Yeni Mazda3, bugün dünya prömiyerini 2018 Los Angeles Auto Show’da yapıyor. Tamamen yeniden tasarlanan model, 2019’un başlarında Kuzey Amerika’dan başlayarak küresel piyasalarda görücüye çıkacak.

Yeni Mazda3, insanların doğal denge anlayışından en iyi şekilde yararlanmasını sağlamak üzere tasarlanan Mazda’nın yeni SKYACTIV-Araç Mimarisini benimserken; güç aktarım mekanizması dizisi en yeni SKYACTIV-X, SKYACTIV-G ve SKYACTIV-D motorlarından oluşuyor.

İlk defa tanıtıldığı 2003’ten bu yana 6 milyonun üzerinde satış yapan Mazda3, şirketin büyümesini hem marka hem de iş perspektifinden yönlendiren küresel bir stratejik modeldir. Mazda’nın dünyanın dört bir yanındaki müşterilerine şöhretli bir sürüş keyfi imkânı verdi ve önemli tesislerde üretimin temelini oluşturdu.

Şimdi gelin detaylı olarak yeniliklere göz atalım.

Tasarım

Hatchback, gelecekteki heyecan verici deneyimler hissini uyandıran kalıcı görsel çekicilik ile güçlü ve baştan çıkarıcı bir görünüm sunuyor. Bunun aksine sedan ise temiz, şık ve sofistike güzelliği, olgunluk ve rafinerilikle sunuyor. Sonuç, kişilikleri çok farklı olan iki vücut tipi, hatta tamamen farklı modeller olduklarını bile düşünebilirsiniz, arka kapı tasarımları bile birbirinden çok farklı. 

Araba ve sürücü arasındaki bağlantıyı daha da güçlendirmek için, kokpitin her yönü, merkezdeki sürücü ile kusursuz bir yatay simetri içinde ortaya çıkmış. Aynı zamanda, her eleman doğrudan sürücüyle yüzleşmek ve önden arkaya uzanan sürücü merkezli ekseni vurgulamak için tasarlanmış. Ayrıca, iç mekan, yeni Mazda3’ün daha da geliştirilmiş KODO tasarımının anahtarı olan “less is more” idealini içeriyor. Kokpit dışındaki tüm elemanları mümkün olduğunca basit tutmak kokpit bölgesinin varlığını güçlendirmeye yardımcı olmuş. Bu da otomobilin ve sürücünün sürücünün sürüş görevine odaklanmasını sağlayan doğal bir diyaloga girdiği rahat bir ortam yaratmış.

Örneğin, klima kontrol paneli ve yolcu tarafı panjurları, gösterge paneli hattını izleyen sol-sağ eksene entegre edilmiş. Bu, temiz ve basit bir tasarıma neden olmuş. Ayrıca hatchback’e özel bir renk olarak yeni geliştirildi. Bu özel kırmızı deriden derin ve canlı bir görünüm, dış tasarımın duygularını artırıyor ve olgun zevklere hitap eden bir görünüm yaratıyor.

Sürüş Pozisyonu

Direksiyon, 70mm daha geniş bir ayar aralığı sunmak ve sürüş konumunun ayarlanması üzerinde daha hassas kontrol sağlamak için her iki uçta da ek 10 mm’lik bir hareket kabiliyeti sunuyor. Ayrıca, ön koltuk minderi eğim ayarı artık standart donanım olarak dahil edilmiş. Bu, koltuğun açısının, yolcunun kalçalarının koltuk üzerinde yüzmesine veya uyluklara aşırı baskı yapmasına neden olmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Bu da Mazda’nın ulaşmak için uğraştığı ideal oturma pozisyonunu korumak için leğen kemiğini dik bir konumda tutan sağlam bir destek sunuyor.

Vites değiştirme kolu ileri doğru kaydırılmış ve hem otomatik hem de manuel şanzıman versiyonlarında daha yükseğe yerleştirilmiş. Bu, sürücünün elini direksiyon simidinden hareket ettirmesini ve vites kolunu çalıştırmasını kolaylaştıracak. Komut kontrolü de ileri doğru kaydırılmış, vites kolları vites kolunun önünde yeniden konumlandı ve orta kol dayanağı uzatılmış. Bu yeni kat konsolu yerleşimi  kolaylığını ve rahatlığını önemli ölçüde artıracaktır. 

