Yeni Peugeot 508, Cenevre Fuarından önce tanıtıldı.

Yeni PEUGEOT 508‘in yapısı daha kompakt ve yüksekliği azalmış. Yeni dış tasarım daha keskin, arabanın iç mekanı ikonik PEUGEOT i-Cockpit®’in gelişmiş hali diyebiliriz. Peugeot, örnek yol tutuş deneyimi, yeni motorlar, sayısız teknoloji ve kalitedeki atılımı ile yeni 508, D segmentinde dünya standartlarında bir model haline geldiğini söylüyor. Şimdi hep beraber incelemeye başlayalım.

İçerde yeni peugeot’larda gördüğümüz kompakt bir direksiyon simidi, 8:3 formatında büyük boy –10 inç genişliğinde- HD kapasitif dokunmatik ekran ve yüksek çözünürlüklü 12,3 inçlik dijital gösterge ekranı mevcut. Kapasitif dokunmatik ekran, giriş seviyesinde (Active) sekiz inç boyunda, Allure ve üstü ile on inç HD olarak geliyor.

 

Tamamen konfigüre edilebilen (altı farklı ekran moduna sahip), yukarıya doğru ekran ünitesi direksiyon simidine yerleştirilmiş ve gerekli tüm sürüş bilgilerini sürücü gözü çizgisi içerisinde sunarak gözlerini yoldan çıkarma ihtiyacını azaltmış. Orta konsoldan açıkça görülebilen sekiz ileri otomatik şanzıman kolu, tek dokunmalı kontrol ile elektrikle besleniyor.

Şüphesiz günümüzün en iyi platformlarından biri olan EMP2 platformunun kullanımı, yakıt verimliliği, emniyet ve performansı iyileştirerek büyük dinamik nitelikler ve ağırlık azaltma (ortalama olarak önceki nesle kıyasla 70 kg daha az) sağlamış. Değişken sönüm kontrollü süspansiyon ile çok bağlantılı arka aksın uyarlanması – Aktif Süspansiyon Kontrolü (GT versiyonunda ve tüm benzinli motorlarda standart olarak; 2.0 L dizel motorlarda opsiyonel olarak sunulacak).

Sürücü koltuğu (ve Allure Business donanım ve üstü yolcu koltuğu da) ergonomisine ve ayar aralığına boyuna ayarlama ve koltuk yatırma ve bel desteğiyle ödüllendirerek AGR (Aktion für Gesunder Rücken) etiketini elde etmiş (dört yönlü elektrikli pnömatik sistem).

Yolcu kabininin yanı sıra birçok prizin etrafına yayılan bol miktarda saklama -32L’ye kadar- alanı var (taşınabilir aygıtları şarj etmek için dört adet USB yuvası, Allure’dan üstte, kol dayamasında bir adet jack çıkışı ve önyükleme bölümünde bir tane olmak üzere iki adet 12V prizi mevcut).
Geniş açılan panoramik sunroof spoyler tarzında ve otomobilin birinci sınıf ses sistemi için Fransız akustik firması FOCAL® seçilmiş.

Yeni PEUGEOT 508, son derece zorlayıcı olan EuroNCAP kriterlerini önemli ölçüde karşılayan geniş kapsamlı yeni nesil sürüş araçları sunmayı da unutmamış. Bu nedenle, aşağıdaki sistemlerle donatılmış: Gece Görüş sistemi, segment için bir ilk, Dur&Kalk fonksiyonlu Adaptif Hız Sabitleme (otomatik EAT8 şanzıman ile), Şerit Konumlandırma Yardımcısı (Dur&Kalk fonksiyonlu Adaptif Hız Sabitleme ile ve PEUGEOT’ta ilk kez),
Son nesil Aktif Güvenlik Fren (gece ve gündüz, hem de 140 km / saat’e kadar yayalar ve bisikletlileri tespit eder) ve Mesafe Alarmı, Şeritte Seyir Yardımı (yol kenarı dahil), Sürücü Dikkat UyarısıOtomatik Uzun Far Yardımı, Hız Limit tanıma ve tavsiye, Genişletilmiş Trafik İşareti tanıma (Dur, yasak yön vb.) ve Aktif Kör Nokta İzleme sistemi.

