Önceden sadece konsept olarak ismini duymuştuk artık yollara iniyor. 2018 Stinger GT Detroit Fuarı’nda tanıtıldı.

  • Frankfurt‘ta tasarlandı, Nurburgring‘de geliştirildi ve sektörün önde gelen kalitesinde KİA tarafından üretildi.

Hyundai’nin hep sportifi olarak görünen KİA, bu sefer marka imajını da arttırmak adına son noktayı Stinger ile koydu diyebiliriz tam bir canavar.

Stinger aslında D segmenti bir araç fakat neredeyse tüm rakiplerinden daha büyük; Audi A4, Infiniti Q50, Lexus IS, BMW 4 Gran Coupe, Lexus GS ve Mercedes CLS. Bu heybeti ile birlikte daha da üst sınıf gözükmeyi başarmış.
Canavar 4,831 mm uzunluğunda ve 1,869 mm genişliğinde…

%55 gelişmiş yüksek mukavemetli çelikten oluşan bir şasiye binen Stinger, sürüş ve mühendislik mühendisleri ile birlikte çalışmak için ultra sert bir temel oluşturuyor. Bu rijitlik, NVH’nin azalmasına ve sessiz bir kabin kullanımına katkıda bulunmuş.

MacPherson ön ve çok bağlantılı arka süspansiyon, sürücüye optimum geri bildirim sağlamak için ayarlanmış. Kia adına bir ilk olan Dinamik Stabilite Sönümleme Kontrolü olarak bilinen elektronik olarak ayarlanabilir bir süspansiyon ile geliyor.

Kaputun altında ise iki adet benzinli motor mevcut.

Biri 2.0 litre turbo şarjlı dört silindirli Theta II motor, 255 hp (6,200 rpm) güç ve 353 Nm tork (1,400 – 4,000 rpm) üretiyor.
Diğeri ise 3.3 litre çift-turbo V6 Lambda II motor, 365 hp (6,000 rpm) güç ve 510 Nm tork  (1,300 – 4,500 rpm) üretiyor. Kia V6 ile 0’dan 100’e 5.1 saniyede çıkmayı planlıyor ve son hızı 269 km/h olarak öngörüyor.

Şanzıman olarak her iki motorda da manuel seçenek bulunmuyor ve otomatik şanzıman 8 ileri kademeye sahip.  Kia tahrik hattı üzerinden burulma titreşimlerini azaltmaya yardımcı olan Merkezcil Sarkaçlı Emici (CPA) tork dönüştürücüsü kullanmış bununla birlikte sarsıntısız bir vites geçişi vaat ediyor.

Tutkulu sürücülerin her zaman en uygun iklimlerde bulunamayacağını bilen Stinger, Kia’nın arka veya dört tekerden çekişli ilk sedanı.Kullanıcılar RWD ve AWD arasında tercih yapma zorunda. Arkadan itişli Stinger ile, arka tekerlekler üzerinden gücü eşit olarak dağıtmaya yardımcı olan mekanik sınırlı kaydırmalı diferansiyel sunuluyor.

2,0 litre turbo şarjlı modellerde 225/45 R18 performans lastikler sunulurken; 3,3 litre V6 ile ultra yüksek performanslı lastikle sunuluyor; önde 225/40 R19, arkada 255/35 R19 ile. Canavarı dizginlemek için Vented Brembo (dört pistonlu ön kaliperler ve çift pistonlu arka kaliperler) disk frenler kullanılmış bunlar 3.3-litrelik V6 ile standart geliyor.

İç mekan da yeni modaya ayak uyduruyor. Yumuşak Nappa deriden tutun sürücü koltuğundaki hava keseciklerine kadar birçok detay düşünülmüş. 720 Watt güce sahip Premium Harman/Kardon ses sistemini de görmezden gelemiyor insan.

Bu yılın sonunda Amerika’da yollara düşecek, bakalım ülkemizde bu canavarı görebilecek miyiz?

 

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.