Merakla beklenen pickup nihayet belli oldu. Mercedes-Benz Concept X-CLASS – Yıldızlı yeni Pickup’a ilk bakış

  • Sürdürülebilir ve küresel büyüme için portföy genişlemesi
  • 2017 sonu itibarıyla piyasaya pazara çıkacaktır
  • Ana pazarlar Avrupa, Latin Amerika, Güney Afrika ve Avustralya
  • Yüksek üç haneli milyonluk yatırımlar
  • İki tasarım varyasyonu – bir mesaj: İlk gerçek premium Pickup
  • X-Class: Güçlü tahrik, yüksek sürüş konforu ve kusursuz emniyet

Concept X-CLASS ile Mercedes-Benz Vans, yeni X-Class Pickup’ını Stockholm’de somut bir şekilde görücüye çıkartıyor. İlk premium Pickup, iki dünyanın en iyisini kombine edecektir. Mercedes-Benz bunu konsept aracın iki tasarım varyasyonuyla etkileyici bir şekilde göstermektedir.
Concept X-CLASS powerful adventurer; gelecek X-Class’ın sağlamlık, işlevsellik, dayanıklılık ve arazi kabiliyeti gibi klasik bir Pickup’ın tüm niteliklerine sahip olacağını göstermektedir. Concept X-CLASS stylish explorer bir adım daha ileri gitmekte ve yıldızlı Pickup’ın bunun ötesinde daha ne tür özellikler barındıracağını göstermektedir. Markaya özgü tasarım, konfor, sürüş dinamiği ve emniyet bakımından gerçek bir Mercedes olacaktır. İlk premium üretici olarak
Mercedes-Benz, bu sayede orta büyüklükteki Pickup’ların küresel segmentte değişen müşteri gereksinimlerini hesaba katmakta ve en fazla beş kişinin seyahat edebileceği bir tonluk aracı ilk kez kentsel yaşam tarzı ve aile aracı olarak ilgi çekici kılmaktadır.

Bu Pickup ile Mercedes-Benz Vans, ürün portföyüne dördüncü bir yapı serisi eklemektedir. Yıldızlı marka aynı zamanda, ilk premium üretici olarak orta büyüklükteki Pickup’ların geleceği parlak segmentine dahil olmaktadır. Daimler AG yeni yapı serisine, pazara çıkışa kadar yüksek meblağda üç haneli milyon tutarında (Euro) yatırım gerçekleştirecektir. Bu yapı serisi 2017 sonu itibarıyla Mercedes-Benz X-Class adı altında piyasaya sürülecektir. Ana pazarlar Arjantin, Brezilya, Güney Afrika, Avustralya ve Avrupa’dır.

Daimler AG yönetim kurulu başkanı ve Mercedes-Benz Cars başkanı Dr. Dieter Zetsche şöyle ifade ediyor: “Mercedes-Benz’in kamyonetiyle portföyümüzdeki son boşluklardan birini dolduruyoruz. Hedefimiz: Her müşterimize kendi kullanım amacına tam uygun aracı sunmak. X-Class, büyümekte olan segment içinde standartları yeniden tanımlayacak.”

Mercedes-Benz Vans başkanı Volker Mornhinweg şöyle ifade ediyor: “Modern ve kentsel yaşam tarzının dünya genelindeki ilk gerçek premium Pickup’ı ile orta büyüklükteki Pickup’ların segmentine açılıyor ve değişiklik getiriyoruz. Gelecek
X-Class’ımız, tavizi olmayan bir Pickup’tır. Merdiven tipi şasi, altı silindirli motor ve ayrıca sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi bizim olmazsa olmazımızdır. Ayrıca emniyet, konfor, çeviklik ve etkileyici bir tasarım; yani yıldızlı bir otomobilin tüm özelliklerini sunmaktayız. Böylece şimdiye kadar bir Pickup tercih etmeyi düşünmeyen yeni müşterilere hitap etmekteyiz.”

