Ford, yeni Ranger şasi kabin varyantını ilk kez sunarak, inşaattan askeri alana uzanan müşterilere kolayca ısmarlama araçlar oluşturma yeteneği veriyor.

Sağlam Ranger şasi kabini, şasi üzerinde bir gövde yapısı kullanır ve potansiyel dönüştürme seçeneklerini en üst düzeye çıkaran sağlam bir donör araç oluşturur. Ford, Ranger şasi kabininin dört tekerlekten çekişli geliştirilmiş arazi kabiliyeti, dayanıklılık ve yakıt tasarruflu EcoBlue dizel motor kombinasyonunun inşaat, kamu hizmeti ve kurtarma sektörlerinin ilgisini çekeceğini tahmin ediyor.

Tek kabinli gövde stilinde ve iş odaklı XL serisinde mevcut olacak Ranger şasi kabini, 2015’ten beri Avrupa’nın her yıl en çok satan pick-up’ı olan Ranger serisinin en yeni üyesi. Kendini kanıtlamış donör araca ek olarak , Ranger şasi kabini müşterileri ayrıca, uzman uygulamalar için garanti onaylı ısmarlama araçlar sağlamak için Ford’un 13 pazarda 160’tan fazla Nitelikli Araç Modifiye Edici (QVM) dönüştürücüsünden oluşan ağından yararlanacak.

Kendini Kanıtlanmış

Sağlam, dayanıklı ve kendini kanıtlamış Ranger’in şasisi, ağır hizmet tipi arka yaprak yaylı süspansiyona ve dönüştürücülerin üzerine inşa edebileceği düz bir arka yüzeye sahip. 3.270 kg brüt araç kütlesine kadar dönüşümler için çok yönlü bir temel sağlar.

Tek kabin tasarımı, kabinin arkasında 2.518 mm’lik maksimum dönüştürme uzunluğuna izin verir. 800 mm’ye kadar su geçiş derinliği, dönüştürmeden önce 237 mm yerden yükseklik ve optimize edilmiş yaklaşma açıları için kısa bir ön çıkıntı ile kabini dönüşümlerinde çok az sorun oluşturacaktır.

Ranger şasi kabini ayrıca 3.500 kg maksimum çekme kapasitesi sağlayarak operatörlerin ekstra ekipmanı kolaylıkla taşımasına olanak tanır.

Yolda ve arazide yetenekli

Ranger şasi kabininin 170 PS 2.0 litrelik EcoBlue dizel motoru, altı vitesli bir manuel şanzımanla desteklenen, ağır yükleri kolayca taşımak için 420 Nm tork sağlar.

Seçilebilir dört tekerlekten çekiş sistemi standart sunulurken orta konsoldaki basit kontrol paneli, sürücülerin hareket halindeyken değişen koşullara en iyi uyacak şekilde arkadan çekişi veya dört tekerlekten çekişi seçmesine olanak tanır. Düşük aralıklı dört tekerlekten çekiş ayarı, dik yokuşlarda ve yumuşak yüzeylerde performansı artırır.

Daha da fazla arazi kabiliyetine ihtiyaç duyan müşteriler, optimum tutuş için elektronik olarak kilitlenen bir arka diferansiyel ve arazi lastikleri kullanabilir.

Ranger şasi kabini Ocak 2021’den itibaren sipariş edilebilecek. Türkiye’ye gelir mi? Bunun üstüne karavan konulur mu? Soruları akılda yerini aldı bile.

Galeri

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.