Ford, 1.0 litre EcoBoost için Yakıt Tasarruflu Silindir Deaktivasyon Tekniği Sunacak; Üç Silindirli Motor için Dünyada İlk

  • Ford, 2018 başından itibaren silindir devre dışı bırakma teknolojisini kullanarak çok ödüllü1.0 litrelik EcoBoost motoru müşterilerine sunacak.
  • Bu teknoloji, üç silindirli bir motorda ilk kez uygulanmış olacak; 14 milisaniyede yanmayı durdurabilir veya yeniden başlatabilir ve CO2 ve yakıt verimliliğini %6‘ya kadar iyileştirebilir.
  • Avrupa’daki Ford mühendisleri, üç silindirli motorun yakıt verimliliğini daha da artırarak, performans veya rafinelikten ödün vermiyor.

Tam kapasite ihtiyacı olmadığında mavi silindir (no.1) çalışmıyor, kırmızı silindirler çalışıyor. Teknoloji, gözün kırpılmasından 20 kat daha hızlı 14 milisaniye içinde bir silindiri devre dışı bırakabilir veya yeniden devreye sokabilir . Titreşimleri önlemek için gelişmiş çözümlerle bir araya getirilen silindirin devre dışı bırakılması, sürücüler için çalışma ve motor performansı açısından fark edilmeyecektir.

1-0-ecoboost-silindir-kapama

Sistem, Almanya‘daki Aachen ve Köln’de, İngiltere‘de Dagenham ve Dunton’da ve Amerika‘daki Dearborn’da Ford’un Schaeffler Grubu’ndaki mühendislik ortaklarıyla birlikte geliştirilmiş.

Yeni çift kütleli volan ve titreşim sönümleyici debriyaj diski, iki silindir üzerinde çalışırken, özellikle alt devirde motor salınımlarını nötralize etmeye yardımcı olur ve daha geniş bir çalışma aralığına olanak tanır. Emme ve egzoz valfleri, sistem etkin olduğunda arındırma için üç silindir arasında denge kuvvetlerine yardımcı olan bir yay etkisi sağlamak için gazları yakalar ve ayrıca, yeniden etkinleştirildiğinde yakıt verimliliğini muhafaza eden silindir içindeki sıcaklıkları korur.

Yeni motor parçaları, tahrik milleri ve süspansiyon burçları ayrıca rafinelik adına özel olarak ayarlanmış olacak. 1.0 litrelik EcoBoost, yeni bir eksantrik mili zinciri de dahil olmak üzere silindirin devre dışı bırakılmasından kaynaklanan farklı yükleme kuvvetlerine başa çıkmak için geliştirilerek buna dayanıklı hale getirilmiş.

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.