Sağ Koltukta Güvenlik Ne Durumda? IIHS’nin yeni çarpışma testi programı, üreticilerin ön yolcuların ve sürücülerin güvenliğine dikkat etmesini sağlamayı amaçlıyor.

Artık, enstitünün 2018 “TOP SAFETY PICK+” ödülünü kazanmak için iyi veya kabul edilebilir bir yolcu tarafı notu alınması gerekecek.

Yolcu small-overlap ön test programındaki ilk test grubu (aşağıda), daha önce araştırma için değerlendirilen IIHS araçlarına göre daha iyi sonuç vermiş. Test edilen 13 orta sınıf otomobilin on tanesi iyi bir derece alırken; biri kabul edilebilir, son ikisi ise marjinal bir derece kazanmış.

Grubun en büyük problemi, beş arabada hava yastığının tutarsız olarak korunmasıymış ve bu da yolcuların kafalarını riske atabiliyor.

IIHS Kıdemli Araştırma Mühendisi Becky Mueller, “Test ettiğimiz orta boy araçların sağ tarafında göze çarpan yapısal eksiklikler yoktu” ve “Ön koltuktaki yolcular için daha iyi kafa koruma sağlamak için hava yastığı ve emniyet kemerlerini en iyi hale getirmenin en acil görev olduğu anlaşılıyor.” dedi.

İlk teste göre sonuçlar

G: İyi, A: Kabul edilebilir, M: Sınırda, P: Zayıf

Yukarda listelenen tüm araçlar, sürücü tarafında iyi not ile sınavı geçmişti.

Chevrolet Malibu ve Volkswagen Passat marjinal yolcu koruması sonucuyla ayrıldı. Her iki arabada da, yolcu kafası ön hava yastığından sıyrılarak gösterge paneliyle temas etti. Kuklalardan alınan ölçümler, kafa travmalarının aynı şiddette gerçek dünya kazasında mümkün olacağını gösterdi.

Volkswagen Passat, iyi yapısal derecelendirme yerine, kabul edilebilir sonuç olan beş arabadan biri oldu. Alt kapı menteşesi direğinde en fazla 7 inç delinme vardı, aynı testin sürücü kısmında ise bu değer 4 inç’ti.

En yapısal hasar gören araç Mazda 6 idi. Aynı bölümde delinme; sürücü tarafı testinde 5 inç, yolcu kısmında ise yırtılma 9 inç’e ulaştı. Mazda 6’nın hava yastığı ve kemerleri birlikte iyi çalıştı ve kuklalar muhtemel yaralanma belirtileri göstermedi, bu nedenle araba genel olarak iyi bir puan aldı.

Ford Fusion/Mondeo (İlk testere göre en yüksek korumalardan)

Chevrolet Malibu (İlk testere göre en düşük korumalardan)

Volkswagen Passat

Volkswagen Jetta

Mazda 6

Honda Accord

Kaynak: IIHS

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.