Ford’un yükselen modeli, 2020 Yeni Ford Kuga Mk3 bugün Hollanda’da tanıtıldı. Ülkemize 2020 ikinci çeyrekte gelmesi bekleniyor.

  • Şık, ferah, yepyeni Ford Kuga, şimdiye kadarki en verimli ve konforlu Kuga deneyimi için farklı tasarım, kapsamlı hibrit güç aktarma sistemi ve yeni sürücü destek teknolojisi ile tanıtıldı.
  • Kuga şimdiye kadarki en elektrikli Ford; hafif hibrit, tam hibrit ve plug-in hibrit güç aktarma organları sunan ilk model. Kuga Plug-In Hibrit, 50 km’den daha fazla saf elektrik sürüşü ve 1.2 L/100 km yakıt verimliliği ve 29 g/km CO2 sağlaması bekleniyor.
  • Kuga ayrıca Ford’un yeni C2 mimarisine dayanan ve %10 daha fazla burulma sertliği ve eski Kuga’ya göre ağırlığı 90 kg’a kadar düşüş gösteren ilk SUV.
  • Gelişmiş FordPass Connect yerleşik modem, 12,3 inç dijital gösterge, kablosuz şarj, 8 inç dokunmatik ekranlı SYNC 3 ve B&O Ses Sistemi içeriyor.
  • Kör Nokta Uyarı Sistemi ile yeni Şeritte Kalma Sistemi, Çarpışma Öncesi Yardımı, Durdur&Git ile Adaptif Hız Kontrolü, Tabela Tanıma Sistemi, Şerit-Merkezleme sistemleri mevcut Focus Mk4 gibi.

Kapsamlı ürün yelpazesinde Ford’un 2.0 litrelik EcoBlue dizel, 1,5 litrelik EcoBlue dizel ve 1,5 litrelik EcoBoost benzinli motorlarının yanı sıra Kuga Plug-In Hybrid (şarj edilebilir), Kuga EcoBlue Hybrid (hafif hibrit) ve Kuga Hybrid (tam hibrit) çeşitleri bulunuyor ayrıca yeni sekiz kademeli otomatik şanzıman da seçenekler arasında.

Yeni Ford Kuga Mk3, müşterileri hareket halindeyken daha iyi bağlantıda tutmak için daha sezgisel konfor ve sürücü yardımı özellikleri sunuyor. Gelişmiş teknolojiler arasında bir FordPass Connect yerleşik modem, kablosuz şarj pedi teknolojileri ve 8 inçlik merkezi bir dokunmatik ekranla desteklenen Ford’un SYNC 3 bilgi-eğlence sistemi var. Birinci sınıf B&O Ses Sistemi, yüksek kalitede ses deneyimi ve endüstride yeni bir ilk olan -serbest biçimli- bilgilendirici, sezgisel ve okunması daha kolay olan “gerçek renk” ile 12.3 inç LCD gösterge grubu sunuyor.

Yeni Focus Mk4 ile de gördüğümüz Head-up display teknolojisi, sürücülerin gözlerini yoldan ayırmalarına yardımcı olurken; Aktif Park Yardımcısı 2, bir düğmeye basarak tam otomatik park manevraları sağlıyor.

Tasarım

Daha düzenli bir siluet, sürüş ve dengeye yarar sağlayan yolda daha büyük bir ayak izi yaratan daha uzun bir dingil mesafesi içerir; daha uzun bir kaput; ayrıca arkaya eğilmiş arka cam açısı; ve alt tavan çizgisi. Sonuç, her zamankinden daha enerjik, çevik ve yetenekli bir görünüm.

Tıpkı Focus gibi, Kuga Vignale, ST-Line ve Titanium varyantları her biri müşterilerin kişiliğini yansıtan farklı karaktere sahip farklılaştırma uygulamaları içeriyor.

Tamamen yeni Kuga, yeni metalik Diffused Gri ve Sedona Orange dahil olmak üzere 12 renkte sunulmakta. Vignale modellerinde özel olarak sunulan yeni bir kaplama olan Blue Panther, üç kat Lucid Kırmızı ve Star Beyaz sedefli birinci sınıf boya kaplamalarına katılıyor.

