Aylar öncesinden Türkiye’de ilk kez sitemizde donanım ve fiyatını açıkladığımız Kanadalı Yeni Ford Edge Türkiye’ye geldi. Detaylı testi karşınızda…

Video

Ülkemizde tek motor ve şanzıman seçeneğiyle sunulan dört tekerden çekişli (AWD) Edge, 2.0L TDCI Bi-Turbo (Çift Turbo) 210 PS 450 NM tork üreten dizel üniteye sahip. Şanzımanı ise -dizel otomatik Mondeo, Kuga, C-Max, Focus ve Connect ile sunulan- 6 ileri yağlı çift kavramalı, diğer bir deyişle PowerShift.

Sadece iki ek opsiyonu mevcut, diğer donanımların tamamı ülkemize standart olarak geliyor özetle dolu dolu bir araç almaktan başka seçenek maalesef yok bu keyfi sadece lüks altında yaşamak zorundasınız 🙂 Detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yola Focuslanmadan önce, Avrupalı kardeşlerinden ne kadar farklı? Birlikte bakmaya çalışalım.

Öncelikle ön tasarımda, çok büyük ızgara ve çok büyük Ford logosu fazla dikkat çekiyor, logo kısmı her ne kadar fazla büyük ve kaba dursa da aracın büyüklüğünün yanında kayboluyor diyebilirim. Ayrıca ızgarada kullanılan çift parça malzeme biraz olsun -ellediğinizde- kalite hissinde zayıflık yaratıyor. Üst üste geçme parçalardan hem içerde hem dışarda artık kullanılmaması gerekir.

Arka bölüm daha bi estetik daha bi Avrupalı hem aydınlatma grubu hem tasarım olarak. Stoplarda ve sinyallerde bildiğiniz küçük küçük LED’ler mevcut bunlar yansıtma tekniği ile büyütülmüş oldukça güzel gözüküyorlar. Sadece geri vites lambası direkt olarak gözleri hedeflemiş 🙂

İç Mekan

Videoda da ilettiğim gibi malzemeleri kaliteli ama bazı detaylarda işçilik seviyesi sıradan ve parçaların genel olarak seçimi çok albenili değil. Özetle sade bir tasarımı var diyebilirim, modern bir tasarım yerine eskinin günümüze uyarlanmış hali gibi.

Hacim olarak ön bölümde bir sorun yer almıyor. Arkada ise diz mesafesi yeterli, baş mesafesi koltuk dik konumda ise 1.84 m sınır diyebilirim. Daha uzun kişiler, sırtlığı arkaya doğru yatırarak rahat şekilde yolculuk edebilir. Eşya gözü olarak tek eksiği koltuk altlarının boş olması ama ona da pek gerek kalmıyor; kol dayama içi çoook geniş ve bardaklıklar çok derin ve kullanışlı. Vites kolunun önündeki alan ise çok yararlı ve geniş, umarım makyajlı versiyonda vites kolu kaybolur ve bu alanın kullanım kolaylığı artar çünkü bu şekilde usb alanına erişmek zor.

Göz önünde bulunan dokunmatik ekran ve içindeki yazılım maalesef günümüzü yakalayamıyor; çalışma hızı yavaş ve dokunmatiği çok başarılı değil. Kanada’da üretilen Avrupalı Edge’in SYNC 3‘e geç geçmesine anlam veremiyorum. Belli ki Avrupalı müşteriyi ikinci plana atmayı tercih etmişler. Neyse ki Ağustos üretiminden sonra bu eksiklik giderilmiş durumda, eğer bu aracı tercih edecekseniz bu detayı göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.
Test aracında bulunan beyaz deri döşeme çabuk kirleniyor/renk değiştiriyor bu sebeple koyu renk tercih etmenizi ayrıca önerebilirim.

Sürüş

A.G.K.S. üç mikrofon kullanıyor.

Aktif Gürültü Kontrol Sistemi çalışıyor; aracın sessizliği çok iyi, huzurla uzun yol keyfi yapabilirsiniz. Aslında bu teknolojiye çok uzak değiliz, gürültü engelleme sistemli kulaklıklarınızı düşünebilirsiniz çalışma prensibini anlamak için. Sistem dışardan gelen rahatsız edici sesle aynı genlikte ama ters fazda bir beyaz ses dalgası yolluyor ve sessiz sürüş sağlıyor.

Tümsekleri az-çok seviyor ama kasislerden pek hazzettiği söylenemez 🙂 Hem gergin hem de yumuşak. Aracı tanırsanız eğer konforlu sürmeniz mümkün ama 19” jantlarla pamuksu bir sürüş beklemeyin. Yol tutuş ve konfor dengesi SUV araçlara göre yerinde. Aracı zorladığınızda azar azar arkadan gelmeye başlıyor ama kesinlikle güven veriyor ve hissedebiliyorsunuz. Fazla zorlanmadığı sürece aracın esnemesi çok az, genelde düz şekilde kalma çabası gösteriyor -frenleme de bile-. Frenleri boyutları çerçevesinde çok iyi.

Performans olarak iki tonluk gövdeyi ilk hızlarda çok rahat kaldırabiliyor, hantal değil ama daha üst hızlara çıkmakta zorlanıyor. Yakıt tüketimi de bu karaktere uygun olarak ş.içi ve ş.dışı çok farklı değil. Şehir içinde 9.3 lt/100km, şehir dışında ise 6.0-7.0 lt/100km.

Vites geçişleri normal şartlarda hisedilmiyor fakat araç zorlandığında veya devir düşük kalırsa geçişi biraz hissettiriyor ama bu kötü his olarak yansımıyor, sporcu bir araç gibi (malum bunun tork da az değil) arkaya yaslayıp ilerletiyor.

Kısa Kısa

 • Kapılar, eşikleri örttüğü için her zaman temiz kalıyor, çok beğendim.
 • Müzik sisteminin BT kalitesi ve radyo kalitesi çok iyiydi, sessizlik ile bir bütün çalışıyor.
 • Araç büyük olmasına rağmen kullanımı zor değil.
 • Arka kamera çok yararlı. Ön kamerayı kullanmaya gerek duymadım,ön sensör olduğu için 180 derece ihtiyacı olmadıkça o düğmeye basıp kamerayı aktif etmek zor geldi.
 • AutoHold özelliği keşke olsaymış, dinlenmek için ve motoru anlık durdurmak için sürekli vitesi P konumuna alıp el frenini çektim.
 • Cam tavan çok yakışmış, kullanımı kolay ama perdesi biraz yavaş hareket ediyor.
 • Led farları güzel ama adaptiflik kapsamında yanan, dönüşe duyarlı sis farlarını sevmedim 🙂
 • Fazla dikkat çekiyor 🙂

Fotoğraf Galerisi

Değerlendirme

7.4 Sonuç

Pahalı ve dışardan görünümü şık. Fiyatıyla birlikte sunduğu donanımlar Premium rakiplerini zorluyor. Ford bunun farkında olmalı ki iyi bir araç üretmiş. Yeni teknolojinin gerisinde kalan gövdesi fazla ağırlığa neden olduğu için günlük hayatta verimliliği birinci sırada yer alamayacaktır. Özetle bu arabayı tanımlamak gerekirse geniş, sessiz ve bol donanımlı diyebilirim.

 • İç mekan 7.5
 • Konfor 7
 • Motor 7
 • Şanzıman 8
 • Yol Tutuş 7.5
 • Kullanıcı Puanı (3 Oy) 5
Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

2 yorum

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.