Ford’un Merkenich’teki (Almanya) Çarpışma Test Laboratuvarı, gelecekteki Ford’ların hem yolculara hem de yayalara daha fazla koruma sağlamasına yardımcı olmak için milyonlarca dolarlık bir iyileştirme programından geçiyor.

Peki neden?

EuroNCAP geçtiğimiz aylarda yeni güvenlik testi kurallarını uygulamaya başladı, buradan detaylara erişebilirsiniz. Değişikliklerin en önemlisi yetişkin yolcu korumasında, bir aracın kazaya karışanlarla ne kadar çok etkileşime girdiğini ve yolcularını ne kadar iyi koruduğunu değerlendiren yeni bir ön ofset testi. Bu test artık eskisi gibi sabit bir engelle değil de hareketli bir engele çarpıştırılarak yapılıyor.

Konuya dönecek olursak, 1968 yılında kurulan tesis, araç güvenliğini değerlendiren bağımsız bir kuruluş olan Euro NCAP’in en son test yönetmeliklerine uyacak şekilde elden geçiriliyor.

Tamamen yeni bir kanat, 100 metre uzunluğunda yeni hızlanma parkuru ve yeni bir Crash Arena binasını içeren değişikliklerin 2021 ortasına kadar tamamlanması bekleniyor. En önemlisi, Ford’un araçları hareketli bariyerlere çarpmasını sağlayacak.

Yeni Crash Arena’nın içine, yukarıdan, aşağıdan ve yandan her etkinin her ayrıntısını yakalamak için son teknoloji yüksek hızlı kameralar ve özel aydınlatma sistemleri kuruluyor. Çarpışmaları oluşturan elektrik motoru 400’den 1.460 kilovata yükseltildi.

Ford hareketli bariyere ek olarak sabit bariyerler kullanarak da teste devam edecek. Crash Arena’da 130 tonluk bir beton blok yer alacak. Ek olarak, tesis yandan ve arkadan çarpmalarla çarpışma testleri gerçekleştirecek. Merkenich, çarpma kuvvetlerini ölçmek için kullanabileceği çeşitli boyutlarda 40 çarpışma mankeninden (dummy) oluşan bir aileye sahip.

Bilgisayarla modellenen çarpışma testlerinin aksine fiziksel testler, yeni araç homologasyonunun ayrılmaz bir parçası olmaya devam ediyor. Ford Focus gibi çok sayıda motor ve gövde varyantına sahip bir aracın, tip onayı verilmeden önce yaklaşık 70 kez çarpıştırılıyor.

Çarpışma testi tesisinde, emniyet kemerleri ve hava yastıkları gibi yolcu koruma sistemleri, sacları deforme etmeye gerek kalmadan bir çarpışma kızağında test ediliyor. Buna karşılık, kazalar muazzam hızlanma kuvvetleri tarafından simüle ediliyor.

Ford, yeni inşaat ve tadilat için 15,5 milyon dolar yatırım yapıyor. Son zamanlarda, 5 milyon dolarlık bir maliyetle altı yeni manken (dummy) satın alındı. Ne kadar pahalı değil mi? :/ Yeni bina çalışmaları 2021 yılının ortalarında tamamlanacak ve ardından eski bina modernize edilecek. Projenin tamamı 2021’in sonunda tamamlanacak.

 

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.