Eğlence Arabirimi

Aktif Sürüş Ekranı, ölçüm ve gösterge ekranı, bilgileri daha basit bir şekilde sunmak için yeniden tasarlanmış, kullanılan yazı tipleri ise hoş ve tutarlı bir görünüm oluşturmak için birleştirilmiş.
Yeni Mazda 3’te 8,8 inç genişliğinde bir orta ekran mevcut. Sadece komut kontrolünün kullanılmasını gerektiren basitleştirilmiş bir işlem sunmakla birlikte, komut kontrolünün daha kolay çalışmasını sağlayan yeni bir sezgisel yönlendirme sistemine de sahiptir. Buradan anlaşılacağı üzere araçta dokunmatik ekran yok sadece kumanda ile kontrol edilebilecek.

Görünürlük

A-sütunun tasarımının kalınlığı ve şekli, obstrüksiyon açısını ve ilişkili kör noktaları en aza indirmek için optimize edilmiş. Kolon şeklin her bir detayı, neckand göz hareketinin sürücünün ne derece zorlamadığını hesapladıktan sonra dikkatlice tasarlanmışt. Sonuç olarak, yeni tasarımın, aracın önündeki kör noktaları önemli ölçüde azalttığı söyleniyor, bu da sürücüye doğal bir sürüş duruşu sağlarken yayaların ya da sağ ya da soldaki olası engellerin sürekli olarak gösterilmesini sağlar. Fakat aynı durum özellikle HB versiyonun C sütünü için ne kadar söylenebilir tartışılır, oldukça kör nokta mevcut bunun da çözümü elektronik yardımcılar olacaktır.

Cam sileceği işletim hızı kontrol sistemi, silecek performansını artırmak için dikkatlice tasarlanmış. Ayrıca, sileceklerin çalışma açısını sürekli olarak ince artışlarla ayarlamak için tasarlanmış. Bu, A sütununun sağlam bir şekilde temizlenmesine ve sürücü tarafındaki A sütunu yakınındaki görünürlüğün genişlemesine olanak tanıyor. Silecekler, kaputun altında yer alır ve bu da ön camdan dışarı doğru net bir görünüm sağlar. Ek olarak, yıkayıcı nozullar silecek kollarına tutturulmuş, böylece spreyler uygulamadan hemen sonra silinebilir ve görünürlüğü etkilemez. Bu önlemler, sürücüye daha net bir görüş sağlamak ve sert hava koşullarında daha net görüş sağlayacak.

Ses Sistemi

Bas hoparlörlerini sesin yükseltildiği köşelere yerleştirerek ses kalitesini daha verimli hale getirilmiş. Orta-yüksek frekansların tonal kalitesinin yansıyan seslerden etkilenmesini önlemek için, diğer hoparlörler sol ve sağ yelken garnitürüne ve sesin doğrudan yolcuların kulağına doğru iletildiği kapının üst kısımlarına yerleştirilmiş. Bu, sesin kaynağını ayırt etmek için daha doğal bir his yaratır ve bu sesin derinliğini ve netliğini arttıracaktır.

8 hoparlörlü standart ses sistemi, ön kaputun kenarlarına yerleştirilmiş 3L woofer’lar, yelken garnitürde bir çift 2.5cm squawkers ve ön ve arka kapı triminin üst kısmında 8 cm’lik squawkers’lar bulunan 3 yönlü bir düzen kullanır. 12 hoparlörlü Bose®sound sistemi, 8 cm’lik bir orta hoparlör, bir çift arka uydu hoparlörü ve bir subwoofer ekler. Ayrıca daha güçlü bas ve daha yüksek ses kalitesi sağlamak için özel ayar özelliğine sahip. Eski Mazda 3 ile gelen Bose ses sistemi oldukça kaliteliydi yeni halini merak etmiyor değilim.

