Lüks Sınıfın Geleceği Yeniden Tanımlanıyor: 2018 Audi A8

Yeni Audi A8, lüks sınıfın geleceğini sunuyor. Dördüncü jenerasyonunda, markanın amiral gemisi modeli, yeni bir tasarım dili, yenilikçi bir dokunmatik ekranlı işletim konsepti ve sistematik olarak elektriklendirilmiş sürüş sunuyor. Audi A8 aynı zamanda, otonom sürüş için geliştirilen dünyanın ilk seri üretim otomobilidir. 2018’den itibaren Audi, park pilotu, garaj pilotu ve trafik sıkışıklığı pilotu gibi pilotlu sürüş fonksiyonlarını aşamalı olarak üretime geçirecek.

Fazla uzatmadan madde madde yenilikleri ve değişiklikleri aktaracağım.

 • Heybetli lüks sedanın standart versiyonun uzunluğu 5.17 metre, Long versiyonu 13 santimetre daha uzun ve bu uzama tamamen aks aralığında gerçekleşmiş. (Bkz: Galeri)
 • Hem Audi lazer aydınlatmalı çarpıcı HD Matrix LED farlar hem de LED ışık şeridi ile OLED teknolojisi arka ışıkları bir arada sunuluyor. Sürücü yaklaştıkça ve arabadan ayrıldığında bu aydınlatmalar benzersiz ışık animasyonları üretiyor.

Dış mekan

 • Yeni Audi amiral gemisi modelinin en klasik koltuğu sağ arka taraftadır – A8L ile opsiyon olarak sunulan gevşetme koltuğu dört farklı ayarlama seçeneği ve ayak dayama sistemi barındırıyor. Bu koltukta, yolcu, ön yolcu koltuğunun arkasına yerleştirilmiş çoklu ayarlara sahip bir ünite üzerinde ayak tabanlarını ısıtabilir ve masaj yapabilir.
 • Arka yolcular ayrıca ortam aydınlatması, yeni HD Matrix okuma lambaları ve koltuk masajı gibi birçok işlevi kontrol edebilir, ayrıca ayrı bir işletim birimi yoluyla özel telefon görüşmeleri yapabilir.
 • Arka koltuk kumandası, OLED ekranlı, akıllı telefon büyüklüğünde ve orta kol dayanağında yer alan çıkarılabilir bir ünitedir.
 • Eski modelden tanıdık döner ve basılabilir düğme yok. Gösterge paneli büyük ölçüde düğmelerden ve anahtarlardan arındırılmış.
 • Kullanıcı arabirimi, araç açılır açmaz görünür. Sürücü, Eğlence sistemini geniş ekranda parmak ucu kontrolü ile kontrol eder. Klima ve konfor işlevlerine erişmenin yanı sıra metin girişi yapmak için orta konsolda ikinci bir dokunmatik ekran kullanabilirler. Bunu yaparken, örneğin, bir navigasyon hedefi girişi ekstra kolaylık sağlamak için bileklerini geniş uçlu vites kolu üzerinde rahatça dinlendirebilir.
 • Sürücü, üst veya alt ekranda bir işlevi etkinleştirdiğinde, onay yoluyla bir tıklama duyar ve hisseder. Cam görünümlü işletim düğmeleri aynı şekilde tepki verir. Yeni MMI dokunmatik yanıtı özellikle güvenli, sezgisel ve kullanımı hızlı hale getirir.

