Ford, önümüzdeki yıldan itibaren küçük SUV Ecosport’u Romanya’nın Craiova kentindeki montaj fabrikasında üretecek.

  • Ford Romanya’nın Craiova kentindeki Montaj Fabrikası’na EcoSport üretimi için 200 milyon € yatırım yapıyor.
  • Romanya’da üretilecek Ecosport Rusya hariç Avrupa ülkelerinde satışa sunulacak. (Rusya kendi Ecosport’unu yerel fabrikasında halihazırda üretmekte.)
  • Romanya’da üretim, 2017 yılının sonbaharında başlayacak.
  • Avrupa’da EcoSport satışı 2016 yılında şimdiye kadar yaklaşık yüzde 30 kadar arttı. 2017 yılına kadar 1,5 milyon küçük SUV satışı ile segmentin yüzde 35 büyümesi bekleniyor.

Mevcut Ecosport’lar Hindistan’da üretilmekte ve transferden sonra da üretim burada devam edecek ve birçok ülkeye ihracat buradan yapılacak.
SUV segmenti geçtiğimiz yıl Avrupa’da yüzde 23 ile en hızlı büyüyen segment oldu, genel olarak büyüme ise yüzde 10’da kaldı. Aynı dönemde Küçük SUV segmenti yüzde 44 büyüdü.

Ford, 2008 yılında devraldığı Craiova’daki montaj fabrikasına 1 milyar euro‘dan fazla yatırım yaptı.Bu fabrikada B-MAX montajı ve 3 kere Yılın Motoru ödülünü alan 1.0 Ecoboost üretimi ve Mondeo’nun bazı pazarları için ise 1.5 Ecoboost üretimi yapılmakta.Ford’un açıklamasına göre bu fabrikaya yapılan yatırımlar ve üretim devam edecek.

Önümüzdeki üç yıl içinde Avrupa’da SUV ve crossover olarak 5 yeni veya yenilenmiş model göreceğiz.Bunların ilki 2016 ikinci yarısında müşteriler ile buluşacak olan Edge. Ülkemizde de önümüzdeki aylarda satışa sunulmuş olacak.

Yorum: Hindistan’da üretilen araçlar için ek vergi isteniyor bu vergiler ile ülkemize giriş yaparsa Ecosport fiyat konusunda müşteriler istediklerini alamayacak. Bu geçiş hem Avrupa hem Türkiye için iyi olacak. Bu sebeple Türkiye satışının en iyimse 2017 sonunda başlayacağını öngörebiliriz.

NOT: Bugün ek vergisiz satılsaydı; Titanium 1.5 TDCI Manuel 73.400 TL ek vergili satılsaydı 83 bin TL civarı olacaktı.

2017 Ecosport Casus Çekim
Hindistan Vergi Hesaplama – Kod: 40122020

EcoSport Titanium S

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.