ŠKODA’nın yeni kompakt modeli: Yeni ŠKODA SCALA dün akşam dünya prömiyerini Tel Aviv’de kutladı.

  • Volkswagen Grubu’nun MQB A0 platformuna dayanan ilk ŠKODA‘sı.
  • ŠKODA tasarım dilinin bir sonraki ana geliştirme aşaması olacak olan model.
  • Beklendiği üzere ŠKODA SCALA, kompakt boyutlara rağmen bol miktarda alan ve çok yönlülük sunuyor.
  • TSI, TDI ve doğal gaz (CNG) olmak üzere beş turbo motora sahip. (90 ps – 150 ps arası)
  • Üst segmentlerden alınan güvenlik yardım sistemleriyle birlikte yeni aracı kısaca özetlemek mümkün.

Yeni bir karakter, yeni teknoloji ve yeni bir isim ile ŠKODA SCALA, Çek markası için kompakt otomobil segmentini tamamen yeniden tanımlamakta. Buraya dikkat efendim araç C sınıfı, Focus, Golf vb rakibi özetle. 2019’un ilk yarısında piyasaya sürülecek.

Yeni iç mekan, VISION RS konsept çalışmasına dayanmakta. Ergonomiyi ve duygusallığı, bir ŠKODA klasiği olan cömert alan ve segmentteki en büyük bagajla birleştirmiş. Ön kapı kaplamarında, ön panelde yüksek konumlandırılmış merkezi dokunmatik ekranı bulunan gösterge panelinde, kristal yapılara benzeyen yeni özel bir dokuya sahip yüksek kaliteli, yumuşak köpüklü bir yüzeye sahip. Klasik son dönem C sınıfı malzemesi olacak, arka kapılar sert ön üstler yumuşak.

Motorlar, Şanzıman ve Şasi

  • 1.0L TSI 3 silindir 95 PS 175 Nm 5 ileri manuel vites
  • 1.0L TSI 3 silindir 115 PS 200 Nm 6 ileri manuel vites ve 7 ileri DSG opsiyonu
  • 1.5L TSI 4 silindir 150 PS 250 Nm 6 ileri manuel vites ve 7 ileri DSG opsiyonu
  • 1.6L TDI 4 silindir 115 PS 250 Nm 6 ileri manuel vites ve 7 ileri DSG opsiyonu
  • 1.0 G-TEC 3 silindir 90 PS 145 Nm 6 ileri manuel vites (CNG-2019 sonunda eklenecek)

Beş verimli turbo motor, elbette Euro 6d-TEMP emisyon standardını karşılamaktadır.Tüm motorlarda Start&Stop sistemi standart ve 1.5 TSI motorda silindir kapama özelliği mevcut. Sport Chassis Control opsiyon olarak sunuluyor olacak – Sürüş Modu Seçimi ile ‘Normal’ veya ‘Spor’ modları arasında değiştirilebilen bir şasi. Şasi 15 mm daha alçak ve Normal moda ek olarak, amortisörler için daha sıkı özelliklere sahip bir Sport moduna sahiptir.  Sport Chassis Control ile birlikte, Sürüş Modu Seçimi ayrıca direksiyonun ve motorun yanı sıra şanzımanın tepki vermesini de etkiler ve dört mod seçeneği sunar: Normal, Spor, Eko ve Bireysel.

Unutmadan, önde MacPherson arkada torsiyon çubuğu kullanılmakta.

ŠKODA SCALA’nın yardım sistemlerinin çoğu daha önce sadece daha yüksek araç segmentlerinde görülmüştü şimdi bu segmente de indi. İsteğe bağlı Yan Asistan fonksiyonu, bir aracın arkadan yaklaşıp yaklaşmadığını veya kör noktada ise 70 m’ye kadar – kör nokta tespitinden 50 m daha uzaklığını gösterir. 210 km / saate kadar hızlarda kullanılabilen Adaptif Cruise Control (ACC) ve Park Assist de opsiyoneldir. Şerit Asistanı ve Şehir Acil Durum Frenlemeli Ön Yardım standart olarak gelir. Son maddeyi artık standart sunmazsanız EuroNcap’tan 5 yıldız alamıyorsunuz! Bu sebeple bu cümleye alışkın olmalısınız.

