Ford, yeni Transit Custom plug-in hibrit elektrikli aracın (PHEV) üretim versiyonunu ilk kez, Hannover, Almanya’daki Ticari Araç fuarında gösterdi.

  • Gelişmiş PHEV motor, menzil genişleticisi olarak ödüllü 1.0 litrelik EcoBoost motorunu kullanarak 500 km toplam menzile sahip veya 50 km sıfır emisyon ile -sadece batarya ile- yol alabiliyor.
  • Segmentteki ilk PHEV, menzil kaygısı olmaksızın yüksek verimlilik sunarken; dizel motorlu minibüsün yük hacmi ve 1 tonluk taşıma kapasitesini koruyor. 
  • Transit Custom ürün yelpazesi, daha güçlü 185 PS modeliyle 2.0 litrelik EcoBlue dizeliyle de genişletilmiş ayrıca bu seçenek de hafif hibrit opsiyona sahip. Detaylarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

2019 Makyajlı Ford Transit Tanıtıldı

Ford, van pazarının bu segmentinde PHEV teknolojisini sunan ilk seri üreticisidir. Bu teknoloji sıfır emisyonlu seyahatler için aracın şebeke elektriği ile şarj edilmesini, yerel emisyonların azaltılmasına ve aracın düşük emisyonlu bölgelere girmesine olanak sağlar. PHEV modeli 2019’un ikinci yarısında seri üretime girecek.

Sıfır emisyon, Sıfır menzil kaygısı!

Araç, seri-hibrit tahrik ünitesi konfigürasyonu kullanmakta, ön tekerlekler sadece içten yanmalı motordan ziyade bir elektrik motoru tarafından da tahrik edilmektedir. Motor için güç, standart Transit Custom van tarafından sunulan tam dolu kargo hacmini ve 1.000 kg’ı aşan bir yükü korumak için dikkatlice yerleştirilmiş olan, yük zeminin altında bulunan 14 kWh’lık sıvı soğutmalı lityum iyon pil paketi ile sağlanıyor. 1.0L EcoBoost motor, gerektiğinde piller için ek şarj üretiyor.

Üç seçilebilir EV modu mevcut. Sürücünün mevcut pil şarjını nasıl ve ne zaman kullanacağını seçmesini sağlıyor, bunlar;
EV Auto – Varsayılan ayar, enerji kaynaklarını nasıl kullanacağınızı belirler.
EV Now – Pil bitene kadar sadece elektrik gücü kullanır.
EV Later – Sistem mevcut pil şarj seviyesini korumayı amaçlamaktadır.

Ön tamponun içinde yer alan şarj portunu kullanarak Transit Custom PHEV, dahili bir 240 volt 10 amper güç kaynağı ile beş saat içinde tam şarj elde edilebilir veya ticari 240 volt 16 amp veya 32 amp beslemesini alabilir, bu da üç saat içinde tam şarj edebilme imkanı sunar.

Kabin içinde, güç/şarj göstergesi standart devir sayacının yerini almış ve şarj durumu için daha küçük bir gösterge, motor soğutma suyu sıcaklık göstergesinin yerini almış. Yol bilgisayarı fonksiyonları, özellikle PHEV güç aktarma organları için yapılandırılmış ve EV modu göstergeleri, bakım uyarıları ve araç bir şarj noktasına takıldığında uyarı, gösterge panelinde beliriyor. Hem batarya hem de menzil uzatıcı için menzili gösteren bir durum satırı tüm ekran görüntülerinde görünür durumda.  Detaylı görseli sağda görebilirsiniz.

Gerçek dünyada test edildi

Ford Transit Custom PHEV prototipleri, Londra’da gerçek dünyadaki müşterileriyle 12 aylık bir filo denemesi yürütmekte olup, bugüne kadar 50.000 km’yi aşmaktadır ve Ford, geçtiğimiz günlerde İspanya, Valencia’da daha fazla araştırmanın başlayacağını duyurdu. Kamyonlar – telematik sistemleri ile donatılmış – şarj modelleri, yolculuk modelleri ve gerçek elektrik sadece aralığı dahil olmak üzere operasyonel ve çevresel performans verileri toplarken, dağıtım ve inşaat şirketleri, kamu hizmetleri ve polis gibi hizmetler de dahil olmak üzere ticari filolar tarafından kullanımda.

Toplanan veriler, Ford’un hibrid güç aktarım sisteminin faydalarını nasıl optimize edeceğini daha iyi anlamalarına yardımcı oluyor ve düşük emisyonlu takılabilir hibrit elektrikli kamyonetlerin daha temiz hava hedeflerini nasıl destekleyebileceğini ve kentsel koşullardaki operatörlerin verimliliğini nasıl artırabileceğini keşfetmeye yardımcı oluyor.

Ayrıca Custom, FordPass Connect yerleşik modem, Aktif Park Yardımı, Akıllı Adaptif Hız Sabitleyici, Şeritte Kalma Yardımı ve Römork Çekici ile Kör Nokta Bilgi Sistemi de dahil olmak üzere geliştirilmiş gelişmiş sürücü destek teknolojileri paketi ile de sunulacak.

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.