Ford’un Göz Bebeği, Yeni Ford Fiesta MK7 Bugün Almanya’da Tanıtıldı.

Bir değil iki değil tam dört adet Fiesta tanıtıldı Go Further etkinliğinde…
  • Ford, yeni nesil Fiesta’nın dört farklı üretim varyantını ortaya koydu: Şık Fiesta Titanium, Ford Performansından esinlenilmiş Fiesta ST-Line, lüks Fiesta Vignale ve Fiesta Aktif Crossover.
  • Fiesta, geceleri çarpışmaları önlemeye yardımcı ve yaya algılayabilen ilk Ford oldu; Aktif Park sistemi çarpışmayı önlemek için fren müdahaleleri yapabilecek.
  • Fiesta, zarif bir dış tasarım ve 8 inç yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran ve Ford’un akıllı SYNC 3 iletişim & eğlence sistemini sunan ergonomik iç mekanına sahip ve birinci sınıf (675 watts) B&O PLAY ses sistemi sunan ilk Ford olacak.
  • Zarif dış ve ergonomik iç mekan, yeni kişiselleştirme seçenekleri sunuyor. Ayrıca Yeni Fiesta panoramik cam tavan içeriyor. Yol gürültüsü de yüzde 7 azaltıldı.
  • 140 PS’lik 1.0 litrelik EcoBoost ve 120 PS’lik 1.5 litrelik TDCi – Fiesta’nın ilk yüksek güçlü dizeli – yeni altı ileri düz şanzımanı içeriyor. 82 g/km CO2’dan başlayan salınım değerleriyle.
  • Yeni süspansiyon ve Elektronik Tork Vektör Kontrolü ile geliştirilmiş eğlenceli-sürüş karakteri sunuyor. Viraj tutunması yüzde 10 oranında geliştirildi ve fren mesafesi yüzde 8 oranında azaldı.

Eğlence sistemleri 6.5 inç ve 8 inç dokunmatik ve 4.2 renkli ekranlara sahip olacak. SYNC 3 sistemi sadece dokunmatik ekranlar ile sunulacak ve Apple CarPlay & Android Auto desteği sunacak.

Genişletilmiş Fiesta serisi, müşterilere her zamankinden daha fazla kişiselleştirme seçeneği sunacak ve nesiller boyu sevinç içinde olan sportif, eğlenceli sürüş karakterini zenginleştirecektir.

Yeni çarpışma önleme sistemi aracın önündeki nesneleri 130 metre algılayabilir ve sürücü tepki vermezse, kaza önlemek için araba otomatik fren yapar. Aktif Park Yardımcısı, Kör Nokta Bilgisi, Çapraz Trafik Uyarısı (sınıfında tek) ve Şerit Sabitleme Asistanı da dahil olmak üzere arabadaki 15 yeni sürücü yardım özelliğinden bazılarıdır.

Özünde kalite

Yeni nesil Fiesta, gelişmiş özellik, yenilikçi mühendislik ve Fiesta’nın açılabilir panoramik cam tavanının (neredeyse tam genişlikte, sertleştirilmiş renkli camlar) oluşturduğu gelişmiş tasarımıyla gelişmiş kaliteyi sunar.

Optimize edilmiş dış cephe kaplaması, daha lüks bir görünüm sağlıyor. Park sensörleri şimdi gövde panelleriyle aynı seviyeye yerleştirimişi; Ön cam yıkayıcı nozulları üst kaput dudağının altında gizlenmiş; Arka lambalarda veya arka panoda görünür vidalar yok; Çatı ve bagaj arasındaki kesme hattı %30’dan fazla azaltılmış – Fiesta ekibinin müşterilerin anında takdir edebileceği kalite takıntılarının örnekleridir 🙂

İçten geçerek gömülü, kesintisiz yüzeyler devam ediyor. Tek parçalı bir orta konsol, daha uyumlu bir his için alt gösterge paneline dikkatle bağlanır ve zemine görünür sabitleme yer almamaktadır. Sektörün en kaliteli kaplamaları kullanılmış, karmaşık üç boyutlu yüzeyler için bile.

Fiesta serisinde yer alan koltuk malzemeleri ve halılar, Dunton, Birleşik Krallık’taki Ford’un geliştirilmiş malzeme laboratuvarında test edilen ilk ürünlerdir. Oturak yastıkları, aşınmaya karşı direnç sağlamak için 60.000 test devrine tabi tutuldu. Renklerin dayanıklılığı, bir hava basıncı ölçümü kullanılarak test edilir ve ultraviyole ışığa kapsamlı şekilde maruz bırakıldıktan sonra solmamaları için bir spektrometre ile analiz edilmiş. Deri koltuklar yerli kahveye ve denim kottan boya dayanıklıymış. Deri direksiyon simidi, güneşten koruyan losyona direnç açısından test edilmiştir.

Ford’un daha büyük araçlarından esinlenerek Yeni Fiesta özelliklerine ek olarak, soğuk kış sabahları için ısıtmalı bir direksiyon ve yeni kurulumda cazip bir karşılama serisi sunan 4.2 inç çok fonksiyonlu bir TFT ekrana sahip şık yeni gösterge paneli bulunmaktadır.

