Ford, Satın Alma Rehberi

Bu başlıkta şu an satılan araçların durumları hakkında bilgiler vereceğim. Bu sayede hangi modeli, ne zaman, nasıl alınabileceği hakkında fikir sahibi olmuş olacaksınız. Umarım yardımcı olabilirim.

EK: Genel sonuçlar ile birlikte direkt motor olarak da değerlendirme olacak.

Genel sonuçlar:
Alınabilir (Yakın gelecekte yenilenmesi beklenmeyen olgun model)
Nötr (Yakın gelecekte yenilenmesi beklenmeyen ilk seri model)
Dikkat Edilmeli (Yakın gelecekte yeni model gelebilir)
Alınmamalı (Çok yakında yenilenebilir/yenilenecek)

Ford FiestaFord Fiesta

6. Nesil Fiesta, 2008 yılında tanıtıldı ve 2012 Eylül’de makyajlanarak son şeklini aldı. Ayrıca bu yıl Mayıs ayında ufak bir güncelleme aldı. Bu güncelleme ile olgunlaşmış model görsel olarak da zenginleşmiş oldu. Bundan önceki nesillerinde 6-7 yılda bir güncellenen Fiesta artık son dönemlerine girmiş bulunmakta.Gizli çekimleri henüz çekildi2017 ortasında Avrupa’da yeni kasası satışa çıkacak. Ülkemizde ise yine aynı dönemde beklenmekte.
Sonuç olarak:  Alınmamalı
Öncelikle tercih edilmesi gereken modeller:  1.5 TDCI 75 PS Manuel & 1.0 PowerShift veya 1.6 PowerShift

Ford B-MAX
Ford B-max

İsim olarak kendileri ilk nesil fakat yerine geçtiği model Fusion olduğu için 2. nesil denilebilir. Fusion tam 10 yıl boyunca üretildi ve ucuz olması sebebiyle yeterince rağbet görmüştü.B-Max’in satışına ise 2012 yılında başlandı.
MPV sınıfı artık değerini yitirerek yerini Crossover’lara bırakmakta bu sınıfta otomobil alırken normalden çok daha fazla dikkat edilmelidir. B-Max; B sütunu bulundurmadığı için arka koltuklara geçiş ve bebek koltuğu için güzel seçenek. B sütunu kapılara gizlendiği için sürgülü kapısı ise normalden ağırdır. Konuya dönecek olursak en son 2014 Ocak ayında makyaj gizli çekim ortaya çıktı fakat hala yenisi tanıtılmadı. 2016 model olarak satışı bitti. 2017’de getirilmeyecek.
Sonuç olarak: Alınmamalı
Öncelikle tercih edilmesi gereken modeller:  
1.6 Tdci 95 PS Manuel & 1.6 Ti-vct PowerShift

Ford Focus
2015 ford focus

Ford’un Fiesta’dan sonra ikinci amiral gemisidir kendisi.Şu an 3. nesli ile satışta ve geçtiğimiz yıl (2014) Şubat ayında makyaj duyuruldu ülkemizde ise kasım ayında satışa başladı. Model artık olgunluk döneminde diyebiliriz hatta şahsi görüşüm bu modelin direkt olarak 3.nesil olarak sunulması gerektiğinden yana.Yani Ford’un geç üretmiş/el atmış olduğu modeldir. Özellikle 2.neslinin (mk2) gereksiz üretilmiş olduğunu bile söyleyebilirim. Gereksiz bilgiyi geçerek; MK4 yani bir sonraki nesil Focus  2017 sonunda üretilmesi bekleniyor.
Sonuç olarak: Alınabilir
Öncelikle tercih edilmesi gereken modeller: 
1.5 TDCI 120 PS PowerShift ve 1.6 Ti-VCT PowerShift. 1.0 Ecoboost bu yüksek fiyatlar ile tercih edilmemelidir.
Donanım olarak: Trend x ve style arasında dikkat edilmeli bazı motor ve şanzıman gruplarında fark çok ciddi kapanıyor bu durumlarda trend x alınmamalıdır.

Ford C-Max
2015 ford c-max

C-Max 2. neslini yaşıyor geçtiğimiz yılın (2014) Eylül ayında makyaj duyuruldu.Bu yıl Haziran ayında satışa başladı. Bu modelde tam bir olgunluk abidesidir. Müşterilerinden memnun kalmayan sanırım pek yoktur (duymadım desem yeridir) üzerinde pek yazılacak bir şey yok. Buradan son model testini okuyabilir eksileri ve artılara bakabilirsiniz. Bu modelin de Focus gibi 2018 yılında yenilenmesi bekleniyor.
Sonuç olarak: Alınabilir
Öncelikle tercih edilmesi gereken modeller: 1.5 TDCI 120 PS PowerShift.

Ford Kuga

Kuga, C-MAX gibi 2.neslini yaşıyor. 2017 modelleri makyajlı olarak gelmeye başladı. İç mekan genişliği ve yapısı ile çok benzerlerdir. En dikkat çekici özelliği 1.5 LT diesel motor ve powershift otomatik vitestir. Makyajsız modelleri tercih edilmemelidir.
Sonuç olarak: Alınabilir
Öncelikle tercih edilmesi gereken modeller: 1.5 TDCI Powershift & Manuel

Ford Mondeo
Ford Mondeo

Ford’un Türkiye’de sattığı en kaliteli modeldir. 5. Nesli ile yollarımızda, bir kaza sonucu Avrupa’ya tam 2 yıl geç geldi bu sebeple Makyajlı modelin Avrupa’ya ne zaman geleceği büyük bir soru işareti. Makyajın 2018 yılında satışa çıkması tahmin ediliyor.
Sonuç olarak: Nötr
Öncelikle tercih edilmesi gereken modeller: 1.5 Ecoboost 160 Ps otomatik. Dizel otomatik planı şu an yok.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, bol paylaşımlar…

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

1 Yorum

Bir Yorum Bırakın