Karşınızda tamamen Yeni 2020 Ford Explorer. Amerika’nın En Çok Sevdiği SUV, Daha Fazla Güç, Yetenek ve Teknolojisi Sunuyor.

Amerika’nın tüm zamanların en çok satan SUV’u tamamen yeniden tasarlanmış. Bu yaz Amerika’da piyasaya sürülecek. Avrupa’yı tamamen ilgilendirmediği için şöyle bir göz atacağız 🙂

Gelişmiş arazi kabiliyeti akıllı dört tekerlekten çekiş ve yedi sürüş modu içeren yeni bir Terrain Management System™ ile donatılmış. Motor seçenekleri arasında 365 beygir ve 515 Nm tork üretecek 3.0 litrelik çift turboşarjlı EcoBoost® V6 [AWD ile] bulunuyor.

Tamamen yeni Explorer, önceki modele göre 400$ karşılığında bir düzineden fazla yeni standart özelliğe sahip. Standart özellikler arasında elektrikli bagaj kapısı, 10 vitesli otomatik şanzıman ile 2.3 litrelik EcoBoost [RWD veya AWD ile] motor (300 hp 420 Nm), SYNC® 3 ile 8 inçlik dijital dokunmatik ekran, 10 adede kadar cihaz bağlantılı FordPass Connect™ Wi-Fi servisi bulunmakta.

Standart özellikler arasında yepyeni 10 vitesli otomatik şanzıman ile 2.3 litrelik EcoBoost motor (300 hp 420 Nm), 10 cihaza kadar bağlantı sağlayan SYNC 3’lü 8 inç dijital dokunmatik ekran, FordPass Connect™ Wi-Fi servisi bulunuyor.

Yeni Focus Mk4 ile de gördüğümüz Active Park Assist 2.0 bu araçta da mevcut. Sürücünün, direksiyon simidi, vites, gaz pedalı veya fren pedalını kullanmadan, bir düğmeye dokunarak paralel veya dikey bir noktaya park etmesini sağlıyor.

Explorer ayrıca Ford’un Hız Tabelası Tanıma özelliğine sahip Akıllı Adaptif Hız Kontrolü özelliği sunuyor. Trafik yavaşladığında otomatik olarak yavaşlamaya ek olarak ve aracı şeridinde ortalanmış şekilde tutmaya yardımcı oluyor. Sistem hız tabelalarını okumak için kamera kullanıyor ve mevcut navigasyon sistemiyle birlikte hız kontrolünü sağlıyor. Ford Co-Pilot360 (Yaya Algılamalı Çarpışma Uyarısı ve Dinamik Fren Desteği, Çapraz Trafik Uyarısı ile Kör Nokta Bilgi Sistemi, Şeritte Tutma Sistemi, Lens temizleyicili geri görüş kamerası, Otomatik uzun farlar) da bu araçla birlikte sunuluyor, bu özelliklerin bir kısmı tüm seride standart.

Explorer, orta konsol üzerinde dikey olarak monte edilmiş, 10.1 inçlik dokunmatik ekrana seçeneğine sahip. Navigasyon haritaları, kolay görüntüleme için tüm ekranı doldurabilir veya alanı müzik bilgileriyle bölebilirsiniz. Ekran, tüketicilerin akıllı telefon ve tabletlerde alıştıkları kapasitif cama sahip ve böylece güncellenen SYNC 3 sistemiyle daha hızlı ve daha duyarlı bir etkileşim sağlıyor. Standart SYNC 3’ün daha sezgisel düzeni, sürücülere Apple CarPlay®, Android Auto® ve Waze navigasyon gibi mevcut özelliklerle uyumluluğu arttırıyor.

Müşterilerin uyumlu mobil cihazları şarj etmelerini sağlayan kablosuz bir şarj pedi ve yeni nesil Tip C çıkışları dahil olmak üzere dört adede kadar USB portu, yeni nesil mobil cihazları şarj eder. 12 volt’a kadar üç çıkış ve 110 voltluk çıkış da mevcut. Müzik severler için Explorer, 980 watt, 14 hoparlörlü B&O premium ses sistemi sunuyor.

Orta konsoldaki dokunmatik ekran, artık hız göstergesi ve yakıt göstergesi gibi önemli araç bilgilerini görüntüleyen 12,3 inç tamamen dijital gösterge paneli ile bilgi paylaşabiliyor. Mevcut Terrain Management System kullanılarak yedi sürücü modundan hangisinin seçildiğine bağlı olarak bilgileri değiştirmek için 3 boyutlu animasyonlu grafikler kullanıyor.

Tamamen yeni Explorer, Chicago Montaj Fabrikası’nda üretilecek. Bu yaz galerilerde yerini alacak. Bir de şu notu iletmem gerekir, hibrit ve ST modelleri de seriye eklenecek.

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.