Ezber bozan sedan, test konuğumuz oldu!

Fiat’ın ülkemizde üretilen ve geçen yıl en çok satan, Linea modeli isim değişikliği ile beraber tamamen yenilendi. Yeni ismi Ægea olan model İtalya’da tasarlandı ve Türkiye’de geliştirildi. 2016 Cenevre Fuarında tanıtılan Hatcback ve Station Wagon karoser seçenekleri ise efsane Fiat modeli olan Tipo ismiyle bu aileye dahil oldu. Ægea projesine dahil olan bu otomobiller Türkiye’de üretilerek sadece Avrupa değil EMEA bölgesinde yer alan 40’dan fazla ülkeye ihraç edilecek. Amerika’da ise Dodge markası altında farklı logo ile satılacak.

Motor Seçenekleri
Fiat Egea ülkemizde 2 dizel ve 2 benzinli motor seçeneği ile satılıyor. Benzinliler 1.4 95 HP ve 1.6 E-Torq AT 110 HP isimlerinden de anlaşıldığı üzere 1.4 sadece manuel, 1.6 ise sadece otomatik vites ile geliyor ayrıca ikiside Euro 6 normlarını karşılıyor. Dizellerde ise test konuğu olan ve herkes tarafından az çok bilinen 1.3 M.jet 95 HP manuel (Euro 5+) ve 1.6 M.jet 120 HP (Euro 6). Dizel otomatik seçeği ise çift kavramalı olarak ilerleyen dönemde aileye katılacak.

Test konuğu
En ucuz donanım ve dizel motor seçeneği olan Easy 1.3 M.Jet 95 HP 200 Nm. Fiyatı ise 2016 model olarak 60.900 TL. 5 ileri manuel şanzımanlı modelin ağırlığı (DIN) 1.280 kg.Fiat Egea’nın süspansiyonları önde MacPherson, arkada yarı bağımsız (torsiyon çubuğu) olarak tercih edilmiş. Bagaj hacmi ise arka süspansiyon sisteminin katkısıyla hayli geniş; 520 lt. Modelde bulunan lastik Pirelli Cinturato P1 (205/55 R16). Fabrika tüketim değerleri 5,2 – 3,5 – 4,1 lt
Bu aracı kiralık olarak bir gün aldım ve henüz 155 km’deydi ve ikinci kez kiralayan kişi oldum.Haliyle aracın kokusu dahi içerisindeydi kiralık demeye bir(!) şahit lazımdı o da sürekli yanımdaydı 🙂
Son olarak bu Fiat Egea ile yaklaşık 130 km kadar mesafe katettim.
Not: Tüm ekipmanları yanıma almama rağmen hava şartları ve gün batımı sebebiyle maalesef video çekemedim (Gösterge videosu hariç). Eğer Fiat farklı motor seçeneğine sahip test aracı verirse, söz videolu olacak gelecek sefer 🙂
Rakipleri, başta Peugeot 301, Citroen C Elysee ve Seat Toledo olmak üzere diğer C sınıfı sedan araçlar: VW Jetta, Opel Astra 4K, Ford Focus 4K, Renault Fluence, Toyota Corolla…

İç Mekan

Temiz ama ergonomi hataları tamamen ortadan kalkmamış. Bu araç için en çok merak edilen konu gördüğüm kadarıyla malzeme kalitesi. Her ne kadar C sınıfı gibi görünse de fiyat skalası B sınıfında olduğu için değerlendirme konusunda dikkat edilmesi gerekiyor. En alt donanım olması sebebiyle neredeyse tüm yerler sert plastik eğer üst donanımlara geçerseniz bazı noktalar yumuşak kaplama ile geliyor. Mevcut sert plastikler ise ucuz hissi oluşturmayan türden, Fiat elinden geldiğince parçalar üzerinde düşünmüş. Göz önünde olan parçalara desenler eklemiş bu sayede dokunmadan bunların sert olduğunu kestirmeniz zor.

İşçilik konusunda ise bence sorunsuz, sadece vitesin bulunduğu konsol hafif bir esnemeye sahipti geri kalan noktalarda aman aman sorunla karşılaşmadım. Örneğin direksiyon üzerindeki tuşlar tam bir C sınıfı kalitesindeydi keza diğer konsol üzerinde yer alan düğmelerin basma hisleri de öyle. Bu konuda gördüğün en zayıf halka, manuel klimanın derecelendirme ve yönlendirme kumandasının hissiyatsızlığı (tam yolunu bulamaması) oldu, kibar kişiler döndürme konusunda seçimin nerede olduğunu kestiremeyebilir, anlatması zor. Video ile gösterecektim ama olmadı maalesef.
Ayrıca sürüş esnasında tıkırtı vb trim sesleri hiç almadım. Bu deneyim Linea ile aynı.Araç içinde görünen malzemelerin tamamının sert olması o araçta zamanla tıkırtı vs olacağı anlamına da gelmemektedir 🙂 Keza tam tersi de geçerli. Bu konularda deneyimlere dikkat edilmeli.
İlk cümlemde bulunan ergonomi hatalarına gelecek olursak; kapılarda bulunan cam kontrol bölümü Linea gibi oldukça uzakta, ön camları açmanız için elinizi ileriye doğru uzatmanız gerekiyor. Ayrıca müzik sisteminin birçok elemanı elinize oldukça uzak kalmış durumda dokunmatik ekran da yer almayınca radyo vb şeyler için kumandalar ile sürekli oynamanız lazım (direksiyonu saymazsak) haliyle eliniz yorulabiliyor. Bence tüm araçların sadece ekranı yukarda, kumandaları ise aşağıda olmalı.

