2007 yılında Toyota Hilux, ünlü geyik testi sırasında iki tekerlek üzerinde yükselmişti. Dokuz yıl sonra, yeni Toyota Hilux ile bu durum tekrar yaşandı…

Dizel Otomatik 4×4 Pick-Up Karşılaştırma Tablosu

Toyota Hilux ile geyik testi, büyük bir başarısızlık ile sona erdi. Ruben Börjesson’ın hakimiyetinde olan Hilux, 59.5 km/h hızla giderken manevra esnasında aracın sol tarafındaki süspansiyon en düşük seviyeye geldi ve sağ ön teker çarpıcı bir şekilde yükseldi. Sürücünün hızlı reaksiyonu sayesinde bu tehlikeli durumdan kurtularak araç dört teker üzerine düştü.

2016 yılındayız artık tüm pick-uplarda elektronik sistemler mevcut ve bu sistemlerin amacı bu tür tehlikeli durumdan kurtarmak, sistem doğru kalibre edilmeli ve tehlikeye düşmeden müdehale etmeli.

İlgili kurum şimdiye kadar bu tür geyik testlerini farklı biçimde yapıp sunuyor, en önemli aşaması ise bu testleri hızları yavaş yavaş arttırarak yapması bu sayede her aracın limitini net şekilde görebiliyoruz.

Diğer teste maruz kalan pick-up’lar  64-68 km/h hızlarında bu testten sorunsuz şekilde geçerken Hilux 59.5 km/h ile devrilme tehlikesi geçirdi.

toyota-hilux-2016-moose-test-step-by-step

Yukarda bahsettiğim durumu (farklı biçimde) açıklamak gerekirse buradaki tüm araçlar fabrikanın verdiği maksimum taşıma kapasitesi uygulanarak yani yüklü halde gerçekleştiriliyor. Test edilen tüm araçlar arasında en fazla taşıma kapasitesi (1,002 kg) Hilux’da olmasına rağmen yüklenen ağırlık sadece (830 kg) bunun içinde sürücü ve 4 yolcu da dahil. Ağırlığın maksimuma dayanamama sebebi, kurumun elindeki ağırlıkların bu kadarla sınırlı olması. ‘Muhtemelen bu devrilme tehlikesi sebebi ağırlık yüklemesi değildir’, sonucu da çıkartılabilir.

Bu test yapılırken kullanılan aracın lastik ebatı 265/60 R18’di. Birkaç gün sonra aynı hız ile ve  265/65 R17 lastiklerle test edildi ve yine fazla bir kalkış göründü ama diğerinden daha az.

Dodge RAM 64.3 km/h, Nissan Navara 67.6 km/h, Vw Amarok 67.6 km/h, Ford Ranger 64.3 km/h, Isuzu D-Max 66 km/h ve  Mitsubishi L200 66 km/h ile tehlike yaşatmadı.

Toyota bu durum için cevap da verdi, özetle ‘Bu duruma çok şaşırdık ama bu durumu ciddi olarak inceyeceğiz’ dedi.

VİDEO

Kaynak: Teknikens Varld

2017 ŞUBAT GÜNCELLEME: TOYOTA PROBLEMİ ÇÖZDÜ

Yeni Toyota Hilux, şimdi moose (geyik) testi olarak adlandırılan testi başarıyla geçebiliyor. Kamyonet, Japon otomobil üreticisi tarafından güncellendi. Daha önce saate 60 km hıza gelmeden iki teker üstünde kalan Hilux şimdi bu hızlarda çok rahat manevra yaparken sadece saate 67 km hıza geldiğinde direksiyonun tam işlevini gerçekleştiremiyor. Mükemmel değil ancak testleri geçebilecek düzeyde diyebiliriz.

Kaynak: Teknikens Varld

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.