Türkiye’nin popüler markası olan Renault tamamen yenilenmiş Megane‘ı piyasaya sürdü. Bu başlıkta ona yakından bakmaya çalışacağız 🙂

7 Eylül 2015’te tanıtılan model, 7 Nisan 2016 itibarıyla Türkiye’de satışa çıktı. Şimdi gelin mümkün olduğunca detaylı incelemesine başlayalım.

Fotoğraf ve video (en altta) çektiğim araçlar hakkında: Kırmızı = Icon, Mavi = GT Line. 

Megane IV, Megane III’ten boyut olarak büyük olsada ağırlık olarak aynı durumda. Motorlar ise Euro 5 seviyesinden Euro 6 seviyesine geçirilmiş, tabi en yeni motorları saymazsak onlar direkt EU 6 seviyesinde Megane ailesine katıldı.

Son dönemin popüler kombinasyonu olması sebebiyle -şu an tek dizel otomatik- 1.5 dCi 110 PS EDC kullandım. Unutmadan manuel düşünenlere tavsiyem, 1.6 dCi 130 PS.
Bilgi olarak kalsın 1.5 dCi 110 ps ve 1.6 dCi 130 ps ile 6 ileri ıslak kavrama kullanılıyor. Ford’un ıslak Powershift ile aynı.

Sürüş çok kısa sürdüğü için yorumlarımı çok uzatmadan ve net çizgiler çizmeden ileteceğim.

Icon donanımlı ve 18” alüminyum jant opsiyonlu araç kullandım buna rağmen konfor olarak rahatsızlık duymadım. Tamamen elektrikli direksiyon sistemi, şehir içi manevralarını kolaylıkla sağlamak üzere çok yumuşak olarak ayarlanmış bu sebeple 18” jant ağırlığını hissetmiyorsunuz ve hız yükseldiğinde hemen direksiyon ağırlaşıyor. His ve geri dönüş olarak ise günümüzü yakalıyor, bu ne demek? Ortalama ve bağımlı bir keyif. Zorlandığında ise hakimiyet size ait değil. Bu konuya yol tutuşu dahil etmek istiyorum, virajda zorladığım zaman aracın önce önünden daha sonra arkasından yavaş yavaş geldiğini söyleyebilirim. Virajın içine kafa sokup ilerlemek yok elektronik destekler ile hafif hafif açılarak izini korumaya çalışıyor. Tedirgin edici değil fakat çok zevkli de değil. Lastiklerin henüz yeni -belki de fazla basınçlı- olduğunu da düşünürsek üzerinde çok fazla konuşmak doğru olmaz.

Yol sesi de günümüzü yakalıyor içinde süper sessizlik seviyesi yoktu ama rahatsız edici de değildi bu konuda fazla yorum yapamıyorum test güzergahındaki yol aşırı kötüydü. Rüzgar sesi ise çıktığım hızlarda (110-120 km/h) yer almıyordu. Kadjar gibi tıkırtılara sahip değil.

Performans olarak sadece yeterli diyebilirim. Euro 6 seviyesine geçirilen motorun gücü biraz daha sınırlandırılmış ama dediğim gibi yetersiz kalacak güç değil sadece son dönemde gördüğümüz dizel gücünü alamıyoruz. Düşük tüketim ve konforlu sürüş için iyi bir seçim fakat mükemmel performans ve otomatik vites için 2016 yılının ikinci yarısında gelecek olan GT 1.6 LT 165 ps 380 Nm (BiTurbo) EDC tercih edilmeli. Fren konusunda ABS biraz istekli davrandı ama dediğim gibi lastik kondisyonu malum daha önce dediğim gibi.

  • Müzik sistemi yeterince iyi.
  • Dokunmatik ekran kullanımı kısa bir alışkanlık süreci istiyor devamında rahat olacaktır. Bazı ayarlar karışık olmuş fazla içgüdüsel değil
  • Dokunmatik ekran hassasiyeti çok çok iyi.Ekran çerçevesi fırçalanmış metal tasarımlı olması sebebiyle basit hissiyatı uyandırmıyor. (alt donanım plastik) Fakat kenardaki parmak izlerini sürekli belirgin olarak görüyor olmak hoş değil.
  • 2 usb, 1 SD kart ve 1 Aux girişi konsolun önünde, iki tarafı kapalı şekilde konumlandırılmış.
  • Genel olarak tasarım gayet iyi, hem gençlere hemde babalara hitap edecektir. Yeni far tasarımını çok beğendiğimi söyleyemem ama Talisman’a göre daha çok yakıştığını düşünüyorum.
  • 2016 Renault Megane, donanım ve fiyat olarak da makul bir seçenek olarak duyuyor bu sayede piyasada başarılı olacağını düşünüyorum.
  • Bana göre dışardan tek eksiği, profil çizgisinin birebir Clio gibi olması.

Sözsüz video ile etrafında gezinelim

Diğer fotoğraflar için galeri burada yer almaktadır.
Donanım
ve teknik detay: Yeni Megane

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

1 Yorum

  1. Pingback: Renault Megane Test Sürüş Yorumları | Neİsterim.com

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.