Şık, Sportif 2018 Yeni Ford Edge SUV, Yeni 238 PS EcoBlue Bi-Turbo dizel motoru ve yenilikçi sürücü yardım teknolojileriyle birlikte tanıtıldı.

  • Yeni Ford Edge SUV, yenilikçi sürücü yardım teknolojisi, güçlü yeni güç aktarma organları ve birinci sınıf konfor özellikleri sunuyor.
  • Ford’un 238 PS 2.0 litrelik EcoBlue motoru, düşük devirde yüksek tork, rafinelik ve yakıt verimliliğini optimize eden yeni bi-turboşarj (çift turbo) sistemi sunuyor.
  • Edge, Çarpışma Sonrası Frenleme, Engelden Kaçış Yönlendirme Asistanı ve Durdur-ve-Git ve Şerit Ortalama Asistanı ile Adaptif Hız Sabitleme Kontrolünü içeren kapsamlı teknoloji paketi sunuyor.
  • 8 inç dokunmatik ekranlı SYNC 3 hareket halindeyken bağlantı sağlarken, Premium 1000 watt‘lık B&O PLAY ses sistemi ve kablosuz telefon şarjı da diğer yenilikler arasında.

2019 Ford Edge ST Tanıtıldı (Makyajlı Edge) – ABD

Ford bugün Avrupa’daki müşteriler için yeni Ford Edge’i (SUV) tanıttı. – Şirketin en teknolojik olarak en gelişmiş SUV’u-
Yeni Ford Edge, yolculukları daha rahat ve daha az stresli hale getirmek ve sürücülerin çarpışmaların etkilerini azaltmasına veya hafifletmesine yardımcı olmak için tasarlanmış geniş bir kamera ve sensör tabanlı sürücü yardım teknolojileri yelpazesi sunuyor; Çarpışma Sonrası Frenleme, Engelden Kaçış Yönlendirme Asistanı ve Durdur-ve-Git ve Şerit Ortalama Asistanı ile Adaptif Hız Sabitleme Kontrolü, bu arada bu üç donanım Avrupa’da ilk kez sunuluyor olacak.

Avrupa’da, Ford’un 2.0 litrelik EcoBlue dizel motorunun yeni ve yakıt tasarruflu bi-turbo versiyonunu, zahmetsiz seyir için yeni sekiz ileri otomatik şanzıman ile birlikte piyasaya sürüyor.

Çarpışma Sonrası Frenleme: İlk çarpışma olayı tespit edildiğinde otomatik olarak orta düzeyde fren basıncı uygulayarak olası bir ikincil çarpışmanın etkisini azaltmaya yardımcı olur; aracın yavaşlatılması potansiyel olarak yolcuların yaralanmasına ve aracın hasar görmesini engeller.

Engelden Kaçış Yönlendirme Asistanı: Çarpışmalardan kaçınmaya yardımcı olması için sürücülerin durmuş veya daha yavaş olan araçların çevresinde dolaşmalarına yardımcı olur. Şehir ve otoyol hızlarında çalışacak şekilde tasarlanmış olan radar ve bir kamera, yavaş hareket eden ve duran araçları ileri saptamak için kullanıyor ve bir çarpışmanın yakın olması durumunda sürücülerin bir aracın etrafında manevra yapabilmesini sağlamak için direksiyon desteği sağlıyor.

Durdur-ve-Git ve Şerit Ortalama Asistanı ile Adaptif Hız Sabitleme Kontrolü: Aracın önde gelen araçlardan rahat bir sürüş mesafesi sağlamasına yardımcı olur ve aracın şeritte merkezlenmesine yardımcı olarak uzun, hafif trafikli yolculuklarında stresin azaltılmasına yardımcı olur.

Gelelim Diğer Yenilik Tarafına: Motor

Ford’un yeni 2.0 litrelik EcoBlue bi-turbo dizel motoru, daha düşük bir motor kapasitesi ile birlikte optimize edilmiş yakıt verimliliği ve düşük CO2 emisyonlarının yanı sıra daha büyük kapasiteli bir motorun güç, tork ve sürüş performansını sunuyor. Unutmadan eski 2.0 Bi-Turbo dizel motor 210 ps güç sunuyordu.