Segment değişikliğe uğruyor: Bir Pickup’ın ilk premium üreticisi
Mercedes-Benz

Orta büyüklükteki Pickup’ların pazarı dünya genelinde köklü bir değişime uğramaktadır. Bunlar artık yalnızca “yük hayvanı” olarak değil, aynı anda hususi ve ticari ile salt hususi kullanım için çok yönlü araçlar olarak da gittikçe rağbet görmektedir. Hususi olarak kullanılan Pickup’ların sayısı yıllardır artmaktadır. Buna uygun olarak çift kabin, beş kişiye kadar yer sağladığından dolayı baskın karoser şekli olarak kendini kabul ettirmiştir. Hususi ve ticari müşteriler, git gide otomobile özgü özelliklere ve konfor donanımlarına sahip araçlar talep etmektedir. Buna benzer bir gelişme yaklaşık 20 yıl önce Offroad araçlarının segmentinde de yaşandı. İlk premium üretici olarak Mercedes-Benz, o dönemde M-Class ile bir Sport Utility Vehicle (SUV) pazara sürmüş ve Offroad segmentini sürdürülebilir başarıyla yeniden şekillendirmiştir.

Design Daimler AG müdürü Gorden Wagener şöyle ifade ediyor:
“Concept X-CLASS Pickup’ları, SUV’larımızın markaya özgü tasarım dilini en etkileyici şekilde yorumluyor ve tasarım felsefemizin kontrastını yansıtıyor: Pickup’larımız hot and cool’dur. Progresif tasarımı ile powerful adventurer modernliği ve maceraperestliği yansıtırken stylish explorer salt duygular ile modern güzelliği deneyimlenebilir kılmaktadır.”

Concept X-CLASS stylish explorer: SUV görünümünde progresif tasarım

Mercedes-Benz Pickup’ın segmentine ve kentsel yaşam tarzına damgasını ne şekilde vurduğunu soğuk ve zarif metalik beyaz boyalı Concept X-CLASS stylish explorer etkili bir şekilde göstermektedir. Duygusal ve aynı zamanda sade yüzey uygulamasının kontrastı (“hot”) ile teknik olarak kesin, yenilikçi ve akıllıca detaylar (“cool”) Mercedes-Benz’in tasarım felsefesini yeniden yorumlamaktadır. Atletik tasarımı sayesinde Pickup, oldukça etkileyici ve dinamik bir duruş sergilemektedir. Motor kaputu üzerindeki büyük güç bombeleri ve uzunca çamurluklara kadar uzanan farları ile çarpıcı ön kısım, markaya özgü SUV yüzünün gelişimini göstermektedir. Klasik SUV ön apronu ve genişletilmiş tekerlek yuvaları, genişlik etkisinin altını ayrıca çizmekte ve Pickup’ın yolda daha dolgun bir duruş sergilemesini sağlamaktadır. Aynı zamanda ön kısım, merkezi yıldıza sahip tek çıtalı radyatör ızgarası ile zarif Mercedes-Benz Coupé’nin yüzünü andırmaktadır.

Genişletilmiş ön ve arka çamurluklar, geniş bir iz açıklığı ile zorlu Offroad kullanımına yönelik tekerlek/lastik kombinasyonu için yer açmaktadır. Concept X-CLASS stylish explorer, antrasit krom kontrastlı 22 inç boyutundaki hafif alaşım jantlar ile yüksek ve üstün bir duruş sergilemektedir. Basamaklar karosere entegre edilmiştir ve atletik tasarımlı gövdesinin altını çizmektedir. Bu konsept araç için özel geliştirilmiş olan dış boya kentli Pickup’a, atletik silüetini ışığın gelişine göre daha duygulu gösteren bir görünüm kazandırmaktadır.

Öndeki çok kısa geçiş ile arkadaki uzun geçiş ve yan yanaktaki iki uzun çizgi, sürüş dinamiği tutumuna katkıda bulunmaktadır. Her iki konsept aracın arka bölümünün alt köşesinde SUV’a özgü kromajlı kaplama ve çarpıcı özellik olarak arka kapak üzerinde ince bir krom çerçeve içerisinde çevreleyici bir LED ışık çıtası bulunmaktadır. Bu, gelecek Pickup’ın eşsizliğine işaret etmektedir.

Yüksek kumanda ve gösterge konforuna sahip şık iç mekan

Concept X-CLASS stylish explorer‘ın iç mekanı, sıcak ve soğuk renk tonları ile yüksek kaliteli malzemelerin öne çıkardığı heyecanlı kontrastı ile aynı şekilde duygusal ve şık bir ifadeye sahiptir. Renk ve malzeme dünyası, duyumsal netliğe yönelik Mercedes-Benz tasarım felsefesini başarılı bir şekilde uygulamaktadır. Koltuklardaki kahverengi çok doğal Nubuk deri, dokunsal hissi sayesinde konforlu bir duygu yaratmaktadır. Gösterge tablosu üzerinde bulunan bu sıcak renk tonu, soğuk bir beyaz Nappa deri ile kombine edilmektedir. Açık gözenekli tütsülenmiş meşeden süs parçaları; polisajlı ve parlatılmış alüminyum süslemeler ile bir kontrast oluşturmaktadır. Modern lüksün dünyası, çok şık bir biçimde hayata geçirilmektedir.

