Ford’un yeni seri eğlence sistemi SYNC 3’ü inceliyoruz.

SYNC 3, 2016 Model yılında Mayıs ayı üretimi ile birlikte Mondeo, S-Max ve Galaxy ile sunulmaya başladı. Bundan sonra bu yıl içinde Edge‘e,C-max‘e (Ağustos),Focus‘a (Eylül), Ranger‘a (Ekim) ve Connect‘e(Ağustos) ve 2017 Ocak üretimi ile MCA Kuga‘ya eklenecek. Ayrıca 2017 2. yarısında üretilecek Yeni kasa Fiesta ile de SYNC 3 sunulacak. (Üretim’den yaklaşık iki ay sonra ülkemize giriş yapar araçlar buna dikkat)

Video içerisinde bilgileri dolu dolu anlatmaya çalıştım fakat yazılı olarak da unutulan detayları anlatmaya devam edeceğim.

SNYC 2 rezistif, SNYC 3 kapasitif ekrana sahip.

Öncelikle SYNC 2’ye göre çok daha akıcı ve akıllı diyebiliriz ama sadece bu kadar da değil artık daha yetenekli. Çok fazla zorluk çıkartan ve kullanıcıyı sınırlayan USB formatı eski versiyonda sadece FAT ile sınırlıyken şimdi NTFC ve exFAT desteği de sunuyor. Ses kalitesi olarak ise FLAC desteği ile artık eli daha kuvvetli. Çok ilgili olmasa da ilgili araçta 9 hoparlörlü Sony premium ses sistemi mevcut bununla birlikte yan camlar akustik lamine ve çift katmanlıydı bu değerler birleşince araç içinde muazzam bir ses ortaya çıkıyor.

Konuya dönecek olursak Sync 3 ile birlikte sunulan navigasyon sisteminin harita yazılımı içine gömülü şekilde geliyor artık SD kart ile harita yükleme sistemi rafa kalkmış diyebiliriz. Galaxy, S-Max ve Mondeo için yeni modellerde AUX ve SD kart girişi sunulmuyor. Genel olarak Avrupa bölgesine göre tüm ülkeleri yüklü sunuyor. Bize gelen araçta ise TeleNav destekli sadece Türkiye haritası mevcuttu. Sistemi haraket halinde deneme fırsatı bulamadığım için bu konu hakkındaki görüşlerim sınırlı.

Bana göre bir güzel yönü ise sistemin kendini servise gitmeksizin güncelleyebiliyor olması Wi-Fi yardımıyla ufak tefek gelişmeleri takip edip kullanmak güzel bir duygu. Özellikle baktım bu araç için güncelleme henüz yoktu 🙂 SYNC 3 2.0 ile geliyor. İlk seride Android Auto ve Apple CarPlay yoktu bunlar sonradan geldi. Hatta Apple CarPlay için ek parçanın da gerekli olduğunu söylemek istiyorum. ABD’den parça tedarik edecek arkadaşlara uyarı niteliğinde kalsın kenarda. Avrupa’dan alırsanız sorun yok.

Android Auto ve Apple CarPlay güzel özellikler gibi gözükse de eksiklikleri mevcut. Henüz Türkiye/Türkçe adaptasyonu tamamlanmış değil ama onlar gelene kadar sevilen ve mümkün olan uygulamaları araç içinde kullanılabiliyor olması hoş bir özgürlük.

Ana menü ekranında gereksiz klima alanı yerine haritanın yer alması iyi bir detay. Diğer konulara zaten değinmiştim özetle dokunmatik hassasiyetinin artması ile kullanım rahatlığı üst seviye olmuş. Olması gereken bir dokunmatik ekran kalitesi diyebiliriz darısı diğer araçlara…

İyi seyirler.

Avrupa için SYNC 3 Tanıtıldı

Galeri: Avrupa için SYNC 3

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

9 yorum

  1. Pingback: İstanbul Autoshow 2017 – Ford – Mert GÜNGÖR

    • Merhaba, Sync 3 içinde direkt olarak Navigasyon bulunmuyor bu opsiyon bir seçenek. Ranger’da ise bu opsiyon yok maalesef. Telefonunuz üzerinden haritaları açabilirsiniz incelemedeki gibi 🙂

  2. Nurettin Gülmez tarih

    Merhaba 2017 model Fort kuga aldım Sync 3 olmasına rağmen Navigasyon yok. Telefondan bağlantı yap dediler. Uygulamalara girdiğimde uygulama yok diyor. Navigasyon nasıl olmaz şaşırdım. ve aracımdan soğudum. 5 -10 sene önceki bir çok araçta Navigasyon var. Şu an olmayan araç yok gibi. Fort neden böyle yaptı bilmiyorum. Telefon üzerinden yada dışarıdan Sync 3 zarar vermeden nasıl navigasyon elde edebilirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

    • Merhaba, SYNC 3 bir ara yüz, navigasyon ise bir özelliktir. SYNC 3 ile birlikte uygulama destekleri sebebiyle Ford Türkiye, genellikle OPSİYON sunduğu Navigasyon özelliğini modellerinden çıkarmaya başladı. Yönlendirme özelliği için sizin yapmanız gereken şey ise incelemede de aktarıldığı üzere Apple CarPlay veya Android Auto özelliğini aktif etmenizdir. Apple için kablo ile bağlamak yeterliyken, Android için şu an gayri resmi bir yükleme yapmanız gerekmektedir –link İyi günler 🙂

  3. merhabalar ford focus 3 arabam var trend x. Apple car play olan bir multimedya sistem almak istiyorum. pioneer ın olduğunu gördüm. takılabilir mi? veya başka önereceğiniz bir marka var mı?

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.