmesi
2018 Yeni Ford Focus Mk4 Tanıtıldı

Öncelikle video ile giriş yapalım; burada analog göstergenin hayalet göstergeymiş gibi gösterilmiş tasarıma sahip kadran ve yeni yol bilgisayarını görüyoruz. Kadranın yazı karakterleri 2014 makyajlı Mk3 ile birebir aynı fakat yol bilgisayarının çalışma düzeni ve özellikleri farklı. Düğme tepkileri biraz daha iyi eskiye göre.

Gösterge – Yol Bilgisayarı Menüsü

Dış Tasarım

Mk4’ün sedanı eskisi gibi HB ve SW sonrası tasarlanmadı -inside- bu sebepledir ki artık eskisi gibi arkası kalkık/önü eğik değil, dengeli tasarlanmış. Bence bir sedanın olması gerektiği gibi şu anki haliyle. Arka aydınlatma grubu bu haliyle günceli yakalıyor, fena durmamış ancak aşağıda gördüğünüz araçta LED yok veya ben görememiş de olabilirim çok dikkat etmedim bu haliyle de O.K. Önden fotoğraflardaki kadar garip gözükmüyor araba, en azından sıradan değil ancak ben olsam ST-Line tamponu ve sis farını ilk fırsatta değiştirirdim. Arkaya da Çin’de sunulan spoiler yakışır. Gündüz farının Fiesta gibi çepeçevre olmaması iyi ancak biraz daha karakterli olabilirmiş tam önden bakınca fazla klasik, çaprazdan güzel.

Jant

Titanium donanımı ile 17″ jant standart geliyor; ya soldaki gibi ya da sağda gördüğünüz gibi gelecek. Bence mavi araç üzerindeki gibi gelmeli, şu an Türkiye’deki araç gibi 🙂 Titanium’u 16″ ile sunmamaları şık olmuş daha da uzayan gövde altında iyice küçük kalabilirdi.

Dışardan

Anten artık köpek balığı sırtı tasarımında. Yan ayna tasarımı da 10 yılın ardından değiştirilmiş ve altındaki aydınlatma artık otomatik park donanımı şartından bağımsız olarak geliyor. Yeni nesil Fiesta gibi bu ayna da bana küçük geldi umarım yolda deneyince öyle hissetmeyiz. Egzoz tasarımı bence bu haliyle çok daha maskulen ve olması gerektiği gibi, şu göstermelik konulan sözde gaz çıkışı tasarımları artık hayatımızdan çıksa çok daha iyi olacak. Kapı kolu tasarımı da değiştirilmiş artık bütün olarak geliyor, hissiyatı güzel. Plaka aydınlatması Mk3 MCA ile aynı. Ön ve arka sis farı tasarımı gördüğünüz gibi garip, ancak arkanın içindeki park sensörünün kırmızı olması ve bunun içine yedirilmesi güzel olmuş. Aynı şekilde ön taraf da öyle buna ilaveten bir de burada bahsi geçen hava kanalları tasarıma yedirilmiş.

Kaputun Altı

Podya

Motor kapağı hala çubukla tutturuluyor ancak eski kanca tasarımı yerine daha kolay yerine geçirilmesini sağlanan tasarım uygulanmış. Fıskiyeler de artık aşağıya gizlenmiş durumda ve soğuk iklim paketi (!) alınmazsa su ısıtma özelliği yok. Ön camın altındaki gider tasarımı da değiştirilmiş eskisinde bir oluk yoktu direkt dışarı atılıyordu bu sefer kanal yapılmış. Silecek suyu doldurma haznesinin tasarımı değiştirilmiş eski araçlarda bulunan fışkırma sorunu giderilmesi için mi acaba? Podyanın tasarımı da değiştirilmiş.

Kapılar

Öncelikle kapı fitilleri yine yapıştırma ancak bunlara ek bir fitil daha gelmiş bu da hem yalıtımı arttırıyor hem de iç bölüme gelebilecek toz ve kire karşı koruyor. Bu fitiller yapışma değil tırnaklı, hepsi böyle olsaydı keşke malum Mk3’ün genel sorunuydu.

Kapıdaki malzemeler; ön kapının en alt kısmı hariç her yer yumuşak kaplamaya sahip. Dirsek yeri sünger üstüne kumaş bence daha iyi olabilirdi, deri gibi. Arka kapıda kaplama yok sert plastik bu bölümler. Dirsek yeri ön ile aynı. Kapı cepleri halıyla kaplanmış; güzel ve talep gören bir iyileştirme. Ayrıca Mk3 ve Fiesta’da rahatsız olduğum iç kapı tutamacı tasarımı bu sefer daha oval ve ele oturuyor, rahatsız etmiyor. Kapılarda yapılan iyileştirmeleri beğendim ayrıca kapanış sesi vs güzel hala tok 🙂

Ön İç

Mk4’ün en çok merak ettiğim konusu içerdeki işçilikti. Bu sefer sınıfına yakışır durumda, malzeme seçimleri de iyi ancak bazı yemek sunumlarında tabak/yemek süslenir ve algı yükseltilir ya işte bunda o yok. Şef unutmuş. Otosan da üstüne çiçek ekmiş, ambiyans aydınlatmayı buna eklememiş olmuş mu sana standart yemek 🙂 Gördüğüm kadarıyla vites önündeki kablosuz şarj alanında bir aydınlatma var.
Şimdik, direksiyon Fiesta ile neredeyse birebir aynı, alt kısma parlak siyah boyama eklenmiş, o bölüm Fiesta gibi ses yapmazsa iyi olur.