Geliştirilmiş turbo ve egzoz manifoldu, bi-turbo sistemi tarafından üretilen 860°C sıcaklıklara karşı optimize edilmiş direnç için yaklaşık yüzde 30 nikel özelliğine sahip.Turbo yatakları ve düşük basınçlı turbo gövdesi için su soğutmalı sistem mevcut. Ayrıca motor, SCR katalitik konvertörü ve AdBlue enjeksiyonuna sahip.

Standart olarak otomatik başlat-durdur ile donatılan Ford’un 2.0-litre EcoBlue motoru yeni Ford Edge için şu şekilde sunuluyor:
238 PS, sekiz ileri otomatik şanzıman ve iAWD
190 PS, altı ileri vitesli manuel şanzıman ve iAWD
150 PS, sekiz ileri otomatik şanzıman ve ön çekiş (FWD)

Ford’un yeni sekiz vitesli otomatik şanzımanı, yakıt verimliliğini daha da optimize etmek ve duyarlı performans ve pürüzsüz, hızlı vites değişikliği için tasarlanmış. Avrupa sürüş beklentilerini karşılamak üzere tasarlanan aktarma özellikleri şunlar:

  • Vites değiştirme zamanlamalarını optimize etmek için bireysel sürüş stillerini değerlendiren Uyarlamalı Vites Değiştirme Zamanlaması: Sistem, yokuş yukarı ve yokuş aşağı meyilleri ve sert viraj algılamayı tanımlayabilir ve daha istikrarlı ve rafine edilmiş bir sürüş deneyimi için vites değiştirmelerini buna göre ayarlayabiliyor.
  • Adaptif Vites Değişikliği Kalite Kontrolü: Tutarlı, düzgün vites değiştirmeleri için debriyaj basınçlarını ayarlamaya yardımcı olur ve çevre bilgilerini değerlendirir. Bu teknoloji, vites değişikliği pürüzsüzlüğünü sürüş tarzına uyacak şekilde de ayarlayabilir.

Sportif Edge ST-Line;

• Standart 20 inç ve opsiyonel 21 inç, premium, boyalı alüminyum jantlar
• Krom çift egzoz
• 10 yönlü elektrikli ön koltuklara sahip delikli kısmi deri Miko®-Dinamica koltuklar
• Delikli deri direksiyon simidi ve manuel şanzıman modelleri için kırmızı dikiş özellikli vites topuzu
• Alüminyum spor pedalları, siyah başlık ve premium kadife paspaslar gibi değişikliklerle geliyor.

Müşteriler, Edge için özel olarak uyarlanmış yeni bir premium B&O PLAY ses sistemi ile ses deneyimlerini daha da yükseltebilirler. Sistem, her hoparlörü kontrol etmek ve dengelemek için kabin boyunca eşit bir ses dağılımı sağlamak için 10 kanal Dijital Ses İşlemcisi kullanıyor.

Yeni Edge ayrıca, sürücülerin, kendi tercihlerine uyacak şekilde hız göstergesi, devir sayacı ve araç bilgi ekran düzenini kişiselleştirmelerine olanak tanıyan tamamen yeni yapılandırılabilir bir 3Boyutlu dijital gösterge sunuyor. Mevcut diğer konfor ve rahatlık teknolojileri, tam uzunlukta -açılabilir- panoramik cam tavan, ısıtmalı ve soğutmalı ön koltuklar, ısıtmalı arka koltuklar ve ısıtmalı bir direksiyon simidini içeriyor.

Mevcut modelin testi: Yeni Ford Edge Test Sürüşü (2016) | Türkçe İnceleme

Yeniden tasarlanmış bir orta konsol, aracın modern ve sofistike hissini arttırırken, alan boşaltan ve kablosuz şarj yuvasına daha kolay erişime olanak tanıyan sekiz ileri otomatik şanzıman için yeni döner vitese sahip.

Yeni Edge, sportif ST Line’a ek olarak Avrupa’daki müşterilere lüks Vignale, şık Titanyum ve cömertçe donatılmış Trend modelleri ile sunulacak. Türkiye’ye, şu an olduğu gibi Titanium üzerine opsiyonlu şekilde gelecektir diye düşünüyorum.

Unutmadan, LED ön farlar ve LED stop lambaları standart olarak sunulacak.

Yeni Ford Edge SUV, bu yılın son aylarında Avrupa’daki (Türkiye dahil) müşteriler için satışa sunulacak. Ford EDGE, Avrupa’da ilk tanıtıldığı yılda 10 bin, 2017’de ise 16 bin adet satmıştı.

Galeri

Video

Yeni Teknolojilerin Videosu

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.