Modern zarafet ayrıca yuvarlak hava çıkışları, açıkta duran yüksek çözünürlüklü merkezi ekran ve ayrıca kontrol düğmesine ve çok fonksiyonlu dokunmatik panele sahip merkezi kumanda ünitesi ile vurgulanmaktadır. Dokunmatik panel ile tüm telematik fonksiyonları, akıllı telefonda olduğu gibi el hareketleriyle veya harf ve karakter girişi ile kumanda edilebilir. Böylece Mercedes-Benz, orta büyüklükteki Pickup’larının segmentine en modern kumanda ve gösterge konseptini getirmektedir. Aynı zamanda örneğin orta konsoldaki el freni gibi Pickup segmentine özgü karakteristikler ve fonksiyonlar bulunmaya devam etmektedir.

Concept X-CLASS powerful adventurer: Sağlamlığın yeni tanımı

Concept X-CLASS stylish explorer‘a ilave olarak ikinci konsept aracı bir Pickup’ın klasik özelliklerine odaklanmaktadır. Metalik Lemonax renkli Concept X-CLASS powerful adventurer sağlamlığı, dayanıklılığı ve arazi kabiliyetini dikkat çekici bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu sayede Mercedes-Benz Pickup’ın konfor ile stili, bu araç sınıfının ana özellikleriyle birleştirdiğini etkili bir şekilde vurgulamaktadır.

Concept X-CLASS powerful adventurer, 1,90 metre yüksekliğiyle her şeyin üzerindedir. 35×11.50 boyutundaki büyük hacimli lastikleri, yere olan devasa yüksekliği ve atletik tasarımı ile daha ilk bakışta saygı uyandırır. Markaya özgü iki çıtaya sahip SUV radyatör ızgarası, ön ve arka araç altına girme koruması, çamurluklardaki kaplamalar ve ayrıca mat karbon davlumbazlar ayrıca üstün Offroad estetiğini vurgulamaktadır. Ön bölümde yer alan elektrikli bir vinç ve arka bölümde bulunan bir metal kanca, X-Class’ın sağlamlığına ve gücüne yönelik diğer bir işarettir.

Konsept araç, progresif tasarımıyla salt bağımsızlık ve macera ruhu yansıtmaktadır. Bu his iç mekana da yansıtılmaktadır. Dış ve iç mekandaki mat karbon elemanlar, metalik ile polisajlı yüzeyler ve güçlü renklendirme araca güç katmaktadır. Lemonax metalik dış mekan rengi, iç mekan renk vurgularıyla mükemmel bir uyum içerisindedir. Renk ve malzeme konsepti havalı dış mekan görünüşünü, parlak görünümlü siyah Nappa deri ve karbon stilinde siyah kabartmalı deri yüzeyler ile vurgulamaktadır. Koltuk yan desteğinin her sürüş ve arazi koşullarında sağlanabilinmesi için koltuk yanaklarında çok iyi bir tutuş ve dokunsal his sunan siyah deri kullanılmıştır.

X-Class: Güçlü tahrik, yüksek sürüş konforu ve kusursuz emniyet

Mercedes-Benz’de alışılageldiği üzere X-Class için iç ve dış mekan kişiselleştirilmesine yönelik çeşitli donanım kapsamları sunulacaktır. Premium marka ayrıca Pickup için örneğin yükleme alanı kaplamaları ve çeşitli tasarım elemanlarından oluşan bağımsız bir aksesuar yelpazesi geliştirmektedir. Kendini kanıtlamış modül stratejisi sayesinde iç mekanda kusursuz işlenmiş yüksek kaliteli malzemeden, bilgi ve eğlence sistemi ile ergonomik koltuk konforuna kadar müşterilerin C-Class ve V-Class’tan aşina olduğu ve taktir ettiği birçok bileşene rastlamak mümkündür. Bu sayede Pickup, markaya özgü “Evinize hoş geldiniz” hissini yansıtmakta ve orta büyüklükteki Pickup segmentinde yeni seviyede bir konfor ve değer algısı belirlemektedir.

