Makyajlı Ford Mondeo serisi – yeni ve geniş Mondeo Hibrit wagonu da dahil olmak üzere – Belçika’daki Belçika Otomobil Fuarı’nda gösterildi.

 • Geliştirilmiş Mondeo Hybrid benzinli elektrik motor ve Ford’un 2.0 litrelik EcoBlue dizel ve sekiz ileri otomatik şanzımanı da piyasaya sürüldü.
 • Mondeo ile Adaptif Hız Sabitleme teknolojisi artık Dur ve Kalk işlevine sahip, tıpkı Yeni Focus gibi.
 • Dış ve iç tasarım değişiklikleri ve malzeme iyileştirmeleri, Mondeo Hybrid, Titanium, ST-Line ve Vignale müşterileri için daha üstün deneyim sunmayı vaat ediyormuş, gelin şimdi detaylara göz atalım.
Wagon çok yönlülüğü. Hibrit verimlilik

Daha fazla yük taşıma kabiliyeti isteyen müşteriler için, yeni Mondeo Hybrid Wagon, geleneksel içten yanmalı motor ve elektrik motor verimliliği ile iyileştirilmiş sürüş mesafesi sunuyor. Biliyorsunuz önceden sadece sedan versiyonda hibrit motor seçeneği sunuluyordu şimdi Wagon ile de mevcut.

Hem vagon hem de dört kapılı gövde stillerinde, kendi kendini şarj eden Mondeo Hibrit, saf elektrikli sürüş yeteneğine sahip ve özellikle şehir ve stop-start sürüş senaryolarında sessiz sürüş sunuyor. Motor, menzil kaygısını ve müşterilerin pili şarj etmek için harici bir güç kaynağı kullanma gereksinimini ortadan kaldırır. Çünkü bu hibrit, plug-in değil kendi kendini şarj ediyor. Eğer kendini şarj edebilecek konumda değilse sadece içten yanmalı motor ile devam ediyor.

En yeni nesil Mondeo Hibritin motor yazılımı, rafine bir sürüş deneyimi için hızlanma talebine yumuşak, doğrusal bir yanıt verir. Yazılımı, daha fazla yakıt verimliliği ve performansı sağlamak için motorun torkunu kullanmada da daha etkilidir. En düşük motor hızında en yüksek motor torkunu kullanmak için şanzıman oranlarını yeniden ayarlanmış.

Özel olarak geliştirilmiş 2.0 litrelik Atkinson benzinli motoruyla birlikte, hibrit motor 187 PS güç sunuyor. Elektrik motoru; jeneratör; 1.4 kWh lityum-iyon batarya; ve sürekli değişken bir şanzımanın performansını taklit eden, Ford tarafından geliştirilen bir otomatik şanzıman ile sunuluyor.

Rejeneratif frenleme teknolojisi, aküyü yenilemek için frenleme sırasında kaybedilen enerjinin yüzde 90’ını yakalar. Sedan 96 g/km CO2 ve 4,2 l/100 km, Wagon 101 g/km ve 4.4 l/100 km’den başlayan yakıt verimliliği sunuyor.

Sürücülerin konfordan ödün vermeden verimliliği optimize etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış diğer teknolojiler şunlardır:

 • Ford’un SmartGauge arayüzü, aküye daha fazla enerji için geri dönüşüne yardımcı olmak amacıyla kademeli frenlemeyi teşvik eden Fren Koçu dahil olmak üzere yakıt ve enerji tüketimini izlemek için bir arayüzdür.
 • Elektrik destekli direksiyon; elektrikle çalışan klima, motor soğutma ve vakum sistemlerinin sürtünmesi önemli ölçüde azaltılmış.
 • Kabinin daha hızlı ısınmasını sağlayan özel olarak geliştirilmiş bir egzoz gazı ısı geri kazanım sistemi mevcut.

Yeni Wagon gövde tipi, arka koltukları yerinde olan Mondeo Hybrid müşterileri için bagaj kapağının altında 403 litre yük kapasitesi ve arka koltukları katlanmış durumdayken 1.508 litreye kadar çıkarken, düz bir zemin büyük veya hacimli eşyaların yüklenmesini ve boşaltılmasını kolaylaştırıyor. Ek olarak bagaj deposunun altına ilave depolama alanları yapılmış.

Ayrıca Mondeo Hibrit Vignale şimdi hem wagon hem de dört kapılı gövde stillerinde sunulacak.

