Araba güvenlik sistemleri gittikçe daha karmaşık hale geldikçe, hırsızlar alaşım jantlar dahil araba parçalarını hedefliyor. Bunun bir diğer örneği de otomobil farları!

Ford’daki mühendisler de 3B (üç boyutlu) baskı teknolojisini kullanarak benzersiz kilitli somunları geliştirdi.

Eklemeli üretimde üst düzey çözümler için lider bir tedarikçi olan EOS ile birlikte Ford, sürücünün sesine göre şekillendirilen kilitli somunları üretti.

İris taraması veya parmak izi gibi, bir kişinin sesi benzersiz bir biyometrik kimlik olarak kullanılabilir. Mühendisler, “Ford Mustang kullanıyorum” gibi bir şey söyleyerek sürücünün sesini en az bir saniye kaydediyor ve bu ses dalgasını fiziksel, yazdırılabilir bir desene dönüştürmek için yazılım kullanıyor. Bu desen daha sonra bir daireye dönüştürülüyor ve kilitleme somununun girintisi ve anahtarı için tasarım olarak kullanılıyor.Somun ve anahtar tek parça olarak tasarlanmıştır, daha sonra asit ve korozyona dayanıklı paslanmaz çelik kullanılarak 3B yazdırılır. Bittiğinde, somun ve anahtar ayrılır ve kullanıma hazır hale getirmek için az miktarda taşlama gerekir.Tasarım ayrıca somunun klonlanmasını veya kopyalanmasını önleyen ikinci seviye güvenlik özellikleri içeriyor. Somunun içindeki düzensiz aralıklı dişler ve daha derine inen girintiler, bir hırsızın, somundan çekildiğinde mum kırıldığı için modelin balmumu izini yapmasını önler.

İstanbul Park?

Şekileri oluşturmak için sürücü sesini kullanmak istemiyorsa, somunlar Mustang logosu gibi bir araca özgü tasarımlar içerebilir veya sürücünün baş harflerini kullanabilir. Tasarım, örneğin ünlü bir yarış pistinin ana hatlarını kullanarak sürücünün ilgisinden de ilham alabilir.

3B baskı veya eklemeli üretim, ağırlığı azaltmaya, performansı artırmaya ve geleneksel yöntemleri kullanarak üretilmesi mümkün olmayacak parçaları oluşturmaya yardımcı olacak tasarım esnekliği sunar. Ford, 30 yılı aşkın bir süredir, yeni araçların geliştirme süresini azaltmaya yardımcı olan prototip parçalar yapmak için giderek daha fazla 3B baskı kullanıyor.

Şirket ayrıca bu teknolojiyi Ford GT, Focus ve Mustang GT500‘de yer alan parçalar oluşturmak için kullandı ve gelecekte daha fazla 3B baskılı parça üretecek. Ken Block’un Hoonitruck’daki emme manifoldu ve M-Sport Ford Fiesta Dünya Ralli Şampiyonası otomobilinde bulunan rüzgar panjurları da dahil olmak üzere özel ısmarlama araba parçaları da 3B olarak basılmıştır. 

Ford üretim hattında, 3B baskı, yüzde 50’ye kadar daha hafif montaj hattı aletleri (el hizalama araçları gibi) oluşturmak için kullanılır, bu da tekrarlayan görevleri fiziksel olarak daha az stresli hale getirir ve üretim kalitesini artırmaya yardımcı olur. Bu aletlerin çoğu naylondan yapıldığı için, Ford eski 3B baskılı parçaları ve plastikleri üretim alanlarından yüzde 100 geri dönüştürülmüş naylona dönüştüren bir geri dönüşüm programı da başlatmış. Ford ayrıca, üretim hattında kullanılan döner aletlerin koruyucu kılıfları gibi operatörlerin parmak ve kol yaralanmasına maruz kalmasını önleyen 3B baskılı güvenlik ekipmanları da oluşturmuş. (Altta örnek videosu mevcut)

Videolar

Bu videoda ise 3B yazıcı ile üretilen parçalarla montajın nasıl kolaylaştırıldığı gösterilmiş.

Galeri

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.