Gece Görüş sistemi, kızıl ötesi bir kamera kullanıyor ve gece veya dinlenme saatleri düşük seviyelerde aracın önündeki canlıları tespit ediyor. Sistem, farların kapsamının ötesinde 200-250 m aralığında algılamayı, dijital ön ekran ünitesindeki kızıl ötesi görüşün merkezi görüş ile sürücünün görüş alanında algılamasını sağlıyor.

Motorlar

Otomobilin mimarisi, NVH (gürültü, titreşim ve sertlik), boyutların optimizasyonu, ağırlık azaltma ve aerodinamik, CO² emisyon seviyelerini şimdiye kadarki en düşük seviyeye indirmek için yapılmış. Yeni teknik hükümler ve WLTP prosedürü dikkate alındığında bu performans seviyeleri daha da dikkat çekici; yeni sistem, test onaylı tüketim seviyelerini ve müşteri kullanım tüketim seviyelerini uyumlu hale getirmeye çalışmakta. İki benzinli ve dört dizel motor seçeneği bulunmakta.

1.6L turbo benzinli PureTech 180 ps S&S ve EAT8 otomatik şanzıman
1.6L turbo benzinli PureTech 225 ps S&S ve EAT8 otomatik şanzıman (Sadece GT versiyon ile)

1.5L dizel BlueHDi 130 ps S&S 6 ileri manuel vitesli (Serinin tek manuel vitesi ve baz model)
1.5L dizel BlueHDi 130 ps S&S EAT8 otomatik şanzıman
2.0L dizel BlueHDi 160 ps S&S EAT8 otomatikşanzıman
2.0L dizel BlueHDi 180 ps S&S EAT8 otomatik şanzıman

Emisyon ve tüketim açısından ve NEDC 2018 standartlarını göz önüne alarak, PureTech benzin serisi ve Dizel 1.5L BlueHDi piyasadaki en iyi araçlardan biri konumunda. Örnekler; 98 g/km CO2 emisyonlu BlueHDi 130hp EAT8 ve 123 g/km PureTech 180hp EAT8.

Plug-In Hybrid benzinli motor, yeni PEUGEOT 508’e uyarlanacak ve 2019 sonbaharından itibaren satılacak.

2018 Cenevre Otomobil Fuarı‘nda sergilenen yeni PEUGEOT 508, Eylül ayından itibaren dünya genelinde satışa sunulacak.

Toplam uzunluğu 4,75 m olan yeni PEUGEOT 508, ana pazarın en kompakt salonlarından biri ve premium araçlara daha yakın boyutta. Audi A5 Sportback ile benzer şekilde, Volkswagen Arteon’dan (4,86 cm) 11 cm daha kısa. Aracın uzunluğu önceki jenerasyona kıyasla 8 cm azaltılmış olmasına rağmen, 2.79 m’lik dingil mesafesi, müşteri kullanımına uygun olarak bir dizi canlılığı sürdürmek için 2.4 cm kısaltılmıştır. Yeni PEUGEOT 508 bu nedenle bu segmentteki en iyi dingil mesafesi-taban boyut oranlarından birini sunuyor.

Ön ve arka çıkıntılar silueti dinamik hale getirmek ve hem yolda hem de manevra yaparken çevikliği artırmak için küçültülmüş. Dönen daire yarıçapı, bir önceki nesle kıyasla 1.5m azaltılmış. 10,8 metrelik kaldırımdan-kaldırıma dönüş alanına sahip 508, sınıfının en iyisi.

Yine de 1.84 m’lik – önceki nesilden 2 cm daha fazla – uzunluğu segment ortalamasının içinde kaldı. Önceki nesilden 6 cm daha düşük olan 1.40 m’lik araç yüksekliği mevcut. Çerçevesiz kapılarla mümkün kılınan bu alçak yapılı yapı, baş mesafesini feda etmemiş. Ayrıca 0.26 Cx’lik üstün aerodinamik performansı sağlamış.

Galeri

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.