Motor

  • En yeni Skyactiv-G’nin 1.5L (120 PS), 2.0L (122 PS) ve 2.5L versiyonları, yeni Mazda3 için benzinli motor ailesini oluşturuyor. Motor ailesinden bizi ilgilendiren versiyonu sadece 1.5L olan versiyon ve bu sadece Türkiye’de satılacak.
  • Skyactiv-D 1.8L (116 PS), yeni Mazda3 için dizel motor sunuyor. Ultra yüksek tepkili çok delikli piezo enjektörlerini içeren motor, yüksek basınçlı, hassas kontrol edilen çok aşamalı enjeksiyondan faydalanır. Bu, daha yumuşak ve daha sağlam bir performans sunarken, gelişmiş yakıt ekonomisi, sessizlik ve düşük egzoz gazlarının daha iyi bir dengesini gerçekleştirir. Ne yazıkki ülkemizde bu seçenek vergi mağduru olacaktır. 1.5L dizel yerine 1.8L geldi artık 1.5L satışta değil. Yeni motorun NOX emisyonu daha düşük seviyede ve AdBlue gerektirmiyor.
  • Yeni Mazda 3, Mazda’nın yenilikçi Skyactiv-X motorunu sunan ilk otomobilidir. Özellikle üstün ilk tepkisi, güçlü tork, devamında doğrusal tepki ve devirden bağımsız performans sağlıyor. Motor, Mazda’nın yakıt ekonomisinde daha büyük kazanımları destekleyen ve daha yüksek sürüş keyfi ve çevre dostu olmasını sağlayan akıllı yeni M Hibrit sistemi ile destekleniyor. (2.0L 122 PS)
  • 6 vitesli otomatik şanzıman ve 6 vitesli manuel şanzıman sunuluyor.

I-ACTIV AWD

Mazda’nın geliştirilmiş i-Activ AWD’si, “dört tekerlekten dikey yük” algılama ile geliyor ve ön-arka tekerlekler arasındaki tork dağılımını kontrol etmek için G-Vectoring Control Plus (GVC Plus) ile uyumlu çalışıyor. Sonuç olarak, sürüş sahnesinden bağımsız olarak, sürücünün niyetlerine sadakatle cevap verme kabiliyetine sahip. Ayrıca, genel mekanik kayıpları bir önceki modele göre yaklaşık %60 oranında azaltmış ve yakıt ekonomisine katkıda bulunmuş.

G-Vectoring Control Plus (GVC Plus), aracın acil durumdan kaçınma manevralarını daha iyi kullanmasını sağlar ve yüksek hızlarda şerit değişiklikleri ve kaygan yollarda sürüş gibi çeşitli durumlarda daha fazla güven ilham verici kontrol edilebilirlik sunar.

Gürültü ve Titreşim Azaltılmış – Sürüş

Yeni önden arkaya bağlantılar, çok yönlü halka yapıları oluşturmak için önceki gövdenin mevcut dikey ve yanal bağlantılarını tamamlar. Bu, rijitliği arttırırken, enerji aktarımında gecikmeyi azaltır, bu da amortisörlerin ve lastiklerin işlevini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur. Karayolu yüzeyinden enerji girdisini özel olarak seçilmiş yerlerde yoğunlaştırarak ve emmeye yardımcı olan yeni bir sönümleme yapısını benimseyerek, araç ağırlığını arttırmadan gürültüye neden olan titreşim azaltılmış.

Zaman içinde yayılan kütleye güç aktarımının düzleştirilmesi kavramına dayanarak, süspansiyon sistemi öndeki MacPherson desteklerini ve arkada yeni geliştirilen bir burulma kirişi (torsiyon çubuğu) kurulumunu kullanır. Burçların iç yapısı için, gecikmesiz iletimi ve doğrusal hareketi gerçekleştirmek için yeni süspansiyon geometrisi ile birleştiren yeni bir küresel şekil benimsenmiş.

Yeni Mazda 3, NVH’nin azaltılmasında temel yalıtım niteliklerini iyileştirmek için Mazda’nın, gövde ile zemin arasındaki halı arasında boşluk bırakan “iki duvarlı” bir yapının ilk uygulamasına sahip. Halı ve gövde panelini iki duvar olarak düşünerek ve daha sonra bunları halıya tutturulmuş fiber malzemenin özelliklerine uyacak şekilde tasarlayarak ağırlıklarını artırmadan verimliliği arttırılmış. Halı yalıtımındaki delik sayısı, ses yalıtımını önemli ölçüde arttırmak için mümkün olduğunda azaltılmış.

