Volkswagen, sürdürülebilir, verimli ve güçlü bir alternatif sunan, dünyada en çok satan aracının –Volkswagen Golf– elektrikli bir versiyonunu piyasaya sürecek.

  • Bir sonraki Golf için kapsamlı hibrit programı, konvansiyonel sürüşlerin kapsamlı elektrifikasyonu için başlangıç noktası olacak.
  • Yeni 48-V hafif hibrit, elektrikli modeller dünyasına ilk adım olarak değerlendirilebilir.

Sekizinci nesil Golf‘te yenilikçi, yeni hibrit sistemlerin piyasaya sürülmesi, sürüş teknolojisi açısından marka için yeni bir döneme işaret ediyor. Gelecekte Volkswagen, model yelpazesindeki neredeyse her aracı kademeli olarak elektriklendirecek. Şirket, günümüzün ve geleceğin otomotiv teknolojisi üzerine dünyanın en önemli kongrelerinden biri olan Uluslararası Viyana Motor Sempozyumu’nun bir parçası olarak elektrikli tahrik sistemlerinin geleceğine bir ilk bakış sunuyor.

Volkswagen Binek Otomobilleri Yönetim Kurulu Üyesi Teknik Geliştirme sorumlusu Dr. Frank Welsch, “Elektrifikasyon, tüketim ve emisyonları daha da azaltmamıza ve aynı zamanda dinamikleri ve rahatlığı artırmamıza olanak sağlayacaktır” diyor. Welsch şöyle devam ediyor: “Bugüne kadar Volkswagen’in en çok satan aracı ile bu kapsamlı elektrifikasyon kampanyasına başlıyoruz – Golf. Yeni geliştirilen, düşük maliyetli 48-V hafif hibridimiz, bu tür teknolojiyi ana akımla buluşturmanın yolunu açacaktır”.

Volkswagen, içten yanmalı motorunu 48-V kayışla-entegre marş jeneratörü ve 48-V pil ile birleştirecek. Bu sürdürülebilir kombinasyon, Volkswagen hibrit modellerinin geleceğine açılan kapıyı temsil ediyor. 48-V hafif hibrit, yanma motorunun tamamen kapatılmasıyla “süzülmesine” olanak sağlayarak 100 kilometrede 0,3 litre yakıt tasarrufu sağlıyor. Dahası, bu hafif hibrit çözümü, kalkış sırasında elektrik takviyesi sağlamanın bir sonucu olarak çok daha iyi dinamizm ve rahatlık sunuyor olacak.

Hafif Hibrit Sistem

48-V Teknolojisi

48-V teknolojisi, motor tasarımında yeni bir bölüm oluşturuyor ve bu sürücülerin uygun maliyetli bir şekilde elektriklenmesini sağlıyor. İyi bilinen 12-V sistemine ek olarak araçlarda 48-V sistemi kullanılacak. Çok küçük kablo kesitleri ve hafif bir kablo demeti sayesinde, 48-V sistemi 12 V sisteminden daha fazla enerji tasarrufu sağlıyor. Bu yüksek voltaj seviyesi, 48 V kayışla-entegre marş jeneratörünün çalıştırılması dahil olmak üzere bir dizi işlemi mümkün kılıyor.

Marş motoru, gerçek anlamda çok yönlü tasarlanmış. Bir yandan jeneratör, alternatör ve marş motorunun rolünü üstlenir. Aynı zamanda, bir elektrik takviyesi vasıtasıyla çalıştırma sırasında tahrik torkunu hemen arttıran küçük, hafif bir elektrik motoru olarak işlev görür. Jeneratörün gücü bir kayış üzerinden aktarılıyor. Diğer çok yönlü bir öğe ise 48 V lityum iyon batarya. Isı kazanımı dahil olmak üzere bir dizi işlem sırasında batarya enerjiyle besleniyor, örneğin yani araç yavaşladığında. Marş motoru, gerekli voltajı bataryadan alır ve 12 V güç kaynağı, gerekli voltajı “DC / DC dönüştürücü” üzerinden alır.

Bu yeni ürün stratejisi, gelecek nesil Golf’ün lansmanı ile ilk kez 2019’dan itibaren devreye girecek.

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.