İç mekanı çok uzattım farkındayım ama bitmedi 🙂
Egea’nın dış boyutları ve aks mesafesi ortalama bir C sınıfı kadar hatta Focus ile ilerleyelim onunla neredeyse birebir aynı seviyede. Fakat iç hacmi ona göre daha iyi; özellikle arkada sunulan diz mesafesi çok daha iyi. Kullandığım Egea baz donanım olmasına rağmen koltuğun yanal destekleri ve konforu iyiydi üst donanımını bilemiyorum fakat alt donanımın kumaşları daha iyi olabilirdi fakat renkleri ve çizgisi yeterince iyi.
Eşya gözü olarak vitesin önündeki cep çok iyi olmuş, oldukça derin; birçok eşyayı güvenle yerleştirmek mümkün.Kapı içleri vs uygun. Torpido gözü B sınıfından da kötü düşünün basit bir amortisör bile koymamışlar, lap diye düşüyor.

Yine baz donanım olmasına rağmen Egea’da kol dayama mevcut sadece ileriye doğru hareket edebiliyor. İçerisinde derince eşya bölmesi yer alıyor. Buradaki kullanışsızlık şu; eşya bölgesine mandala bastırarak erişebiliyorsunuz eğer kol dayama ileri alındıysa geri kaydırmadan içine erişemiyorsunuz. Bu tasarıma sahip kol dayamalarda mıknatıs olması lazımdı. Her ne kadar dirseğiniz kol dayamadayken eliniz direksiyona değebilse de çok rahat bir tutuş söz konusu değil. Bunu söylüyorum ama aslında kol dayama, direksiyonu tutmak için değil vitesi rahat değiştirmeniz için dizayn edilir ve bu ölçüte göre mesafesi & yüksekliği ayarlanır özetle bu durum negatif algılanmamalıdır.

Konfor ve Yalıtım

Sürüş konforu adına baz donanımda bulunan direksiyon derinlik ayarı ile oturma pozisyonunu ayarlamak oldukça kolay. Koltuk destekleri çok beğendiğimi iletmiştim buna karşın direksiyon simidinin çapını biraz büyük buldum, elinizi bırakmadan manevra yaparken rahatsız olabiliyorsunuz.
Aracın lastikleri yukarda ilettiğim gibi klasik C sınıfı ölçüsünde buna uyumlu olarak konfor, sınıfının isteklerini kesinlikle karşılıyor. Çok derin kasis yoksa amortisörler çok iyi sönümlüyor eğer varsa işte o zaman maalesef gürültülü ve rahatsız edici oluyor. Zaten fiyat olarak bazı yerlerden kısıldığını tahmin edebiliyorsunuzdur. Yol sesine gelince ne çok kötü ne çok iyi, B sınıfı araçlardan iyi ama C sınıfı araçların ortamalarında yer alıyor. Rüzgar sesi olarak Linea ile benzer seviyede 110-120 km/h arasında hafiften başlıyor akabinde artıyor fakat rahatsız edici boyutlara geldiğini duymadım. Motor yalıtımında ise sadece kalkış anlarında 1.3 litrelik dizel ünite biraz gürültülü, normal seyre geçip hızlandığımız zaman dizel sesinden rahatsız olmuyorsunuz.