Kol dayamanın önü, orta konsol fırçalanmış yüzeye sahip bu hem çizilmelere karşı hem parmak izine karşı çok iyi olmuş. Düz plastikten çok çok iyi. Otomatik vites ile birlikte kaybolan büyük topuz sayesinde eşya bölmelerinde ciddi artış var, hem ön hem yan hem de arka alanda ciddi alan kalıyor bu da Mk3’ün eksilerindendi, iyi olmuş.

Torpido üstü ve yanı tamamen yumuşak malzeme ancak alt bölümler beklendiği üzere sert plastik. Üst bölüm eskisi gibi iki parça cama yakın taraf sert yolcu tarafı yumuşak. Alt konsolun iki yanındaki parçalara normalde Ford yumuşak ped opsiyonu sunuyor ancak bu donanım ile şu an Türkiye’de yok.

Vites kumandasının döndürme hissiyatı güzel. Kol dayama içi standart tasarım ve malzemeye sahip, bu sefer üst bölmesindeki parçaya yön belirtmeyi unutmamışlar (görsellerde var). Güneşliklerde aydınlatma yok ve gözlüklük yok, çok ilginç.

Ön içte yaşam alanı ciddi iyileşmiş; özellikle sürücü için sağ bacak, yolcu için sol bacak alanı fazlasıyla ferah. Oturma pozisyonu sürücü için gayet iyi ancak yolcu için bu geçerli değil çünkü koltuk yükseltme/indirme kolu yok. Nasıl olamaz? Türkiye’de böyle satılmaz umarım, tüm donanımlarda beklediğim bir detayın şimdi Titanium’da bile olmaması şahsen eksi puan ile sonuçlanır. Koltuk yüksek kalırsa öndeki kişi rahat olması için geriye daha çok gidecek ve arkayı rahatsız edecek bu da neredeyse araçtaki herkesin konforunu etkilecek.Boy 1.80 üstünde olunca rahatsız oluyorum, belki siz rahatsız olmuyorsunuzdur, karar sizin. Oturma pozisyonunda bahsedince ekranın rahatsız edip etmediğini merak ediyorsunuzdur, hayır rahatsız etmedi. Fotoğraf ile yorumlamadan önce mutlaka araç içine oturmanızı öneririm.

Arka İç

Yolcu koltuğu bana ayarlı (1.82) diz mesafesi gördüğünüz gibi ciddi iyileştirilmiş ve en dik pozisyonda oturmuyorum. Ayrıca Ford arka diz mesafesini Nisan 2018’de sınıfının en iyisi olarak tanıtmıştı. Ayaklar koltuk altına rahat şekilde giriyor. Tünel yüksekliği kabul edilebilir. Arkada tutamaç ve askılık mevcut. Ancak arkada kol dayama yok, bu nasıl olur? Bence bu da kabul edilemez bir eksiklik. Bu denli geniş bir arka hacme sahip aracı, arka kol dayama koymadan ülkeye sokmak büyük hata.

Bagaj / B&O Ses Sistemi

Bu araç üzerinde B&O ses sistemi vardı, subwoofer ve yedek lastik üst üste olduğu için bagaj hacminden biraz yiyor haliyle. Müzik sistemi + mini boy yedek lastik olunca koltuk yatırıldığında düz zemin oluyor ancak ses sistemi alınmaz ise düz zemin elde edilemez ve aşağıdaki gibi olur bagaj zemini (Çin). Sedan bagajındaki duvar halıları neredeyse hiç monte edilmemiş, edilmişse bile daha kullanılmadan çıkmışlar. Mondeo’da da benzer sorun vardı bunda da var. Kesinlikle revize edilmesi gerekiyor. Yalıtım malzemeleri, süngerler vs ortalıkta, biraz eğilerek her şeyi görüyorsunuz. Bagaj kapağı, far kumandası yanındaki düğme ile, kumanda ile veya üzerindeki düğme ile açılabiliyor; eskisi gibi kapak kendini kaldırıyor. Bu sefer alttaki yay mekanizması halının arkasına gizlenmiş ama dediğim gibi halı bu sebeple duvara yapışık değil, burayı hiç beğenmedim. HB ve SW’da böyle bir şey olması tasarım olarak mümkün değil, sözüm ona major Avrupa ülkelerine arabayı yollamayınca pek dikkate almamışlar. Ford Otosan buna çözüm buldurmalı. Ayrıca Mk3’e göre 50lt’lik hacimsel olarak artış mevcut.

Sedan bagaj ölçü-1 & Tüm bagaj ölçüleri

Siz de yorumlarınızı aşağıya bırakın lütfen 🙂 Erken gelen yorumlarla daha piyasaya sunulmadan aksiyon alınabilir. Neden olmasın?

Teşekkürler.

 

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.