Ford’un gelişmiş 2.0 litrelik EcoBlue dizel motoru ilk kez Mondeo’ya tanıtıldı; yakıt verimliliği ve daha düşük motor emisyonu ile düşük CO2 emisyonu ile birlikte daha büyük kapasiteli bir motorun sürüş performansını sunuyor.

2.0 litrelik EcoBlue motoru aşağıdakilerle birlikte sunulmaktadır:
• 120 PS beklenen değer 117 g / km CO2 emisyonu ve 4,5 l / 100 km
• 150 PS, beklenen değer 118 g / km CO2 emisyonu ve 4,5 l / 100 km
• 190 PS, beklenen değer 130 g / km CO2 emisyonun ve 4,9 l / 100 km
Buradan anlayacağız üzere 1.5L EcoBlue yok. Motorlar euro 6d Temp emisyon standartlarını karşılıyor.

Ford’un, 150 PS ve 190 PS 2.0 litrelik EcoBlue motorlarıyla birlikte sunulan yeni sekiz ileri otomatik şanzımanı, yakıt verimliliğini daha da optimize etmek ve duyarlı performans ve pürüzsüz, hızlı vites değişikliği için tasarlanmış.

 • Vites değiştirme zamanlamalarını optimize etmek için bireysel sürüş stillerini değerlendiren Uyarlamalı Vites Değiştirme Zamanlaması: Sistem, yokuş yukarı ve yokuş aşağı meyilleri ve sert viraj algılamayı tanımlayabilir ve daha istikrarlı ve rafine edilmiş bir sürüş deneyimi için vites değiştirmelerini buna göre ayarlayabiliyor.
 • Adaptif Vites Değişikliği Kalite Kontrolü: Tutarlı, düzgün vites değiştirmeleri için debriyaj basınçlarını ayarlamaya yardımcı olur ve çevre bilgilerini değerlendirir. Bu teknoloji, vites değişikliği pürüzsüzlüğünü sürüş tarzına uyacak şekilde de ayarlayabilir.

Altı ileri manuel şanzıman da sunuluyor ve 2.0 litrelik EcoBlue Mondeo modelleri Ford’un Akıllı Dört Tekerlekten Çekiş teknolojisi ile donatılabiliyor. Sistem otomobilin tekerleklerinin yol yüzeyini nasıl kavradığını ölçer ve özellikle kaygan koşullarda daha güvenli bir duruş için ön ve arka tekerlekler arasında 50/50’ye kadar tork iletimini ayarlayabilir.

Ford’un 165 PS 1.5 litrelik EcoBoost benzinli motoru, 6,5 l/100 km yakıt verimliliğinden yararlanmaya devam ediyor. Ne 8 ileri şanzıman eklenmiş ne de yeni silindir kapamalı 1.5 EcoBoost motor.

Üst düzey stil ve işçilik
 •  Daha derin bir görsel etkiye sahip, geliştirilmiş üst trapez ızgara şekli; Titanium modeller için krom, yatay çubuk tasarım; ST-Line modelleri için siyah, teknik oluklu tasarım; ve Vignale modelleri için özel saten gümüş “uçan V” tasarımına sahip
 • Titanium ve Vignale modelleri için yeni sis farını çevreleyen ve ST-Line modelleri için sportif kanatçıklarla sınırlandırılmış alt ızgara tasarımı
 •  Yeni sis farı ve LED gündüz farı tasarımları
 • Daha belirgin alt lip spoyleri ile sportif, yeni, ön tampon sunulmuş.

Mondeo’nun iyileştirilmiş iç tasarımında yeni koltuk kumaşları, yeni kapı kolu aplikleri ve Titanium, ST Line ve Vignale modellerine özgü yeni dekoratif mızraklar bulunuyor.

Ford’un sekiz vitesli otomatik şanzımanına sahip modeller için döner vites değiştirme kadranının eklenmesi, orta konsolda ek bir depolama alanı boşaltmış; buradaki USB portu artık mobil cihazları şarj etmek veya taşınabilir medyaya erişmek için uygun bir şekilde yerleştirilmiştir.

İç mekan işçiliği, orta konsol ve gösterge paneli bileşenleri arasındaki uyum ve sonlandırma ile de geliştirilmiştir.

Ford’un SYNC 3 iletişim ve eğlence sistemi, Mondeo sürücülerinin ses, navigasyon ve iklim fonksiyonlarının yanı sıra basit sesli komutlar kullanarak bağlı akıllı telefonları kontrol etmelerini sağlar. SYNC 3, Apple CarPlay ve Android Auto ™ ile uyumlu.

Galeri

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.