Motor & Sürüş & Tüketim

95 hp 200 Nm yeterli güce sahip ne eksik ne fazla. Hızlanma isteği 1,750-2,000 rpm sonrası geliyor alt devirlerde istekli değil.Hızlanmasını ölçmedim fakat 0-100’ü 11.7 saniye. Deneyimime göre bundan iyi değil evet, biraz nazlanarak hızlanıyor diyebilirim. Şehirler arası denemedim ama sollamalarda yeterli güce sahip diyebiliriz. Frenlerini yine fazla denemedim hem araç hem lastikler çok yeniydi malum ne kadar verim alabiliriz tartışılır. Fren dozajlaması sorunsuz. Linea’ya göre en büyük artı bana göre direksiyon tepkisi olmuş, kesinlikle Linea’dan 2 gömlek üstün ama yolu okuma konusunda oldukça zayıf yani hissiz. Sürüşünde de sorunla karşılaşmadım ama tahmin ettiğiniz üzere haddimi bilerek, kararınca kullandım zaten bu tür araçtan daha fazla beklentiniz olmamalı. Örneğin virajlarda altınıza kasis vs alırsanız biraz fazlaca arkayı oynatabiliyor. Viteslerini beğendim özellikle 1,3 ve 5. vites geçişlerinde öne doğru sıfır esneme mevcut! ama 2 ve 4. vites için bu geçerli değil, istemeyerek güzel bir iş çıkarttılar diye düşünmeden edemedim 🙂
Tüketim olarak İstanbul’un en sıkışık zamanında arabayı aldım o vakitlerde tüketim çok yüksekti ama bunu sakin sürüş ile devam ettirince tüketimim 100 km’de 6.5 lt’ye kadar düştü. Depo ölçümü ile yaklaşık 100 km’de 6.7 lt ile seyahatimi tamamladım. Sonuç olarak tüketimleri takip ettiğimde şunu anladım Egea bu motor ile sürekli sıkışık trafikte gezerse 7.0 lt civarında gezer eğer akıcı trafikte hız kurallarına uyarsa 4.0 lt ile çok rahat gezebilir. 1280 kg’lık otomobil 95 beygir ile trafikte tüketiyor.

Diğer Notlar

Yol bilgisayarının Türkçe dil desteği yok. Yanlış okumadınız hatta başka dil seçeneği bile yok sadece İngilizce. Müzik sistemi ayar kısmında Türkçe desteği var ama o da sadece oranın dilini değiştiriyor. Kitapçığını aldım okudum ama nafile dil menüsü yok araçta. Muhtemelen kullandığım araçta bir yazılım hatası vardı veya ben dakikalarca uğraşmama rağmen çözemedim bunun sonucunda kullanıcı dostu arayüz olmadığını çıkartabiliriz 🙂 Uzaktan kumanda tasarımı güzel, kilitlemek için Fiat logosu tıklanıyordu. Aracın bagajını açmak için ya kumandasını ya da konsolda yer alan düğmeye basmanız gerekiyor fakat daha otomobil yepyeni olmasına rağmen kumanda tuşu kararlı çalışmıyordu, 5-6 defa bastım sürekli. Ayrıca bagaj kapağı kendini yukarı atabiliyor 🙂 Dış kapı kollarının içinde mandal var o mandallara tutunmazsanız kapı açılmıyor yahu sene olmuş 2016 yapmayın şunu 🙂

Donanım kısmına ayrı bir paragraf açmak lazım, baz donanım olmasına rağmen araçta Bluetooth olması çok iyi olmuş, anında telefon ile eşleyip güvenle telefon görüşmesi yapabiliyorsunuz, test edildi onaylandı 🙂 Yine baz donanım olmasına rağmen 160W’lık müzik sisteminin ses kalitesi yerince hiç fena değildi. Ama kendine has eksileri yok değil örneğin; yan hava yastığı (koltukta yer alır), perde hava yastıkları (tavandan iner) gibi önemli donanımlar eksik.Sırf bu güvenlik donanımları için 4 bin tl daha ödenip URBAN donanıma geçilir diye düşünüyorum hem bunlara ek; viraj aydınlatmalı sis farı, 5” dokunmatik ekran, 220W’lık müzik sistemi, deri direksiyon,deri vites topuzu, otomatik klima,hız sabitleme,park sensörü, renkli gösterge, asimetrik katlanır arka koltuklar ve 16” alaşım jantlar geliyor. Sonuç olarak EASY donanımı aile aracı olarak tercih etmeyin ve URBAN’a yönelin bu farkı kesinlikle hak ediyor.

Fiyat olarak Easy donanımı ile bu dizel motor 60,900 tl urban alırsanız 64,900 tl ve bu fiyat biraz pahalı Linea satışları bittikten sonra yaklaşık 4 bin iner diye düşünüyorum o zaman cuk oturur. Geriye kaldı güvenlik eğer Skoda Rapid fiyatları isteniyorsa en az o kadar sağlam sonuçlar çıkartmalı, çıkartamazsa fiyatları 301 seviyesine çekmeli Fiat yoksa ailelerin tercihi olamaz sadece şirketleri hedefler.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Bol paylaşımlar 🙂

Aaaaa! Egea bizim buluşmamıza bile gelmiş 🙂

Egea Easy Test Aracı

Fiat Egea Test_1

Değerlendirme

7.5 Sonuç

Linea'nın ağır makyajlı hali.
Konforu bir hayli yüksek geniş bir baba arabası.
B sınıfı dar bir araç almak yerine alınabilecek, kompakt geniş bir sedan.
5 yıllık garantisi ile rakipleri arasından sıyrılabilir.

  • İç Mekan 6.5
  • Konfor 8.0
  • Motor 7
  • Şanzıman 8.5
  • Yol Tutuş 7.5
  • Kullanıcı Puanı (21 Oy) 7
Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.