SCALA, standart olarak LED farlar ve arka farlara sahip, FULL LED versiyonları opsiyonel olarak mevcuttur ve – ŠKODA’da ilk defa hareketli (kayar sinyal) arka farlarla birlikte gelmiş olacak. Burayı detaylandırmak gerekirse, kısa far LED, Gündüz sürüş farı Led, arkada fren ve sis farı LED olarak standart.
Otomobil, sürücü diz hava yastığı ve segmentte ilk kez, isteğe bağlı arka yan hava yastıkları da dahil olmak üzere dokuza kadar hava yastığına sahiptir. Yaklaşan bir çarpışma durumunda, isteğe bağlı olarak temin edilebilen proaktif yolcu koruma sistemi Crew Protect Assist, pencereleri otomatik olarak kapatır ve ön emniyet kemerlerini iyi zamanda gerdirir.

Opsiyon sunulan Sanal Kokpit (dijital gösterge), 10.25 inçlik bir ekrana sahip – segmentin en büyüğü. MIB modüler bilgi-eğlence matrisinin üçüncü neslinden gelen bilgi-eğlence sistemleri, 6,5 inç ila 9,2 inç arasında değişen bir ekran boyutuna sahip. Dokunmatik ekran, sürücü ve ön yolcunun net bir şekilde görülebilmesi için yüksekte konumlandırılmıştır; opsiyonel ŠKODA Ses Sistemi bir subwoofer ve on hoparlör içerir. Çok sayıda yeni ŠKODA Connect mobil çevrimiçi hizmetini kullanarak, araç bir cep telefonu ile kilitlenebilir ve kilidi açılabilir; örneğin, bilgi ve eğlence sistemi yazılımı veya haritaları güncellenebilir. LTE bağlantısı olan dahili bir eSIM sayesinde SCALA her zaman çevrimiçi olabilir.

En üst seviye Amundsen bilgi-eğlence sistemi ve Bolero ve Swing sistemleri, bilgi-eğlence sistemlerinin en yeni nesline ait. Tüm sistemlerin bir parçası olan bağımsız merkezi ekran, gösterge tablosunda sürücünün net bir görünümünde yüksek bir konuma getirilmiştir. Amundsen sistemi şu anda her zaman Sanal Kokpit ile eşleştirilmiş ve bir cam cepheli bir 9.2-inç ekran sunuyor. Sistem, dokunmatik ekranın yanı sıra ses veya jest komutları kullanılarak gezilebilir. Ancak ses ve genel kontrolün döndürmeli kumandaya sahip olması daha iyi olurdu.

En küçük MQB konfigürasyonuna dayanmasına rağmen; Scala, Golf’ten 12 mm daha uzun olan -2,649mm- dingil mesafesine sahip. Hemen yukarda aracın tüm boyutlarını gösteren görseli ekledim bunu inceleyebilirsiniz.

Bagaj, ağır eşyaları yüklemek için nispeten düz bir zemine sahip gibi görünüyor. Arka koltuklar 60:40 oranında ayrılıyor ve Scala’nın bagaj kapasitesi 467 litreden (Focus’tan 120 lt daha fazla) koltuklar katlandığında 1,410 litreye (Golf’e göre 140 lt’lik bir artış mevcut) kadar uzanıyor. Bagajında Skoda’nın her zaman sunduğu pratik birçok donanım mevcut bunlardan birkaçı; üç adet bagaj filesi, Bagaj bölmesi kapağının altındaki file, kargo bağlantı elemanları,  ayarlanabilir bagaj tabanı, her iki tarafta çanta kancaları, bagaj fileleri için iki kanca, bagajın tabanında 4 sabitleme noktası, 12 V soket, İki tarafta da ek bölmeler, 1 yerleşik ışık, ilk yardım çantası sabitleme kayışı, yükleme eşiğinin altındaki acil üçgen saklama bölmesi ve elektrikli geri çekilebilir çekme çubuğu serbest bırakma düğmesi.

Modelin en düşün sürtünme direnci Cd=0.29. 

Bazı akıllı detaylara göz atalım:
•Ön cam yıkama haznesinin kapağındaki entegre huni
•Lastik diş derinliği göstergeli yakıt deposu kapağında buz kazıyıcı
•İki ön ve arka USB bağlantı noktası
•Sürücü tarafındaki A sütunundaki bilet tutucu
•Tepsili arka orta kol dayanağı
•Sürücü kapısındaki şemsiye bölmesi (şemsiye dahil)
•Kapıda çöp kutusu

 

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.