Güç Aktarma Sistemi Çeşitliliği

Kuga Plug-In Hybrid: Elektrikli güç aktarım sisteminin verimliliğini ve rafineliğinin yanı sıra, geleneksel bir içten yanmalı motorun sunduğu sürüş aralığını ve özgürlüğü sunuyor.225 PS güç üreten 2.5 litrelik, dört silindirli Atkinson-cycle benzinli bir motor, elektrik motoru ve jeneratörü ve 14,4 kWh lityum-iyon pili birleştiriyor ve CVT şanzıman ile sunuluyor. Ford’un Avrupa’da 50 km’den fazla saf elektrik sürüşü sağlayan ilk plug-in hibrid olan Kuga Plug-In Hybrid’in 1.2 L/100 km yakıt verimliliği ve 29 g/km CO2 emisyonu sağlaması bekleniyor.
Akü ön çamurluğa monte edilmiş bir şarj portu kullanılarak şarj edilebilir ve normalde frenleme sırasında kaybedilen kinetik enerjiyi yakalayan rejeneratif şarj teknolojisi kullanılarak hareket halindeyken otomatik olarak doldurulur. Pili 230 voltluk bir harici elektrik kaynağından tamamen şarj etmenin yaklaşık 4 saat alacağı tahmin edilmektedir. EV Otomatik ve EV Şimdi modları;  batarya en düşük şarj durumuna ulaştığında, Kuga otomatik olarak EV Otomatik moduna geri döner – yakıt verimliliğini arttırmak için yeniden enerji kullanarak elektrik motoru yardımı ile benzinli motor gücünü destekler.

Kuga EcoBlue Hybrid: Daha yüksek yakıt verimliliği için Ford’un 150 PS 2.0 litrelik EcoBlue dizel motorunu geliştiriyor. Hafif hibrit teknolojisinde, kayışla çalışan entegre bir marş / jeneratör (BISG), standart alternatörün yerini alacak, bu da 48 voltluk lityum-iyon hava soğutmalı bataryayı şarj etmek için genellikle frenleme ve yavaşlama sırasında kaybedilen enerjinin geri kazanılmasını ve depolanmasını sağlayacak. BISG ayrıca düşük bir sürtünmeyle birlikte, motorla sorunsuz bir şekilde entegre edilerek normal sürüş ve hızlanma sırasında tork yardımı sağlamak ve depolanan enerjiyi kullanmak için aracın elektriksel yardımcılarını kullanmak için bir motor görevi görür. 48 voltluk sistem aynı zamanda tamamen yeni Kuga’nın Auto Start-Stop teknolojisinin ek yakıt tasarrufu için daha fazla durumda çalışmasını sağlayarak 132 g/km CO2 ve 5,0 L/100 km yakıt verimliliğinden beklenen CO2 emisyonlarına katkıda bulunuyor.

Kuga Hybrid: Saf elektrikli sürüş kabiliyeti sağlayan ve 2.5 litrelik Atkinson benzinli motoru birleştiren, kendinden şarjlı bir tam hibrit güç aktarma organı kullanır; elektrik motoru; jeneratör; Lityum iyon batarya; ve Ford tarafından geliştirilen otomatik şanzıman ile. Kuga Hybrid 2020‘de önden çekişli ve Ford iAWD ile satışa sunulacak, tahmini değerler; 130 g/km CO2 ve 5.6 L/100 km.

Kuga EcoBlue: 190 PS 2.0 litre EcoBlue motorunun 5.7 L/100 km ve 150 g/km CO2 emisyonlarından yakıt verimliliği sağlaması bekleniyor. Yakıt verimliliği, optimize edilmiş motor solunumu ve düşük ataletli turboşarj için ayna görüntüsü portuna sahip entegre bir emme sistemi kullanılarak geliştirilmiş. Yüksek basınçlı yakıt enjeksiyon sistemi daha duyarlı, daha sessiz ve daha hassas. Ford’un 1.5 litrelik EcoBlue motoru 120 PS ile sunuluyor ve 4,8 L/100 km yakıt verimliliği ve yenilikçi teknolojilerle desteklenen 127 g/km CO2 emisyonu sağlaması bekleniyor.

