İlk defa, Euro NCAP otomatik sürüş teknolojisini teste tabi tutuyor. Gelin birlikte inceleyelim.

Otomobil üreticileri, kendilerini sürecek otonom araçlara doğru ilerledikçe, mevcut otomobiller daha da gelişiyor. Kendi kendine giden arabalara erişmemiz için hala uzun bir yol var, ancak sürüş teknolojileri, günlük araçlarda bile yaygınlaşıyor. Bu sistemler sürücünün sabit bir hızını korumasına, öndeki araçla güvenli bir mesafeyi korumasına ve Adaptif Hız Kontrolü ile Şerit Merkezleme sistemlerini birleştirerek aracın şeridin ortasında güvenle kalmasına yardımcı oluyor.

Yeni araç güvenliği teknolojilerinin faydalarını bağımsız olarak değerlendirmek için devam eden taahhüdünün bir parçası olarak, Euro NCAP, on araç ile Otoyol Yardımı sistemlerinin karşılaştırmalı performansını test etti: Audi A6, BMW 5 Serisi, DS 7 Crossback, Ford Focus, Hyundai NEXO, Mercedes-Benz C Sınıfı, Nissan LEAF, Tesla Model S, Toyota Corolla ve Volvo V60. Otoyol yardım sistemleri, otoyollardaki sürüş koşullarında sürücüyü desteklemek için Adaptif Hız Sabitleme, Şerit Merkezleme ve Hız Destek Sistemlerini bir araya getiriyor.

Tüketicilere piyasadaki mevcut Sürücü Yardımı Sistemlerinin yetenekleri hakkında gerçekçi bir fikir vermek için, Euro NCAP bir test pistinde simüle edilen kritik trafik senaryolarındaki performanslarını değerlendirmek için bir dizi test geliştirmiş.

Adaptif Hız Kontrolü (ACC), otomobilin seyir hızını, daha yavaş hareket eden bir araca tepki olarak otomatik olarak ayarlayan ve güvenli bir mesafeyi koruyan bir sistemdir. ACC, halihazırda Euro NCAP tarafından değerlendirilen, AEB ve arka planda çalışmaya devam eden şerit yardımı gibi diğer sürücü destek sistemlerinden bağımsız olarak ve bunlarla birlikte çalışıyor.

Bu sürücü destek sistemleri için en zorlu testler “Önüne Araç Girmesi” ve “Önünde Duran Araç Belirmesi” senaryolarıdır. Önüne Araç Girmesi testinde, bitişik şeritten bir araba, test aracının hemen önünde şeritte birleşiyor. Bu, günlük trafikte meydana gelen bir şeydir ve bir uyarı sürücüsü genellikle manevrayı erken tahmin eder ve hızı buna göre azaltır. Önünde Duran Araç Belirmesi senaryosunda ise, öndeki bir araç, durağan bir araçtan kaçarak şeridi aniden terk eder ve sistemi aniden bu durumu anlayıp çok kısa sürede tepki vermek zorunda kalır.

SONUÇ

Adaptif Hız Kontrolü:
Hem DS hem de BMW, sürücünün öncelikli olarak kontrol altında olduğu düşük bir destek seviyesi sunuyor.
Audi, Ford, Hyundai, Mercedes, Toyota, Nissan ve Volvo, sürücü ve sistem yardımı arasında bir denge sunabildi.
Tesla, yardım sistemine aşırı güvenmektedir; araç öncelikli olarak kontrolde.

Direksiyon:
S-bend testinde bir dizi farklı sürücü yardım seviyesi ile karşılaşıldı, ancak Tesla yine sistemi aşırı güvenme potansiyeli gösterdi.
Küçük engel “çukur” senaryosunda, test edilen tüm arabalar sürücünün işbirliği içinde ilerlemesine izin verdi; Tesla hariç. Tesla, sistemi sürücünün şerit merkezleme yolundan sapmasına izin vermez ve bir sürücü direksiyon torku girdiğinde devre dışı kalır.Tekrar, bu durum sürücü tarafından sisteme güvenme riski taşıyor.

Önüne Araç Girmesi ve Önünde Duran Araç Belirmesi (Cut-in & Cut-out)
Bu test Euro NCAP testlerinin en zorlayıcıları ve tüm otomobillerin ciddi olarak eksik olduğu tespit edilmiş. Sistemlerin hiçbiri tamamen yardım edemedi ve çarpışma meydana geldi. Burada sadece fren ve direksiyon hamlesi ile sürücüler kazadan kaçınabiliyor. Bu zorlu senaryolar, sürücünün dikkatli kalması ve sisteme güvenmemesinin ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.

Kullanım Kılavuzu ve Pazarlama Bilgileri:
Kullanım kılavuzları genel olarak sistem sınırlamalarının ne olduğunu ve nerede kullanılması gerektiğini açıkça belirtir.
Genel olarak, resmi pazarlama içeriği, sürücünün rolünün ne olduğu konusunda net, ancak BMW 5 serisi için tanıtım videosu yanıltıcı; Sürücü, aracın otonom olarak sürülebileceğini farz ettiği yerden ellerini direksiyondan alıyor.
Tesla, araç özerkliğini de öneren bir dizi tanıtım videosu kullanıyor. Bu, kullanım kılavuzunda yer alan daha doğru bilgiler ile pazarlama materyallerinde daha yanıltıcı bilgi arasında bir uyumsuzluk yaratmış.

 

 Önüne Araç Girmesi (Cut-in)

Önünde Duran Araç Belirmesi  (Cut-out)

Test Videoları

Ford Focus

Audi A6

Volvo V60

Tesla Model S

BMW 5 serisi

Mercedes C serisi

Nissan Leaf

DS 7 Crossback

Toyota Corolla

Hyundai Nexo

Kaynak: Euro NCAP

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.