Audi A4 ailesi yenilendi.Yeni Audi A4 teknoloji ve estetiğin büyüleyici sentezi olabildi mi? Audi’nin en çok satan ailesi sınıfında tekrar ölçüt olmayı hedefliyor.

Bana göre en büyük gelişme hava sürtünme katsayısında yapılmış.

Aerodinamiğin iyi örneği olan Yeni Audi A4 sınıfında en iyi katsayı oranına sahip. A4’ün sedan için değeri 0.23 cd, avant (sw) versiyonda ise 0.26 cd.
Yeni Audi A4 Sedan
gelişmiş aerodinami ve yeni motor ile çok düşük CO2 salınımı sunuyor, özellike 2.0 TDI 150 Hp Ultra modeli ile km başına CO2 salınımı sadece 95 gram.

Ultra modelin Aerodinamiği

Ultra modelin Aerodinamiği

Ultra nedir?
Ultra, tüketimi düşürülmüş özel (ek sürtünmeyi azaltan parçalar,düz tasarım jantlar gibi) modeldir ve ülkemizde şu an sunulmamaktadır.
Yeni Audi A4’ün gövdesi bir önceki modele göre büyümesine rağmen -modele bağlı olarak- 120 kg‘a kadar ciddi bir hafifleme söz konusu.Uzunluğu 4.73 metre ve aks mesafesi 2.82 m ve genişliği 1.84 m. Arka diz mesafesi ise    2.3 cm arttırılmış.

Akıllı malzeme karışımı ve hafif yapı sayesinde sınıfındaki en hafif otomobillerden biri olan Yeni Audi A4’ün tasarımında önemli rol oynayan LED ve Matrix LED far teknolojisi opsiyon olarak sunuluyor.

Yeni A4 Avant’ın bagaj bölmesi bu sınıfta yer alan tüm premium modellerin arasında 505 litre ile en genişi. Arka koltukların katlanması ile hacim 1510 litreye kadar çıkabiliyor. Elektrikli bagaj kapağı da standart ekipmanlar arasında sunulmuş.

Diğer VAG grubu üyelerinde (Vw Passat, Audi TT vb) görmüş olduğumuz yüksek çözünürlüğe sahip 12.3 inç LCD gösterge ekranı ise bu modelde opsiyon olarak sunuluyor.
Ayrıca MMI Navigasyon plus ile 8.3 inç MMI dokunmatik ekran standart olarak geliyor.

Kokpit

Kokpit

Ülkemizde iki adet benzinli, iki adet dizel seçeneği ile satışa sunuldu.

Benzinli motorların bir tanesi merakla beklenen vergi dostu 1.4 TSI 150 hp (250 Nm) Stronic -otomatik- diğeri ise en güçlü versiyon olan 2.0 TSI Quattro 252 HP (370 Nm) Stronic.
Dizel cephesinde ise 2.0 TDI 190 ps (400 Nm) Stronic ve Quattro Stronic.
Not: Sports ve Comfort sürüş seçenekleri 190 ps ve üzeri seçeneklerde sunuluyor.
Not2: Şu an ülkemizde satılan tüm seçeneklerde 7 ileri S-tronic şanzıman kullanılıyor.

Yeni A4 ile sportiflik ve performans ön planda tutulurken konfor da göz ardı edilmemiş buna ek olarak dinamik direksiyon sistemi 150 ps ve üzeri seçeneklerde opsiyon olarak sunulmuş. Birleştirilen dişliler sayesinde, seçilen sürüş moduna göre direksiyon oranlarını değiştirebiliyor.

Sürücü Yardımcı Sistemleri de son modaya uygun;
Stop&Go
özelliğine sahip, yavaş akan trafikte bile aktif aktif kalabilen Adaptif Hız Kontrol Sistemi, şerit takip sistemi, otomatik park sistemi, çapraz trafik uyarı sistemi, çarpışmadan kaçınma yardımcısı bunlardan bir kaçı.

Türkiye Şubat 2016 Fiyatları

Serinin diğer fotoğrafları için galerimize buyrunuz

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.