En Akıllı ve En Verimli Ford Transit, Hannover Ticari Fuarı’nda Tanıtıldı.

 • Yeni 2 tonluk Transit, yakıt verimliliğini yüzde 7′ye kadar artırmış ve gelişmiş yeni bağlantı özellikleri ile üretkenliği artırıyor.
 • Segmentinde ilk, dizel hafif hibrit (mHEV) motor seçeneği sunuyor.
 • EcoBlue 2.0L dizel motor yenilenerek artık 185 ps güç de üretebiliyor ve arkadan tahrikli versiyonlar 10 ileri otomatik vites seçeneği sunuyor.
 • Türkiye de dahil olmak üzere 2019’un ortasından itibaren satışa sunulacak olan yeni Transit, yepyeni iç mekana ve iş günlerini daha az stresli hale getirmek için yeni sürücü yardımı özelliklerine sahip.

Elektrik güç destekli direksiyonun (EPAS) ilk defa 2 tonluk Transit’e girmesiyle daha fazla yakıt verimliliği artışı sağlanmış.

105 PS, 130 PS ve 170 PS güç değerleri, 415 Nm tork sağlayan yeni 185 PS varyantı ile genişletildi. Tüm seçenekler, öncekinden daha geniş bir hız aralığında daha geniş bir tork yayılmasına yardımcı olan geliştirilmiş bir turboşarj tasarımına sahip.

2020 ilkbaharından itibaren standart altı vitesli manuel şanzımana ek olarak, arkadan tahrikli Transit modelleri, Ford’un vites değiştirme zamanlamalarını optimize etmek için bireysel sürüş tarzlarını değerlendiren Adaptive Shift Scheduling özelliğine sahip, yüksek verimli 10 vitesli otomatik şanzımanla birlikte sunulacak.

Segmentinde ilk – mHEV teknolojisi

Ticari araç operatörleri için daha yüksek yakıt verimliliği avantajları sağlamak amacıyla, yeni Ford Transit, ön tekerlek tahrikli ve arkadan tahrikli araçlara yönelik bir seçenek olarak yenilikçi dizel mHEV teknolojisini tanıttı ve bu sistem WLTP analizine göre %3 civarında daha fazla iyileştirme sağlamış.
Örneğin şehir içi teslimat işlemleri sırasında yüksek oranda stop-start sürüşüne sahip uygulamalarda yüzde 8’e kadar arttırılmış faydalar elde edilebiliyormuş.

Kayışla çalışan entegre starter/jeneratör, standart alternatörün yerini almış ve araç yavaşlarken enerjinin geri kazanılmasını ve depolanmasını sağlıyor ve 48 voltluk bir lityum-iyon hava soğutmalı pil paketini şarj ediyor. Depolanan enerji, normal sürüş ve hızlanma altında motorun torkuna yardımcı olması ve aracın elektrik yardımcılarının çalıştırılması için kullanılıyor.

Arttırılmış Yükleme Kapasitesi

Yeni Ford Transit, aracın her alanında ağırlık tasarrufu programı sayesindeyük taşıma kapasitesinin arttırılmış. 

Bu tasarrufları gerçekleştirmek için araç tasarımı, havacılık endüstrisinden kullanılan bilgisayar destekli mühendislik sistemleri kullanılarak daha da optimize edilmiş. Ağırlık tasarrufu sağlayan örnekler arasında yeni bir alüminyum kaput bulunuyor; çeşitli kalınlıklarda bükülmüş çelik jantların kullanılmış; ve eski çift susturucu tasarımının yerini alan tek egzoz susturucu konfigürasyonu kullanılmış. İlk kez, bölme panellerinde çelik yerine hafif, güçlü kompozit malzemeler kullanılmış. Elektrikli kayar kapı değiştirilmiş artık daha kolay yükleme ve indirme mümkünmüş ayrıca arka kapılara yeni aydınlatma sistemi eklenmiş.

Tüm ticari araç ürün yelpazesinde bağlantıyı genişletme stratejisinin bir parçası olarak Ford, yeni Transit için FordPass Connect yerleşik modem teknolojisini sunarak, filo operatörlerinin yeni Ford gibi çözümlerle araç kullanımını iyileştirmelerini ve işletme maliyetlerini optimize etmelerini sağlıyor.

İleri teknolojiler arasında basit, sesli komutlarla veya sekiz inçlik dokunmatik ekranda tutam ve hızlı hareketlerle çalıştırılabilen Ford’un SYNC 3 iletişim ve eğlence sistemi; ve Ford’un MyKey sistemi, filo yöneticilerinin, sürücünün hızını ve radyo sesini sınırlamak ve aktif güvenlik özelliklerini kalıcı olarak açmak için anahtarı programlamasını sağlıyor.

Satış sonrası dönüşümler ve aksesuarlar, yeni Upfitter Arabirim Modülü aracılığıyla artık Transit’in elektrik sistemi verilere erişebilir durumda olacakmış.

İlk kez, Transit sürücüleri, sürüş performansını koşullara uyarlamak için Seçilebilir Sürücü Modlarından birini seçebilecek: Eco Modu, Kaygan Mod, dört tekerlekten çekiş modelleri için Çamur Modu ve çekme sırasında akıcı güç dağıtımı için Çekme Modu.

EPAS sistemi sayesinde Aktif Park Yardımı ve Şerit-Asistan Yardımı dahil olmak üzere sürücü yardımı teknolojileri artık araç ile birlikte sunulabilecek. Diğer sistemlere göz atacak olursak:

 • Römork Çekiş sistemli kör nokta bilgi sistemi, 10 metreye kadar uzunluktaki bir römorkları kapsayan genişletilmiş menzile sahip.
 • Sürücülerin yasal hız sınırları içinde kalmasına yardımcı olmak için Trafik İşaretini Tanıma ve Uyarlamalı Hız Sabitleme işlevlerini birleştiren Akıllı Adaptif Hız Sabitleme Sistemi
 • Gelişmiş Şeritte Tutma Sistemi
 • Yaya Algılama ile Ön-Çarpışma Yardımcısı, far tarafından aydınlatılan yayaları da tespit edebilecek.
 • Ön ve Arka Geniş Açılı Kameralar.
 • Özellikle kapılar açıkken, geri viteste daha iyi görüş sağlamak için yerleştirilmiş, yüksek monte edilmiş arka görüş kamerası.
 • Ek yan sensörler ile geliştirilmiş Park Yardımı
 • Park Noktasından Çıkış, sürücülere paralel park alanlarından eller serbest kalmasına yardımcı olur.
 • Çapraz Trafik Uyarısı, sürücülerin yakında arkalarından geçebilecek araçların park alanından çıkmasını sağlayan sürücüleri uyarır.

Yüksek serili modeller, Bi-xenon farlara ve yeni LED gündüz sürüş farlarına sahip. İç mekanı ise kardeşi Custom ile oldukça benzer hale getirilmiş. Alt seri modellerinde yeni bir cihaz yuvası kullanılmış, sürücülerin hem cep telefonlarını hem de daha büyük tabletleri monte etmesini sağlıyor.

Yeni Ford Transit, Transit Custom ile birlikte Kocaeli’de Türkiye’de üretilecek; Ford, geçtiğimiz yıl, Türkiye’de Ford Otosan ortak girişimi için yılda 40.000 adet artış ile toplam 330.000 araç üretim kapasitesine erişmek için 52 milyon dolarlık bir yatırım yaptığını duyurdu.

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.