Tavan döşemesine ve yer döşemelerine eklenen ses emici işlevsellik, yüksek frekanslı gürültüyü artıracaktır. Optimize edilmiş dikey yay hareketi ve olası giriş noktalarında daha fazla sertliğe sahip lastikler, istenmeyen titreşimlerin kabin içerisine taşınmasını önler. İzin verilen seslerin ve titreşimlerin serbest geçişi daha rahat ve konforlu bir kabin ortamı yaratır.

Güvenlik

Yeni Mazda 3, Mazda’nın yeni geliştirilen Sürücü İzleme sistemi ile kullanılabilir. Sistem, sürüş sırasında sürücünün durumunu gözlemlemek için hem kızılötesi kamera hem de kızılötesi LED kullanır. Sürücü göz kapaklarının herhangi bir zamanda ne kadar geniş olduğunu, uyuşukluğunun kaç kez olduğunu ve uyuşukluk veya yorgunluk düzeyini belirlemek için ağız ve yüzün açısını izler. Ayrıca sürücünün ne zaman dikkatsiz olduğunu belirlemek için sürücünün görüş ve göz hareketini de izler. Sistem, durumun tehlikeli hale geldiğine karar verirse, sürücünün farkında olması için uyarır ve fren uyarısının çalması için gereken süreyi kısaltmak için Akıllı Fren Desteği (SBS) sistemi ile birlikte çalışır.

Ön Çapraz Trafik Uyarısı (FCTA) yeni Mazda 3’te mevcuttur. Sistem, aracın ön sağında veya solundaki kör noktalardan yaklaşan diğer araçları tespit etmek için yeni uyarlanmış ön taraf radarlarını kullanır ve var olan sürücüyü uyarır. Bu, otomobillerin kısmen gizlenmiş bir görünüme sahip bir T kesişimine girdiğinde, yaygın bir kaza nedeninin önlenmesine yardımcı olur.

Yeni Mazda3’te de mevcut olan Mazda’nın yeni Seyir ve Trafik Desteği (CTS) sistemi. CTS, otoyoldaki trafik sıkışıklığına takıldığında, hızlandırıcı, fren pedalı ve sürüş işlemlerine yardımcı olarak sürücü yorgunluğunu azaltmaya katkıda bulunur. Ayrıca, desteklenen işlevlerin sürekli çalışmasını gerektiren koşullarda daha güvenli, daha güven verici ve daha konforlu bir sürüş deneyimini destekler.

Teknik

980MPa veya daha yüksek oranlı ultra yüksek gerilimli çeliğin oranı, önceki modelde kullanılan %3’ten yeni Mazda 3’te %30’a yükseldi. Bu, katı bir gövde oluşturmak için akordeon tarzı bir desende deforme olan yeni bir çevre kirişi ve arka yan çerçevelerin eklenmesi ile birleştirir ve bunun sonucunda darbe kuvvetine ve enerjiyi etkin bir şekilde emen bir çerçeve yapısına dayanabilir.

Yeni Mazda 3, sürücü koltuğu için yeni bir diz hava yastığı sunuyor ve bunu dünya çapında standart ekipman olarak sunacak. Bir çarpışma durumunda sürücü gövdesinin ileriye doğru hareketini bastırarak, bu yeni hava yastığı, sürücünün bacaklarında ve göğsünde daha az yaralanmaya katkıda bulunur ve yan hava yastıklarının her biri bir ön ve arka bölmeye ayrılır. Ön odadaki azaltılmış hava basıncını ve arka bölmedeki daha yüksek basıncı kullanmak, gövdeyi sıkıca yerinde tutarken, göğüs kafesi tarafından alınan yükü azaltır.

Davlumbaz, yaya başının ilk temas anındaki etkisini almak için tasarlanmış ve daha sonra darbe enerjisini daha hızlı emmek için gücü yavaş yavaş sönümlemek üzere tasarlanmış yeni bir enerji emici iç yapıya sahip.

Toplam uzunluk x genişlik x yükseklik
Sedan: 4,662 mm x 1,797 mm x 1,445 mm
Hatchback: 4,459 mm x 1,797 mm x 1,440 mm
Dingil mesafesi 2,725 mm
Lastikler:
205/60R16 – 215/45R18
Bagaj: Sedan 450 lt, Hb 358 lt.

Avrupa Lansmanından

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.