Trafikte yoruluyor musunuz? Ford Fusion artık kendi kendine duruyor ve yeniden hareket ediyor ayrıca Amerika’da bu özelliği sunan ilk Ford ünvanına sahip.

  • Çalışmalara göre, ABD sürücüsü haftanın 1.5 saati stresli bir şekilde trafikte kalıyor.
  • Makyajlı Fusion, bu stresi yok etmek için dur ve git özellikli adaptif hız sabitleme özelliğini sunuyor.
  • Dur ve git özellikli adaptif hız sabitleme özelliği, Yeni Fusion‘da yer alan 20 sürücü destek sisteminden sadece birisi. Model bu yılın ilkbaharında bayiilerde yerini alacak.

Daha önce Fusion’da adaptif hız sabitleme vardı ama dur ve git özelliği yoktu bu özellikle birlikte daha kullanışlı bir hale gelmiş diyebiliriz.

Direksiyon üzerinde yeralan düğmeler ile sistem açılıp kapatılıyor ve bırakılmasını istediğiniz mesafe ayarı yapılıyor. Sistem, 3 sn’den daha fazla frene basıldığını anlarsa geçici olarak devre dışı kalıyor ve direksiyon üzerindeki düğme ile git demeniz dahilinde (veya gaz pedalına basarak) eski ayarları ile sürüşe devam ediyor. 3 sn’den daha az sürelerde ise bu düğmeye gerek kalmadan harekete devam edebiliyor. Bu özellik sayesinde sürücünün dikkatinin yolda kalması sağlanır.

Adaptif hız sabitleyicisi hem sensör hemde yazılımı bir arada kullanıyor, sistem aktif edildiğinde radar ve kamera 50 milisaniyede bir yolu okumaya başlıyor.

Fusion, Amerika’da satılan dur ve git özellikli ilk Ford olacak. Bu özellik Amerika’da 2 yıl içinde 3 farklı modele de entegre edilecek.

Türkiye’de mevcut Mondeo ile bu özellik sunulmamakta. Avrupa’da opsiyon olan bu sistemi Türkiye’de sunulmasını dört gözle bekliyoruz. Hem Mondeo hemde Focus ile ve tabi diğerlerini de unutmadan.

2017 Ford Fusion Adaptif Hız Sabitleme

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.