Birçok marka gibi Ford da sağlık tedbiri ve tedarik sorunu sebebiyle montajları durdurmuştu ve bir kere de ön görülen tarihi uzatmıştı. Bugün itibarıyla sürecin belli yerlerde bir kez daha uzamayacağını ve üretimin yavaş yavaş başlayacağını duyurdu. İşte detaylar…

Ford, 4 Mayıs‘tan itibaren Avrupa’daki önemli araç ve motor fabrikalarının çoğunda ilk üretime yeniden başlamayı planladığını doğruladı.

Üretim 4 Mayıs’ta Almanya’daki Saarlouis Araç Montaj Operasyonları (Focus) ve Köln Montaj Operasyonları (Fiesta) ve Motor Fabrikası’nda aşamalı bir yaklaşımla devam edecek; İspanya’da Valencia Araç Montaj Operasyonları (Kuga ve Mondeo vb.); ve Romanya’daki Craiova Araç Montaj Operasyonları (Puma ve EcoSport) ve Motor Fabrikası.

Üretim 18 Mayıs’ta İspanya’daki Valencia Motor Fabrikası’nda yeniden başlayacak, Ford’un İngiltere’deki Dagenham ve Bridgend Motor Tesisleri için yeniden başlama tarihi ise daha sonraki bir tarihte teyit edilecek.

Ford Avrupa Üretim Yerleri ve Ar-ge Merkezleri

Üretim, satıcılardan satılan müşteri araç siparişlerine öncelik vererek düşük bir seviyede başlayacak ve tam üretime devam edilmeden önce önümüzdeki birkaç ay içinde kademeli olarak artırılacaktır. Üretim planları, tedarikçinin hazır bulunmasını, ulusal hareket kısıtlamalarını ve anahtar pazarlarda yeniden açılan Ford bayi satış sitelerini ve müşteri talebini dikkate alıyor.

Ford Avrupa İş Konseyi Başkanı Martin Hennig, “Üretimi yeniden başlatırken ve tesislerimizde çalışmaya geri dönerken iş gücümüzün sağlığını korumak en büyük önceliktir” dedi. “Avrupa çapındaki sendika liderlerimiz, çalışanlarımız için ulusal olarak belirlenmiş önlemlerin ötesine geçen ve Avrupa’daki tüm tesislerimiz için geçerli olan en iyi koruma için kapsamlı önlemler üzerinde anlaştılar.”

Ford’un Avrupa’daki imalat ve diğer tesislerindeki sosyal mesafe ve çalışan sağlığı ve güvenliği eylemleri:

  • Ford tesisine giren herkesin şirket tarafından sağlanan bir yüz maskesi ve belirli üretim konumlarında ve sosyal mesafenin karşılanamayacağı diğer konumlarda bir yüz siperi kullanmasını istenecek.
  • Bir Ford tesisine giren herkes, vücut sıcaklığını yerel veya ulusal yönetmelikleri ve kısıtlamaları karşılayan tarama ekipmanıyla girişte kontrol edilecek.
  • Bir Ford tesisine girmeden önce çalışanların uygunluğunu ve çalışmaya hazır olup olmadığını doğrulamak için günlük, sağlıklı bir öz değerlendirme süreci olacak.
  • Uygun sosyal mesafeli yönerge yönergeleri sağlamak için çalışma alanlarının yeniden tasarlanacak ve binalardaki çalışan yoğunluğunu azaltılacak.
  • Şirket ayrıca tüm çalışanlarına işe döndüklerinde kişisel bir “bakım seti” sağlayacak. Bakım kitleri arasında tek kullanımlık yüz maskeleri, yeniden kullanılabilir termometre ve diğer hijyen öğeleri bulunur.

Ford, Avrupa genelindeki tesislerinde kullanılmak üzere yüz maskeleri üretecek. Şirket tarafından sağlanan yüz maskelerinin, şirketin global protokolleri doğrultusunda bir Ford sitesinde çalışan veya ziyaret eden herkes tarafından giyilmesi gerekecek. Ford, kendi kullanımı için yüz maskeleri üreterek, tıbbi hizmetler ve diğer endüstriler için de ihtiyaç duyulan kişisel koruma ekipmanı için gergin tedarik zincirlerine olan talebi azaltmaya yardımcı oluyor.

Fabrika dışı bölgelerdeki çalışanlar, 4 Mayıs’tan itibaren aşamalı bir yaklaşımla geri dönmeye başlayacak, öncelikli olarak yeniden başlatma planlaması ve iş açısından kritik faaliyetlere katılanlara veya iş işlevleri yalnızca Ford’da bulunan özel ekipmanı kullanmalarını gerektiren araç test cihazları gibi yerler. Uzaktan çalışabilen diğer üretim dışı çalışanlar, kısa süreli çalışma düzenlemeleri de dahil olmak üzere, şu an için bu şekilde çalışmaya devam edecektir.

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.