Kuga EcoBoost: 1.5 litrelik EcoBoost motorunun 120 PS ve 150 PS ile sunulacak ve üç silindirli motor için Ford’un endüstride bir ilk, silindiri devre dışı bırakma özellikli yeni 1.5 litrelik EcoBoost motorunun 6.5 L/100 km yakıt verimliliği ve 149 g/km CO2 emisyonu sağlaması bekleniyor. Motorun silindirlerini tam kapasiteye ihtiyaç duyulmayan koşullarda, örneğin vites boştayken, yavaşlarken ve sabit hızla giderken tek silindir kapatılır. Teknoloji, bir silindirin 14 milisaniye içinde devre dışı bırakılmasını veya yeniden devreye girmesini sağlanıyor – göz kırpmasından 20 kat daha hızlı-.

Ford’un yeni sekiz vitesli otomatik şanzımanı, yakıt verimliliğini daha da optimize etmek ve duyarlı performans ve pürüzsüz, hızlı vites değişikliği için tasarlanmış. 120 PS 1.5 litre EcoBlue ve 190 PS 2.0 litre EcoBlue motorları ile birlikte sunulacak. Avrupa sürüş beklentilerini karşılamak üzere tasarlanan aktarma özellikleri şunlar:

  • Vites değiştirme zamanlamalarını optimize etmek için bireysel sürüş stillerini değerlendiren Uyarlamalı Vites Değiştirme Zamanlaması: Sistem, yokuş yukarı ve yokuş aşağı meyilleri ve sert viraj algılamayı tanımlayabilir ve daha istikrarlı ve rafine edilmiş bir sürüş deneyimi için vites değiştirmelerini buna göre ayarlayabiliyor.
  • Adaptif Vites Değişikliği Kalite Kontrolü: Tutarlı, düzgün vites değiştirmeleri için debriyaj basınçlarını ayarlamaya yardımcı olur ve çevre bilgilerini değerlendirir. Bu teknoloji, vites değişikliği pürüzsüzlüğünü sürüş tarzına uyacak şekilde de ayarlayabilir.

Tamamen yeni Kuga’nın 190 PS 2.0 litrelik EcoBlue motoru, Ford Intelligent All-Wheel Drive ile bir araya getirilmiş.

Kuga ayrıca sürücülerin gaz tepkisini, direksiyon ağırlığını ve çekiş kontrolünü ve ayrıca otomatik modeller için vites değiştirme zamanlamaları ile sürüş senaryolarına uyum göstermelerini sağlayan ilk seçilebilen Sürüş Modu teknolojisini sunuyor.

Normal, Sport ve Eco modlarının yanı sıra, Kaygan mod da sürücülere kar ve buz gibi daha az kavrama ile yüzeylerde daha fazla güven sağlar. Derin Kar / Kum modu, yumuşak, deforme olabilen yüzeylerde aracın momentumunu korumaya yardımcı olur.

Tamamen yeni Kuga, iki yenilikçi çekme çözümü kullanarak küçük karavanlardan büyük karavanlara kadar her şeyi çekmeyi ve güç aktarma sistemi yapılandırmasına bağlı olarak 2.250 kg’a kadar çekme kapasitesini her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Elektrikle çalışan bir geri çekilebilir çekme çubuğu, bagaj boşluğunda uygun bir düğme kullanılarak kontrol edilebilir. Düğmeye bir kez basıldığında, top boynu aracın altındaki istif konumundan dışarı çıkar. Düğmeye bir kez daha basıldığında, otomatik olarak arabanın altına geri döner. Ek olarak, çıkarılabilir bir çekme çubuğu da mevcuttur ve kolayca yerine kilitlenebilir. Kullanılmadığında top boynu bagajda saklanır.

Konfor, Genişlik ve Esneklik

Yeni Kuga, eski modelden 44 mm daha geniş ve 89 mm daha uzunken, dingil mesafesi 20 mm arttı. Ön koltuklarda, 43 mm daha fazla omuz odasına ve 57 mm daha fazla kalça odasına giden modele göre karşılık gelirken, arka yolcular 20 mm daha fazla omuz odasından ve 36 mm daha fazla kalça odasından yararlanır. Eski modele göre 20 mm daha düşük bir toplam yüksekliğe rağmen, tamamen yeni Kuga’nın ön koltukta oturanlar için 13 mm, arkada ise 35 mm daha fazla boşluk var.