İç mekan

 • Dijital gösterge paneli 1,920 x 720 piksel tam HD çözünürlüğü sunuyor.
 • Bang & Olufsen Gelişmiş Ses Sistemi yeni mekansal deneyim sunar: Arka koltuklara, yükseklik bilgisine sahip büyüleyici 3D ses ilk kez dahil edildi. Müzik, konser salonunda nasıl kaydedildiyse tam o şekilde çalıyor.
 • Audi AI trafik sıkışıklığı pilotu,  yavaş hareket eden trafikte, otoyolda veya bariyerle ayrılmış yollarda 60 km/saat’e kadar sürüşü kendi gerçekleştirir.
 • Trafik sıkışıklığı pilotu, yol verme, hızlanma, yönlendirme ve frenlemeyi yönetir. Sürücünün arabayı kalıcı olarak izlemesi artık gerekmiyor. Ellerini direksiyon simidinden kalıcı olarak alabilir ve ulusal kanunlara bağlı olarak otomobil tarafından desteklenen farklı bir etkinliğe odaklanabilirler, TV izlemek gibi. Sistem sınırlarına ulaştığında sürücüye sürüş görevinin kontrolünü geri alması için çağrıda bulunur.
 • Teknik açıdan bakıldığında, trafik sıkışıklığı pilotu bir devrimdir. Sürüşe sürüş sırasında, merkezi bir sürücü yardım denetleyicisi (zFAS) artık sensör verilerini birleştirerek çevrenin bir görüntüsünü kalıcı olarak hesaplıyor. Radar sensörlerinin yanı sıra bir ön kamera ve ultrasonik sensörler mevcut. Ayrıca Audi, lazer tarayıcı kullanan ilk otomobil üreticisi konumunda.
 • Audi AI trafik sıkışıklığı pilotunun başlatılması, yasal çerçeve her bir piyasada açıklığa kavuşturulması gerekeceği ve sistemin uygulanmasına ve sistemin test edilmesine ilişkin ülkeye özel tanımlanması anlamına geliyor. Buna ek olarak, bir dizi onaylama prosedürü ve bunlara karşılık gelen zaman çizelgelerinin dünya çapında gözlemlenmesi gerekecek. Bu nedenle, Audi, üretim modellerinde trafik sıkışıklığı pilotunu adım adım araçlarına ekleyecek.
 • Audi AI uzaktan park pilotu ve Audi AI uzaktan garaj pilotu, A8’i sürücünün izlediği park alanına veya garajına bağımsız olarak yönlendirir. Sürücünün arabada oturması gerekmiyor. Yeni myAudi uygulamasını kullanarak akıllı telefonlarından uygun (park veya geraj) sistem başlatılır. Aracın 360 derece kameralarından park etme manevrasını canlı izlemek için, Audi AI düğmesini basılı tutmak yeterli olacak. Manevra tamamlandıktan sonra, sistem vitesi P konumunu otomatik olarak getirir ve motoru kapatır.

İç mekan

 • Yeni A8’de quattro sürekli dört tekerden çekiş işlemi standart olarak sunulacak.
 • Audi A8’de hıza bağlı olarak arka tekerlekler de ön tekerler gibi veya zıt yönlü hareket edebilecek. Bununla birlikte sürüş daha dinamik ve hassas hale gelecek.
 • Audi AI aktif süspansiyon, tamamen aktif bir süspansiyon sistemidir. Sürücünün istek ve sürüş durumuna bağlı olarak, her bir tekerleği elektrikli aktüatörler ile ayrı ayrı kaldırma veya indirme yeteneğine sahip. Bu esneklik, klasik bir lüks sedanın yumuşak sürüş konforundan bir spor otomobilinin dinamizmine kadar geniş bir süratle sürüş karakteristiğini kazandırır. Ayrıca araç yanal bir çarpışma sezerse anında kendini yükseltir ve potansiyel sonuçları azaltır. Bu son derece yenilikçi süspansiyon sistemi, 48 voltluk bir elektrik sistemine ihtiyaç duyuyor.
 • Almanya’da iki V6 motor ile satışa başlacak biri 3.0 TDI 286 HP, diğeri 3.0 TSI 340 HP. Bunları iki adet 8 silindirli motor takip edecek; 4.0 TDI 435 HP ve 4.0 TSI 460 HP. Özel üst motor versiyonu ise 6.0 W12.
 • Yeni Audi A8 ve A8 L Neckarsulm’da üretilecek ve 2017 sonbaharında Almanya pazarında satışa sunulacak. A8 için başlangıç fiyatı 90,600€, A8 L ise 94,100€.

Galeri

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.