Avrupalı Yeni 2018 Yeni Kia Ceed Tanıtıldı.

  • Konforu, rahatlığı ve güvenliği artıran yenilikçi teknolojiler barındırıyor.
  • İkinci seviye otonom sürüş‘ sunan ilk Kia modeli oldu.
  • Kapsamlı bir dizi sürücü destek sistemi mevcut.
  • 140ps 1.4-litre Turbo-GDi benzinli ve yeni ‘U3’ 1.6 litrelik dizel motorlar mevcut.
  • Adı güncellendi: Cee’d artık Ceed oldu.
  • Yedi (7) yıl veya 150.000 km‘lik garanti ile Slovakya’da üretilecek.
  • Üretim Mayıs ayında başlıyor, Avrupa’da satışlar 2018 yılının ikinci çeyreği sonunda başlayacak. En geç Ağustos gibi Türkiye’ye gelir muhtemelen.

Kia Motors, 2018 Cenevre Uluslararası Motor Show‘da dünya genelinde gösterime girmeden önce yeni Ceed’i bugün (15 Şubat 2018) açıkladı. Şimdi üçüncü kuşağını (Mk3) yaşayan yeni Ceed, yenilikçi teknolojiler, olgun ve atletik yeni tasarım ve daha çekici bir sürüş ile Avrupa C segmentinde Kia’nın varlığını mutlaka güçlendirecektir.

Selefi gibi yeni model de Kia’nın Avrupa tasarımı, ürün geliştirme ve Ar-Ge ekipleri tarafından Frankfurt’ta tasarlanmış, geliştirilmiş ve mühendisliği yapılmış. Slovakya’nın Zilina kentindeki markanın üretim tesisinde, Kia Sportage ve Kia Venga’nın yanında üretilecek.
GT ve GT-Line modellerinin gelişiyle ürün yelpazesi ilerleyen dönemle genişleyecek.

Selefinden daha alçak, daha geniş ve daha uzun bir arka çıkıntıya sahip olan yeni Ceed’in kabin-arka silueti daha atletik hissettiriyor.

Kabin içinde, Ceed her zamankinden daha ergonomik ve yüksek kaliteli malzemeler kullanılmış. En yeni Kia araçlarının kabin mimarisi, yeni Ceed için de uyarlanmış. Bu tasarım aynı zamanda ön yolcu için daha geniş alan ve açıklık hissi yaratarak ayak bölmesinde daha fazla alan ve daha net bir görüntü sunuyor. İç mekan, sofistike yumuşak dokunuşlu malzemelerin daha yüksek bir oranına sahip.

Kia’nın yeni ‘K2‘ platformunda inşa edilen yeni Ceed, selefine göre 20 mm daha geniş (1,800 mm) ve 23 mm daha alçaktır (1,447 mm).
Dingil mesafesi, 2,650 mm‘de aynı kalırken ön çıkıntı 20 mm (880 mm’ye) kısaltılmış ve arka çıkıntı 20 mm (şimdiki 780 mm) uzatılmış.
Yeni model, arka yolcular için daha geniş bir omuz mesafesi, ön sırada daha fazla boş alan ve daha düşük bir sürüş konumu gibi daha büyük bir 395 litrelik bagaja sahip.

Yeni Ceed Avrupa yolları için özel olarak tasarlanmış. Yeni tamamen bağımsız süspansiyon sistemi, sürücülere daha çevik ve anında müdahale tepkileri sağlayacaktır. Sürüşü, Avrupa’nın çeşitli yolları üzerinde geliştirilmiş, sürücülere virajlarda ve daha yüksek hızlarda stabilite ve kararlılıkta daha sıkı bir vücut kontrolü yapma konusunda güven vermeyi hedefliyor.

Motorlar

Benzinli seçenekler, Kia’nın popüler 1.0 litrelik T-GDi (turboşarjlı benzinli doğrudan enjeksiyon) motorunun güncellenmiş bir versiyonunu ve ayrıca yeni bir 1.4 litrelik T-GDi güç ünitesini içeriyor. Daha önceki 1,6 litrelik GDI motorunu değiştiren yeni ‘Kappa’ 1.4 litrelik T-GDi motor (140ps), hacmin azalmasına rağmen önceki modelinden %4 daha fazla güç üretiyor. Motorun turboşarjı, daha önceki 1.6 litrelik motora göre daha geniş bir tork bandı sağlıyor ve bu da emisyonları azaltırken daha geniş sürüş koşullarında daha tepkisel olmasını sağlıyor. Ayrıca 100ps gücünde 1.4-litre MPi (çok noktalı enjeksiyon) [Atmosferik] motor da mevcut olacak.

Yeni Ceed, Kia’nın yeni ‘U3‘ dizel motoruyla da satışa sunuluyor. En yeni Euro 6d TEMP emisyon standardının getirdiği daha katı sınırları aşmak için tasarlanan yeni ‘U3’ 1.6 litrelik CRDi (common-rail doğrudan enjeksiyon), emisyonları önemli ölçüde azaltmak için SCR aktif emisyon kontrol teknolojisini kullanıyor. Yeni motor daha önceki Kia dizel motorlarına kıyasla daha az karbon dioksit, partiküler madde ve NOx üretiyor. 115 ps ve 136 ps güç çıkışı mevcut, yeni 1.6 litrelik dizel 280 Nm tork üretiyor.

Her motor, altı ileri manuel şanzımanı standart sunarken, yeni 1.4 litrelik T-GDi ve 1.6-litrelik CRDi motorlar da Kia’nın yedi vitesli çift kavramalı şanzıman ile de satışa sunulacak.

Dışarıda yeni Ceed, standart olarak yeni tasarlanmış ‘buz küpü’ tarzı LED gündüz farları (DRL’ler) ile donatılmış. Önceden, bunlar sadece ön tampona yerleştirilmiş GT ve GT-Line modellerinde gösterimişti – ‘buz küp’ DRL’leri şimdi Ceed aralığındaki her modeldeki ön far ünitelerine entegre edildi. Tam LED farlar da seçenek olarak mevcuttur.

Aracın yedi standart hava yastığına ek olarak, gelişmiş sürücü yardım teknolojileri çarpma riskini azaltmak için aktif güvenlik sistemlerini kullanarak yolcu korumasını daha da geliştirmekte. Standart güvenlik teknolojileri, Uzun far asistanı, Sürücü Dikkat Uyarısı, Şerit Sabitleme Yardımı ve İleri Çarpışma Önleme Yardımıyla İleri Çarpışma Uyarısını içerecek.

GALERİ

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.