Arka koltuktaki yolcular için, ısıtmalı koltuklar ilk kez sunulmuş ve ikinci koltuk sırasının tamamı sınıfının en iyi değeri 1.035 mm arka ayak boşluğu için geriye doğru ya da bagaj alanını 67 litre artırmak için ileri doğru hareket ettirilebilir. Ayrıca uzaktan serbest bırakma işlevi, ikinci sıranın kolayca düz bir şekilde katlanmasını sağlıyor.

Bagajda ayrıca, birinci sınıf görünüm ve his için bir tarafta yüksek kaliteli kadife ve tersine ıslak veya çamurlu spor ekipmanlarının iç kısımlarını kirletmemesi için dayanıklı ve sağlam bir kauçuk yüzeyli, ters çevrilebilir bir bagaj paspası bulunuyor. Bu detayı çok beğendim.

SYNC 3, sürücülerin ses, navigasyon ve klima fonksiyonlarını ve ayrıca basit sesli komutları kullanarak bağlı akıllı telefonları kontrol etmelerini sağlar. Apple CarPlay ve Android Auto ™ uyumluluğu ücretsiz olarak da sunuluyor.

Yeni 12,3 inç LCD gösterge grubu, kesintisiz iç tasarım için kavisli üst kenarlara izin veren serbest form teknolojisini kullanan sektörde ilk model Kuga oldu. Serbest şekilli panel, tasarımcıların geleneksel dikdörtgen tasarımın ötesinde şekillere kalıplamalarını sağlayan ekran boyunca gömülü devre özelliğine sahip. Ek olarak, 24 bit “gerçek renk” dijital gösterge grubu, tam renkli spektrumda görüntülenen ayrıntılı, yüksek tanımlı, daha sezgisel görüntüler ve simgeler üreterek onları daha parlak, gözlerde daha az yorucu ve okunması kolay hale getirir.

Yeni B&O Ses Sistemi, yolcuların FordPass Connect veya akıllı telefon cihazları üzerinden yayınlanan müziklerden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olacak. 575 watt’lık 10 hoparlör sistemi, pürüzsüz bas üretimini garanti eden harici bir bağlı subwoofer’a sahip.

Ford’un eller serbest bagaj kapağı teknolojisi, arka tamponun altında basit bir tekme hareketi kullanarak, dolu el ve kollarla bile bagaj alanına erişim sağlıyor. Ford mühendisleri ayrıca, bagaj örtüsünün çıkarıldıktan sonra nereye yerleştirileceği konusundaki bir çözümü de sundu: şimdi yeni esnek yükleme tabanının altına tam olarak geçebiliyor ve basit bir çekme kayışı serbest bırakmasıyla çıkarılması daha kolay.

İç iyileştirmeyi geliştiren Aktif Gürültü Kontrolü, iç mekandaki motor gürültüsünü izlemek için kabine stratejik olarak yerleştirilmiş üç mikrofon kullanır. Sistem daha sonra istenmeyen motor ve iletim seslerini iptal etmek için karşı ses dalgalarını ses sistemi üzerinden yönlendirir. Kuga Plug-in Hibrit Vignale, Kuga EcoBlue Hibrit ve Kuga 2.0 litrelik EcoBlue Vignale modelleri için standart olan bu teknoloji, yeni bir iç sessizliği düzeyine katkıda bulunuyor.

Güven Verici Teknolojiler

Gelişmiş Ford Co-Pilot360 teknolojileri koruma, sürüş ve park etme özelliklerini geliştirir ve sürüş deneyimini daha konforlu, daha az talepkar ve daha güvenli hale getirmek için tasarlanmış.

Ford’un ilk kez tanıtımını yaptığı Kör Nokta Uyarı Sistemi ile Yeni Şeritte Kalma Sistemi, çok şeritli yollarda seyahat ederken arkadan yaklaşan araçlar için sürücünün kör noktasını izlemek için Ford’un Kör Nokta Bilgi Sistemi’ni (BLIS) ve Şeritte Kalma Sistemini birleştirecek. Eğer bir sürücü ya bir şerit değişikliğini işaret ediyorsa veya kontrol sistemi bir araç kör noktaya potansiyel bir çarpışmaya neden olabilecek bir yaklaşıma yaklaşırken bir şerit değişikliği algılarsa, sürücüyü uyarmak ve şerit değiştirme manevrasını engellemek için karşı yönlendirme uygulanacak.