X-Class, bağlantılı hayat açısından da segmentte yeni standartlar belirlemektedir. Araca sabit SIM kartlı iletişim modülü sayesinde kapsamlı Mercedes me connect hizmetleri kullanılabilir. Sürücü bu sayede akıllı telefon, tablet veya bilgisayar üzerinden Pickup’ına her zaman her yerden erişebilir ve örneğin araca navigasyon hedefleri iletebilir veya Pickup’ın nerede park halinde olduğunu ve yakıt seviyesini sorgulayabilir. İsteğe bağlı bu Remote Online (çevrimiçi uzaktan kontrol) hizmetlerinin yanı sıra kaza, onarım ve arıza yönetimi gibi standart donanım kapsamındaki temel hizmetler sunulur.

Motor seçenekleri de aynı çeşitliliğe sahiptir. Üst model, V6 dizel motoru ve sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi 4MATIC ile tahrik edilmektedir. Güçlü devir sayısına sahip motor yolda ve arazide yüksek sürüş dinamiği sunmaktadır. Dört tekerlekten çekiş sistemi; bir elektronik traksiyon sistemini, arazi aktarımlı bir dağıtıcı dişli kutusunu ve iki diferansiyel kilidini kombine etmektedir. Traksiyon sistemi ve elektronik olarak devreye alınabilir diferansiyel kilitleri tahrik gücünü, traksiyonun en iyi olduğu yere aktarmaktadır. Zorlu Offroad koşullarında arka tekerlek ile boyuna diferansiyel kilitlenebilir. Böylece zorlu engeller ve eğimler emniyetli bir şekilde aşılabilir.

Güçlü tahrik sistemi ve sağlam şasi sayesinde 1,1 tondan fazla yükleme kapasitesine ve azami 3,5 tonluk bir çekiş gücüne olanak sağlamaktadır. Yükleme alanında örneğin yaklaşık dört metreküp şömine odunun ve römork bağlantı kaplininde bir yelkenli teknenin taşınmasına yetecek kadar güç. Geniş akslara, helezon yayları olan 5 kollu bir arka aksa ve hassas uyarlanmış bir yay/amortisör uyarlamasına sahip özel olarak geliştirilmiş yürüyen aksam yüksek yol ve arazi konforu sağlamaktadır. Yıldızlı Pickup; hassas direksiyon tutumu, konforlu sürüş hissi ve çevik viraj tutumu ile ikna edicidir. Yoldaki engebeler üstün bir şekilde emilir. Böylece kentsel çevre için mükemmel derecede uygundur.

Her Mercedes’te olduğu gibi Pickup, kusursuz emniyet ile öne çıkacaktır. Kameraların, radarların ve ultrasonik sensörlerin temelindeki modern sürücü asistan sistemleri, sürücüyü birçok durumda desteklemekte ve yükünü hafifletmektedir. Bu sayede emniyeti ve konforu aynı oranda yükseltmektesiniz. Birçok asistan sistemi standart donanım kapsamında araçta yer alacaktır.

Pickup’ların Mercedes’i: odakta beş müşteri kitlesi

X-Class; Pickup’ın nitelikleri ile yıldızlı otomobillerin özelliği olan değer algısı, konfor, sürüş zevki ve güvenliği birleştirmektedir. Böylece Mercedes-Benz Pickup, hususi ve ticari ile kentsel ve kırsal kullanım arasındaki ayrımı oluşturmaktadır. Bu sayede daha fazla otomobil özelliği, performans, emniyet ve konfor arzulayan Pickup sahiplerinin yanı sıra, özellikle de şimdiye kadar bir otomobil, SUV veya hafif ticari araç kullanan kişilere de hitap etmektedir. Bunu, Mercedes-Benz’in hedef pazarlardaki potansiyel müşteriler ile gerçekleştirdiği kapsamlı pazar araştırmaları doğrulamaktadır.

Orta büyüklükteki Pickup’ların günümüzde en büyük pazarını ilk sırada yüzde 14,1 ile Avustralya ve ikinci sırada yüzde 11,6 ile Arjantin oluşturmaktadır. Böylece her iki ülkede trafiğe çıkan yaklaşık her sekiz araçtan biri, bir ton sınıfındaki bir Pickup’tır. Brezilya’da orta büyüklükteki Pickup’ların toplam otomobil pazarındaki payı neredeyse yüzde beştir. Almanya’da yüzde 0,5, Büyük Britanya’da yüzde 1,3, Türkiye’de yüzde 1,4 ve Rusya’da yüzde 0,8’dir.

