Ford Avrupa, yeni stratejileri ile kısa vadeli kârlılığı ve gelecek için daha rekabetçi bir işi hedefliyor.

  • Kârlılığı artırmak ve yapısal maliyetleri azaltmak için kısa vadeli eylemler devam ediyor, üç ana hat daha yeniden tasarlanıyor; Ticari Araçlar, Binek Araçlar ve İthal ürünleri (Mustang gibi).
  • Tüm modeller için yeni elektrikli araçlar ve elektrikli opsiyonlar sunulacak.
  • İlişkiler güçlendirilecek: Ticari araç büyümesini desteklemek için Volkswagen AG ile potansiyel bir ittifak söz konusu.
  • Ford az karlı araç hatlarını ya geliştirecek ya da üretimden çekecek.

Ford, Ford markasını güçlendirmeyi ve Avrupa’da sürdürülebilir bir şekilde kârlı bir işletme oluşturmayı amaçlayan kapsamlı bir dönüşüm stratejisi uygulamak için sendika ortakları ve diğer kilit paydaşlarla istişarelere başlıyor. Şimdi gelin detaylara göz atalım.

Strateji, Ford müşterileriyle daha derin bir bağlantı kurmak için tasarlanmış farklılaştırılmış araçlar sunacak.

Kısa vadeli kârlılık ve maliyet iyileştirmeleri (2019-2020)

Yakın vadeli finansal performansı iyileştirmek için Ford, ürün portföyünde kârlılıkta iyileşme sağlayacak. Bu gelişme, mevcut Ford ürünlerinin karmaşıklığını azaltmak, en karlı araç konfigürasyonlarını optimize etmek ve kârlı araç hatları hacmini arttırmaktan kaynaklanıyor.

Yapısal maliyet iyileştirmeleri, maaşlı ve saatlik olarak tüm fonksiyonlardaki fazla emeğin azaltılmasıyla desteklenecek, yani işten çıkartmaları söz konusu. Aralık ayında açıklanan yönetim yapısındaki gelişme, Ford’un, çevikliğini artıracak olan küresel maaşlı işgücünü yeniden tasarlamasıyla zaten devam ediyor.

Gelecekteki İşler

Ford, Avrupa’da her biri açıkça tanımlanmış öznitelikleri ve özel kuruluşları olan üç müşteri odaklı iş grubu kuruyor. Yeni işletim modeli, işletmelerin müşteri ihtiyaçlarına göre hızlı kararlar almalarını daha iyi sağlayacak. Bu üç grup, Ticari Araçlar, Binek Araçlar ve İthal Araçlar.

Ticari Araçlar: Ford, Avrupa’daki ticari araç liderliğini, ticari müşteriler için ömür boyu değer sunan akıllı araçlar, hizmetler ve ortaklıklar ile sıkı bir şekilde entegre olarak sunmaya devam edecek. Zaten çok karlı olan Ford, satış hacmi bakımından Avrupa’nın 1 numaralı ticari araç markası ve bugün Avrupa’da satılan dört Ford araçtan bir tanesi de ticari araç.

Ford’un küreselleşmeye, ortaklık yapmasına veya satın almasına yönelik global uygunluk yaklaşımı doğrultusunda, Ford Avrupa, ticari araç büyümesini desteklemek için başarılı Ford Otosan ortak girişimi ve Volkswagen AG ile potansiyel birleşme gibi ilişkilerden yararlanacak. (Duyuruldu)

Binek Araçlar: Ford, müşterileri ile sportif ve ilerici tasarımlar aracılığıyla duygusal bağlantılar kurma hedefiyle, Ford markasının kalitesi, teknoloji açısından zengin ve eğlenceli sürüş DNA’sına sahip daha fazla Avrupa’ya odaklanan Avrupa yapımı bir binek araç portföyü oluşturacak.

Tamamen Yeni Ford Focus‘tan itibaren her Ford ürününde elektrikli bir seçenek bulunacak. Buna yeni modeller ve mevcut araçların yeni sürümleri de dahil. Fiesta’dan Transit’e, Avrupa müşterileri için en kapsamlı seçeneklerden biri olan hafif hibrit, tam hibrit, plug-in hibrit veya tam elektrikli seçeneği sunulacak.

Ford ayrıca, Avrupa’da büyüyen SUV segmentindeki başarısını geliştirecek. Ford SUV satışları – EcoSport, Kuga ve Edge-, 2018 yılında en yüksek seviyeye ulaşarak ilk kez çeyrek milyonu aştı.

İthal Araçlar: Mustang, Edge ve Nisan ayında ortaya çıkacak bir başka SUV ayrıca bunlara ek olarak 2020’de tamamen yeni, Mustang esintili tam elektrikli performans aracı da Avrupa’ya ithal edilecek.

Ek verimlilik eylemleri
  • Fransa’nın Bordeaux kentindeki küçük otomatik şanzımanları üreten Ford Aquitaine Industries tesisinde üretim Ağustos 2019’da sona erecek.
  • Kompakt MPV segmenti Avrupa’da küçülürken, Almanya’daki Saarlouis Gövde ve Montaj Tesisinde C-MAX ve Grand C-MAX üretimini sonlandırmak için Ford ve Çalışma Konseyi arasında resmi tartışmalar başladı. Zaten daha önce yeni kasasının çıkmayacağını biz duyurmuştuk. 29 Mart güncelleme:  Haziran 2019’a kadar gece vardiyası çalışmayacak ve iki vardiya çalışma düzenine geçiliyor. Haziran 2019’dan sonra üretimi aşamalı olarak sona erecek.
  • Ford, Rusya’daki ortak girişimi olan Ford Sollers‘ın stratejik bir incelemesini yürütüyor. Ford Sollers için birçok önemli yeniden yapılandırma seçeneği Ford ve ortağı Sollers PJSC tarafından değerlendiriliyor. İkinci çeyrekte bir karar bekleniyor. Ford ayrıca Rusya’da Focus Mk4 üretimini orada devreye almamıştı, ortaklık bitebilir gibi.
  • Ford, İngiltere’nin merkez ofisi ile Ford Credit Europe’ın merkez ofisini Güney Doğu Essex’deki Ford Dunton Teknik Merkezi’nde birleştirerek iş zindeliğini arttırmayı ve müşteri odaklı bir teknik merkez yaratmayı planlıyor. Bu eylem, sendika danışmanlığına ve yerel onaylara tabi.

Ford, önümüzdeki aylarda Stratejisinin belirli ayrıntılarını sunacak ve İş Konseyi ve sendika ortakları ile uygun resmi istişarelerde bulunulduktan sonra sonuçlanacak. Bizi takip etmeye devam edin 🙂

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.