Ayrıca Ford’un Yaya ve Bisikletliyi Algılayan Önceden Çarpışmaya Karşı Yardımı teknolojisi, yoldaki veya yakınındaki yoldaki kişileri veya aracın yolunu kimlerin geçebileceğini tespit ediyor. Sistem, olası bir çarpışma tespit ederse ve sürücünün uyarılara cevap vermemesi durumunda otomatik olarak frenleri uygular.

Durdur ve Git ve Şerit Ortalama Asistanı ile Adaptif Hız Sabitleme Kontrolü:  Aracın önde gelen araçlardan rahat bir sürüş mesafesi sağlamasına yardımcı olur. Sistem ayrıca, uzun yol yolculuklarında stresi azaltmaya yardımcı olur ve aracı şeridinde ortalanmış halde tutar ve hız işaretleri için yol kenarı ve üst geçit izlerini izleyerek araç hızını yasal sınırlar dahilinde ayarlayabilir. Bu, yerleşik navigasyon sistemindeki bilgileri ek olarak kullanır. Şerit Merkezleme teknolojisi, yol şeritlerini izler ve ACC sistemi her etkinleştirildiğinde sürücülerin şeritlerinde merkezlenmiş kalmasına yardımcı olmak için direksiyon sistemine yumuşak ama fark edilebilir bir tork uygulayabilir. Sürücüleri 200 km/h kadar hızlarda desteklemek için tasarlanan teknoloji, sürücüden direksiyon simidi girişi eksikliği tespit ederse görsel ve sesli uyarılar sunuyor.

Kuga, sürücülerin görüş alanlarına yararlı bilgiler yansıtarak sürücülerin gözlerini yoldan ayırmalarına yardımcı olan bir head-up display (HUD) sunmaktadır. Polikarbon ekran için özel filtreler ile polarize lens kullanan kullanıcılar tarafından okunabileceği anlamına geliyor ki bunu Focus Mk4 ile test etmiştik.

Aktif Park Asistanı 2: Bir düğmeye basarak tam otomatik manevralar için vites seçimi, hızlanma ve frenleme işlevini yerine getiriyor. Sürücünün otomatik vitesi N’ye getirmesi yeterli, bundan sonra tek yapması gereken ilgili düğmeye basılı tutup arabanın yerine girmesini beklemek. Sistem, arabadan sadece 92 santimetre daha uzun boşluklara, 4 km/h varan hızlarla park alanına giriş yapabiliyor.

Uyarlamalı Ön Aydınlatma Sistemi, bir viraja, kavşağa veya kavşağa varmadan önce maksimum görünürlük için far düzenlerini önceden ayarlar.

Sistem, 65 metre ilerideki şerit işaretlerini izlemek için öne bakan kamerayı kullanır ve farların yalnızca sürücünün direksiyon simidi girişlerine güvenmek yerine, yaklaşma konusunda daha iyi görünürlük elde etmek için öncelikli bir şekilde köşeye açılı olmasını sağlar. Işık hüzmesini optimize etmek için Ford patentli yol tabelası okuma özelliğinin entegrasyonu, kavşaklarda ve kavşaklarda seyahat yönünde olmayan tehlikeleri daha iyi aydınlatmak için genişlemeyi sağlar.

Parlamayan yüksek huzmeli far, yanlışlıkla göz kamaştırıcı diğer sürücüler suçluluk duygusunu ortadan kaldırır ve kullanıcıların daha fazla esneklik ve daha yumuşak, daha az rahatsız edici geçişler için yenilikçi bir ayarlanabilir tambur yapılandırması kullanan farlarla gece önündeki yolu daha fazla görmesine yardımcı olur.

Bir kaza durumunda, yeni Çarpışma Sonrası Frenleme teknolojisi, ilk çarpışma olayı tespit edildiğinde otomatik olarak orta fren basıncı uygulayarak olası ikincil çarpışmanın etkisini azaltmaya yardımcı olur; aracın yavaşlatılması, yolcuların yaralanmasına ve araca daha fazla zarar verilmesine neden olabilir.

Video

Galeri

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

2 yorum

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.