Amerika’nın ‘Muscle Car’ diye tabir edilen ikonik spor araçları, IIHS (Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü) tarafından kaza testlerine sokularak kıyaslaması yapıldı. Gelin birlikte inceleyelim.

IIHS’nin üst düzey sonuç alan modellere verdiği ‘Top Safety Pick’ (Tüm sonuçlar ‘G’ olmalı) ödülünü almaya en çok yaklaşan model Mustang olmuş. Tavan dayanıklılığından ve ön çarpışma önleme sistemi bulunmadığından puanı kırılan Camaro iyi dereceyle ayrılmış fakat Challenger ise kabul edilebilir düzeyde kalarak daha fazla geliştirilmesi gerektiğini göstermiş.

Teste giren modellerin tamamı en fazla tercih edilen V8 motorlara sahip. Motor çeşidine göre kaza performansı değişmesi mümkün olduğu için yerinde bir tercih olmuş diyebilirim.

foot-entrapmentChallenger, yaşam alanı ve bacak/ayak korumasında sınırda kalmış. Görünen o ki tekerlek yaşam alanına girebiliyor. Bu bölümde yüksek oranda yaralanma riski mevcut.  Hatta yetkililer dummy’yi yerinden çıkarmak için ayak bölümünü ayırmak zorunda kalmış. Buna karşılık, Camaro’nun sürücü yaşam alanı iyi derecede korunmuş, dummy’nin bacak ve ayak yaralanma riski düşük. Mustang ise küçük alan çarpışma testine Camaro’nun gerisinde kalırken Challenger’i geçmiş durumda. Yaşam alanı kısmı Camaro gibi iyi korunmuş ve tüm vücudun yaralanma riski düşük.

Small Overlap Görselleri

Camaro ve Mustang boyun yaralanmalarına karşı kafalık ve koltuk iyi derecelerini kazanırken, Challenger’ın kafalık performansı kabul edilebilir derecesinde kalmış.

Tavan dayanıklılığında Mustang tek başına iyi derecesini alırken diğerleri kabul edilebilir derecesinde kalmış. Güçlü çatılar spor araçlar için önemlidir ki en yüksek ölüm oranı yuvarlanmalar sonucunda gerçekleşmiştir.

Kaza videoları ve özet sonuçlar

Sonuç Grafiği

Small overlap testlerin en zor kısmı, aracın ön kısmının çok ufak bir bölümü önden kazaya maruz kalıyor.
Moderate overlap Euroncap benzeri alanda (yukardakinin daha genişi) önden kazaya maruz kalıyor.
Side: Yandan
Rood Strength: Tavan Dayanıklılığı
Head Rest. & Seats: Kafalıklar ve koltuklar
Front Crash P: Ön çarpışma önleme sistemi

Amerikan Spor Araçları

Good: İyi
Acceptable: Kabul edilebilir
Marginal: Sınırda
Poor: Zayıf

Bu araçlar hızlı ve güçlü kazalar da genelde standart araçlardan daha yüksek süratte gerçekleşiyor. Test sonuçları sadece sigorta ücretlerini etkileyecektir 🙂

Kaynak ve Fazlası: IIHS

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.