Daha Dinamik Tasarımda Daha Fazla Hibrit Güç. Toyota’nın kompakt sınıfı üyesi Auris tamamen yenilendi.

Güncelleme: O artık bir Corolla.
2019 Yeni Toyota Corolla Sedan Tanıtıldı

Toyota, üçüncü nesil Auris hakkında detaylı bilgi vermek yerine yüzeysel bilgilerle Cenevre Fuarında karşımıza çıktı, gelin şimdi beraber inceleyelim. 

Tasarım olarak, eski profile biraz CH-R havası katılmış diyebiliriz. Ufak detaylarda eski parçalar gözüme çarptı belli ki Toyota da birçok marka gibi tamamen yenilemek yerine geliştirmeye tercih etmiş. Selefinden daha uzun ve daha alçak olan yeni Auris, çok daha dinamik bir tasarıma ve daha çarpıcı ön tasarıma sahip.

Motor serisine katılan 2,0 litrelik tam hibrit güç aktarım organıyla Toyota’nın çift hibrit stratejisinin ilki üyesi oldu.  Toyota, iki hibrit güç aktarma organı seçeneği ile temel modellerini sunmaya karar verdi çünkü; biri yakıt tasarrufunun geleneksel avantajlarını ve rahatlatıcı bir sürüş sağlıyor, ikincisi bu güçte daha güçlü ve daha dinamik sürüş özellikleri sunuyor.

 

Mevcut Auris güç aktarma organı hattı beş geleneksel motor ve bir hibrit güç aktarım organından oluşmaktaydı. Bununla birlikte, yeni Auris, hibrit teknolojiye yönelik markanın odaklanmaya devam etmesini yansıtan yeni bir geleneksel 1.2L 122 hp’lik turbo benzinli motor ve 1.8 litre 180 hp, 2.0 litrelik hibrit güç aktarma organları seçenekleri sunacak.

1.8 litrelik sistem, müşterilerin düşük bir sahip olma maliyetiyle, ek şarja gerek duymadan, mükemmel yakıt ekonomisi sunarak, sessiz, sezgisel, kendiliğinden yeterli EV teknolojisi sunuyor. Sistem ayrıca düşük CO² emisyonu ve gündelik yaşamda %50’ye varan tamamen elektrikli sürüş yeteceğine de sahip olması önemli artı. Türkiye’de sunulan 1.8L’lik hibrit motor teşviği devam ederse muhtemelen en popüler seçenek olacaktır.

Yukarıda belirtilen tüm avantajlardan ödün vermeden devam eden 2.0 litrelik sistem, yeni benimsenen Toyota Yeni Küresel Mimari (TNGA) platformunda bulunan ek sürüş konforu, denge, yol tutuş ve sürüş keyfinden tam olarak yararlanmakta. Sürücülere, daha dinamik ve ilgi çekici bir sürüş deneyimi için daha fazla güç ve direksiyon simidine entegre kulakçıklarla ‘enerjik bir sürüş’ sunmayı vaat ediyor Toyota.

Yeni Auris’in TNGA platformu, ağırlık merkezi, çok bağlantılı arka süspansiyon ve kilit alanlarda takviye olarak yüksek mukavemetli çelik kullanımı ile daha sert gövde kabuğu sayesinde daha ödüllendirici bir sürüş deneyimi garanti ediyor. Bu çalışmaların hepsi sürüş ve konfordan ödün vermeden daha iyi yol tutuş ve istikrar sağlamakta.

Toplam uzunluk 40 mm artmış ve bu artışın tamamı dingil mesafesine dahil olmuş böylelikle içerde çok daha geniş bir mekan bizi bekliyor olacak. Yeni hatchback’in toplam yüksekliği yaklaşık 25 mm azalmış, ayrıca aracın gövde yüksekliği mevcut modelden 47 mm daha düşük yani yere daha yakın.

Gündüz far entegreli (DRL) TamamenLED ön aydınlatma ve TamamenLED arka stop aydınlatma sunan Auris’in dinamik tasarımı, gövde rengini çatıya ve tüm cam direklerine siyah bir yüzeyle birleştiren isteğe bağlı iki tonlu renk şeması ile daha da vurgulanmış.

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.