Daha katı gövde yapısı, düşük güç aktarım gürültüsü titreşimi ve sertliği, güç aktarma organı izolasyonu ve akustik ön cam, daha konforlu ve üstün bir sürücü ve yolcu deneyimine katkıda bulunur. Sınıfının en iyisi sessizlik derecesi, iç hat gürültü seviyesi 29.3 sone’dir. 100 km/s’de, eski Fiesta’ya göre yüzde 7 oranında bir iyileşme mevcut.

Sürücüler aynı zamanda Fiesta’yı günlük kullanımını daha kolay bulacaklar. Fiesta, müşterilerden gelen geri bildirimlerle, silecekler ön camı %13 daha fazla alanda temizliyor; Kapanmak için %20 daha az çaba gerektiren kapılar; Ve yanlış yakıt vermeyi önleyen EasyFuel kapaksız yakıt ikmali sistemini kullanırken döküntüyü azaltmak için optimize edilmiş bir yakıt dolum ağzı mevcut.

Ford’un Kapı Kenar Koruyucusu, kapıda açılır kapanır ve kapının açılmasından sonra bir saniyenin en az bir bölümüne hareket eden kapıda gizlenen koruyucu bir kanat bulunur; bu da, boya ve karoseri hasarını önler ve dar alanlarda park ederken sürücülere yardımcı olur. Yeni çatı tasarımı, yağmur suyunu çatı kenarlarından daha iyi kanalize ederek içeri girip çıkarken damlayan sıvı riskini azaltır.

İç mekan konforu ve bireysel stil

Kullanıcı odaklı Fiesta iç tasarımı, akıllı cihazlar ve tabletlerle olan tüketici etkileşimlerinden etkilenmiş. Ergonomik tasarım ve üst gösterge paneli de dahil olmak üzere yumuşak dokunuşlu materyaller aracılığıyla daha ferah ve birinci sınıf bir izlenim bırakmak mantıklı ama duygusal iç mekan, müşterilerin yeni bir dizi bireyselleştirme seçeneği ile kişiselleştirebileceklerini sakinleştirici ve huzurlu bir mekan sunmaya yardımcı oluyor.

Merkez ve yolcu tarafı gösterge paneli, kapı çekme yerleri ve dikiz aynası kapağı şu renklerle alınabiliyor; Kırmızı, Sarı, Nane, Mavi ve Bakır.

Sakinleştirici iç felsefesi kullanımı daha kolay kontroller ile destekleniyor. Orta konsoldaki düğmelerin sayısı neredeyse yarısı kadar azaldı, 8 inç dokunmatik ekrana birçok bağlantı ve eğlence denetimi yerleştirildi. Kontroller ve ekranlar için en doğal ve ergonomik konumlar göz izleme yazılımı kullanılarak teyit edildi ve hem gösterge paneli ekranı hem de merkezi ekran bilgileri bir bakışta net bir şekilde sunacak şekilde konumlandırıldı.

Arka koltuktaki yolcular, yumuşak olan yeni ince sırtlık koltuklar tarafından desteklenen 16 mm daha fazla diz odasından yararlanırlar ve yan yana daha fazla destek sunar. Ön koltuk kol dayama yeri, Fiesta’nın en uzun ve en kısa sürücülerinin %19’undan fazlasını kullanacak şekilde konumlandırılmıştır. Yüksekliği ayarlanabilen bir sürücü koltuğu, daha fazla konfor için yeniden konumlandırılmış bel desteğine sahiptir ve kafalık konumlandırması da tüm yolculara fayda sağlamak için optimize edilmiştir.

Yeni nesil Fiesta bagaj kapısı bagaja daha kolay erişim için daha geniş üretilmiş ve kişisel eşyalar için geliştirilmiş saklama alanlarına sahip. %20 daha büyük torpido gözüyle ve orta konsoldaki 1 litrelik bir ortam kutusu ile sağlanıyor. Arka kapılarda ki eşya gözleri ise 0,6 litrelik su şişeleri depolayabilir büyüklükte.

Daha akıllı, daha güçlü, daha güvenli

Fiesta’nın aktif ve pasif güvenlik sistemleri, geniş kapsamlı sürücü yardım teknolojileri ile birlikte en yüksek Euro NCAP güvenlik derecesini sunması bekleniyor. Fiesta, gelişmiş yeni Sonlu Elemanlar Analizi teknolojisini kullanan komple bir aracın bilgisayar simülasyonu çarpışma testlerinden yararlanarak, hava yastığından gövde yapı takviye güvenlik özelliklerinin daha etkili bir şekilde optimizasyonunu sağlayan ilk Ford Avrupalısı.

Fiesta gövdesi, yanal darbeli enerjiyi çatıya daha etkili bir şekilde aktarmak için T-kesit konfigürasyonunu kullanan yeni B sütun tasarımının üst kısmı da dahil olmak üzere kilit alanlarda daha fazla güç elde etmek için yüzde 36 daha fazla bor çeliğine sahip. Yeniden tasarlanan kapı kesitleri, yolcuları yan darbe saldırılarına karşı daha da koruyor ve kapılar emniyet sistemlerinin birkaç milisaniye daha önce aktive olmasını sağlayan basınç sensörleri içeriyor. Yan hava yastıkları ise yolcunun kolunu darbe bölgesinden uzaklaştıracak şekilde tasarlanmıştır.

