Fiat’ın yeni göz bebeği nihayet çarpışma testinden çıktı. Ucuz, fakat güvenli mi?

Önce sonuca bakalım, bildiğiniz üzere artık EuroNcap iki ayrı sonuç yayımlıyor; biri güvenlik paketli araç diğeri güvenlik paketi olmayan araç. Adil bir değerlendirme (eski sonuçlar ile kıyaslama için) adına güvenlik paketli aracın değerlerini üzerinden konuşulmasını gerektiğini düşünüyorum. Bunun sonucunda Egea / Tipo EuroNcap testinden 4 yıldız aldı.

egea-euroncap

Egea / Tipo, yan bariyer ve yanal çarpışma testlerinde tüm kritik vücut bölgeleri iyi koruma ile maksimum puanı almış ama diğer çarpışmalarda özellikle önden tam genişlik çapışmasında tolcu göğüs, yolcu göğüs ve baş korumada sınırlı düzeyde koruma sağlamış. Önden deforme edilebilir çarpışmada ise her iki ön yolcu göğüs yeterli, baş ve uyluk kemiği koruma iyi düzeyde değerlendirilmiş.

https://www.youtube.com/watch?v=0GA6qwVy5sQ

egea-euroncap-2

Çocuk koruma konusunda ise önden çarpma testlerinden iyi sonuçlar ile ayrılamamış. 6 yaş koltuğu ile göğüs koruma zayıf 10 yaş koltuğunda ise koruma sınırda kalmış. Özellikle boyun yaralanmalarındaki zayıflık daha fazla  dikkat çekiyor 10 yaş koltuğunda kötü, 6 yaş koltuğunda sınırda.

egea-euroncap-3

Daha fazla bilgi için EuroNcap

Fiat Egea 1.3 M.jet Easy Test (2015)

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.