Mercedes-Benz pazar araştırmalarını temel alarak, X-Class için münferit ülkelerde birbirinden farklı öneme sahip beş müşteri kitlesi tespit etmiştir.

Önemli kitleden biri, özele ilgi duyan aktif ailelerdir. Bunlar Pickup’larını genelde işe ve alışverişe giderken, çocuklarını okula veya spor aktivitelerine getirirken ve ayrıca hafta sonu seyahatleri ve tatiller için kullanmaktadırlar. Ana pazarlar Brezilya, Arjantin, Avustralya ve Güney Afrika’dır.

X-Class için bir diğer hedef kitle; şehrin merkezinin çevresinde yaşayan ve kayak veya jet ski gibi açık hava sporları yapan veya kendine ait bir tekneye sahip başarılı maceraperest kişilerdir. Bu kişiler, gündelik hayatları ve aynı zamanda boş zaman aktivite ekipmanı için yeterince yükleme alanı ve çekiş gücü sağlayan konforlu bir premium araca ihtiyaç duymaktadır. En iyi pazarlar Avustralya, Güney Afrika, Brezilya, Büyük Britanya ve Almanya’dır.

Bunun ötesinde Mercedes-Benz Pickup, trend anlayışına sahip ve özele ilgi duyan bireyleri kendine hayran bırakacak potansiyele sahiptir. Bunlar özgür bir hayat tarzına sahiptir ve sıradan olmanın ötesinde, eşsiz tasarımıyla kendi kişiliklerini ve statülerini vurgulayacak bir araç arzulamaktadır. Özgür bireyler Pickup’ı şehir, akşam ve hafta sonu aktiviteleri ve spor etkinlikleri için gündelik araç olarak kullanmaktadır. Bu hedef kitleye yönelik ana pazarlar Almanya, Büyük Britanya, Güney Afrika ve Brezilya’dır.

Dördüncü hedef kitle Pickup’ını hem hususi hem de ticari olarak kullanmak isteyen müteahhitler, mimarlar ve hizmet sağlayıcıları gibi şirket sahiplerini kapsamaktadır: Müşteri terminleri için konforlu bir makam aracı olarak hem müşterilerin ve çalışanların yolculuk etmesi hem de aletler, yapı malzemeleri ve diğer malzemeleri taşımak ve ayrıca hafta sonu aktiviteleri için gündelik araç olarak uygundur. Şirket sahipleri için önemli pazarlar Almanya, Büyük Britanya, Avustralya ve Arjantin’dir.

Arjantin’deki hayvancılıkla uğraşan arazi sahipleri, Brezilya’daki soya yetiştiricileri veya Güney Afrika’daki bağcılar da Pickup’larını hem hususi hem de ticari olarak kullanmaktadır. Bu kişiler, kendilerini güvenilir bir şekilde kaplamasız araziden geçiren ve aynı zamanda yeterince yükleme kapasitesine ve çekiş gücüne sahip olan bir araca ihtiyaç duyar. Bunun yanı sıra müşteri ve tedarikçi terminleri ve ayrıca aile için gündelik kullanıma uygun olmalıdır.

Renault-Nissan ile üretim ortaklığı

Mercedes-Benz X-Class, 2017 sonunda Avrupa’da pazara çıkacaktır. Yeni yapı serisi segmentte cazip fiyatla yer edinecektir. Pickup, Renault-Nissan Allianz üretim ortaklığıyla üretilmektedir. Avrupa, Avustralya ve Güney Afrika pazarı için üretim, İspanya’nın Barselona şehrinde bulunan Nissan fabrikasında 2017’de başlayacaktır. Latin Amerika pazarı için X-Class, Arjantin’in Cordoba şehrinde bulunan Renault fabrikasında 2018’den itibaren üretilecektir.

Daimler AG ve Renault-Nissan Allianz, X-Class ile birlikte altı yıllık stratejik işbirliğini genişletmektedir. Bu Mercedes-Benz’e, güçlü bir şekilde büyümekte olan orta büyüklükteki Pickup segmentine hızlı ve mali açıdan verimli bir giriş yapma olanağını sunmaktadır. Bunun yanı sıra her iki şirket üretim kapasitesinden en uygun biçimde yararlanmaktadır. Nissan, bir ton yükleme kapasitesine sahip orta büyüklükteki Pickup’ların dünya üzerindeki iki numaralı üreticisidir ve bu araçların üretimi ile satışı konusunda 80 yıllık bir tecrübeye sahiptir.

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.