Ford, Focus’un üretildiği Saarlouis fabrikasına hafifletilmiş araç üretimi için yatırım yapacağını açıkladı.

  • Saarlouis’te iki yeni sıkıştırma (pres) sistemi kurularak ‘Sıcak Şekillendirme’ (Hot-Forming) adı verilen üretim şekli uygulmaya konulacak
  • Bu işlem, hafifletilmiş araç üretimini destekleyecek.
  • Alman üretici 50 milyon dolardan fazla yatırım ile yenilikçi üretim teknolojisini Ford Focus üretiminde kullanacak.
  • Proje 2016’nın ilk yarısında fabrikaya yeni bir bölümün eklenmesi ile başlayacak ve bunu takip eden aylarda sıcak şekillendirme ünitesine fırın, pres ve lazer kesim birimlerinin kurulması sağlanacak.

Sıcak baskı yöntemi ile belirli bir sertlik derecesindeki yüksek dayanıklılıkta çelikler doğrudan karoseri parçalarına dönüştürülebilecek. Bu hafifletilmiş araç üretiminde önemli bir destek olacak ve Ford Focus üretiminda kullanılacak.

İşlem üç aşamalı: İlk olarak, malzeme 930 santigrat derece sıcaklıktaki bir fırında ısıtılacak. Daha sonra 850 derecede pres ile şekillendirilecek ve doğrudan 230 dereye soğutulacak. Bu işlemle malzeme son derece yüksek dirençli olur. Son aşamada parçalara lazer kesicilerle nihai şekli verilecek.

Söz konusu parçalar tampon bağlantıları, yan sütün güçlendiricileri gibi karoserinin taşıyıcı ve yandan çarpma direnci içim kullanılan bölümleri. Bugüne kadar dışarıdan tedarik edilen parçalar artık Saarlouis’te üretilecek. Sıcak sıkıştırma yöntemiyle imal edilen parçalar son derece yüksek bir dayanıklılığa sahipler ve aracın ağırlığını arttırmadan çarpışma güvenliğine olumlu katkıları olacak.

Güncelleme – 17 Mart 2017

Ford, Saarlouis fabrikasına 600 milyon euro’luk yatırımını tekrar onayladı.

  • Ford, Almanya’daki Saarlouis montaj fabrikasına, gelecek nesil Ford Focus’un üretimine hazırlanmak için 600 milyon €’luk yatırım yapıyor.
  • Saarlouis yatırımı, maliyet verimliliği ve üretkenlik arttırmak için yapılmış ayrıca yüksek teknoloji ürünü imalatı ve enerji üretimi üzerine yoğunlaşılmış.
  • Yeni nesil Ford Focus, Ford’un Köln’deki teknik merkezinde tasarlanacak ve mühendisliği yapılacak.

Buradan Focus Mk4 test başlığına gidebilirsiniz
Buradan Ford Avrupa’nın yeni yapılanmasına göz atabilirsiniz.

Hafif Araç

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.