Motorlar

Benzinli

1.1 LT Atmosferik 3 silindirli 70 PS5 ileri yeni manuel vites ile.CO2 101 gr/km
1.1 LT Atmosferik 3 silindirli 85 PS, 5 ileri yeni manuel vites ile.CO2 101 gr/km
1.0 LT Ecoboost 3 silindirli 100 PS, 6 ileri yeni manuel vites ile.CO2 97 gr/km
1.0 LT Ecoboost 3 silindirli 100 PS, 6 ileri otomatik vites ile. (direksiyondan pedallı)
1.0 LT Ecoboost 3 silindirli 125 PS, 6 ileri yeni manuel vites ile CO2 98 gr/km
1.0 LT Ecoboost 3 silindirli 140 PS, 6 ileri yeni manuel vites ile. CO2 102 gr/km

Dizel

1.5 TDCI 85 PS, 6 ileri yeni manuel vites ile.CO2 82 gr/km
1.5 TDCI 120 PS, 6 ileri yeni manuel vites ile.CO2 89 gr/km

Tüm motorlar Euro 6 normlarını karşılamaktadır. Yeni 6 ileri düz şanzımanın sürtünme değerleri azaltılmış. Otomatik başlat-durdur sistemi tüm motorlarda standart olarak sunuluyor. Aktif ön ızgara,1.0 EB ve 85 PS 1.5 TDCI ile sunuluyor.
Manuel şanzımanlar için yeni Eco düğmesi, sürücülerin arzu edildiğinde daha fazla yakıt tasarrufu yapmasına yardımcı olmak için motor ve gaz ayarlarını ekonomi odaklı optimize eder. Alt karoser koruması da sürtünmeyi azaltır.

Sürmek daha da eğlenceli

Yeni nesil Fiesta, sürüş ve konfor deneyimini arttırmak için optimize edilen her bileşen ile daha iyi kavrama, daha iyi durdurma performansı ve geliştirilmiş sürüş hissi ile birlikte gelişmiş sürüş kalitesi ve artısı sunmak için sınıfı lider sürüş dinamiklerine dayanıyor.

Bor çeliğinin, lazer kaynağının, sert ön yan şasi bağlantı noktalarının ve kaynaklı büküm kiriş bağlantı noktalarının artan kullanımı, burulma sertliğinde yüzde 15’lik bir artış sağlıyor. Ön çıkıntı 30 mm, arka parça 10 mm ve dingil mesafesi 4 mm arttı, süspansiyonu 18 inç jantlar için optimize edildi.  Direksiyon hissi arttırıldı. Direksiyon sürtünmesi yüzde 20 oranında azaltıldı ve dişli kutuları artık daha düzgün vites değiştiriyor.

Fiesta’nın şasisi, viraj alırken çekiş ve stabiliteye yardımcı olmak için iç tekerleklere az miktarda fren uygulayarak sürüş deneyimini geliştiren Elektronik Tork Vektör Kontrolü tarafından desteklenen %10 daha fazla viraj performansı sunuyor. Frenleme mesafeleri 100 km/h ile yüzde 8’in biraz altına düştü. Arka disk frenler, 100’den fazla PS içeren modellerde bulunacak.

Yeni çift bağlanmış süspansiyon burçları, daha keskin direksiyon tepkisi için eski Fiesta’nın iki kat daha serttir. Burçlar ayrıca, yoldaki kusurları daha iyi izole etmek için tasarlanmış spesifik bir biçimde şişiriyor ve küçük darbelerin ve yol gürültüsünün kabin içindeki etkisini azaltmak için daha geniş bir arka büküm pervanesi ile birleşiyor.

Ayrıca FORUMDA ufak ufak değişik bilgileri, geldikçe paylaşıyoruz. Takip edebilirsiniz 🙂

Sürtünme değeri 0.287 cd, Active serisi standart Focus’tan 18mm yüksek, ST-Line 10mm daha alçak (normal Fiesta’ya göre), torpido hacmi %20 arttırılmış, fren mesafesi %8 kısalmış, direksiyon sürtünmesi de %20 düşmüş ve gövde sertliği %15 arttırılmıl. Trend, ST-Line ve Titanium üzerine birçok kişiselleştirilebilir paket gelecek. 100 PS’i aşan kapasitelere sahip modellerde arka disk frenler standart olacaktır.  Ayrıca Fiesta’da yer alan aktif park sistemi, engel karşısında sürücü tepki göstermezse otomatik fren sistemini devreye girerek çarpışmayı engelleyecek.Boyut olarak araç 71 mm uzamış ve 12 mm genişlemiş ve arka yolcu bölümü 16 mm daha fazla diz mesafesi sunuyor. 15” çelik ve alaşım, 16” çelik ve alaşım, 17” ve 18” alaşım jant seçenekleri mevcut.

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.