Anahtarsız girişe sahip olan araba hırsızlığı sayısının artmasıyla mücadele etmek amacıyla Ford, Fiesta’nın uzaktan kumandasına bir uyku modu ekledi. Teknolojinin kullanımı Mayıs ayında genişletilecek.

Arabalar her ne kadar üst seviye donanım özelliklerine sahip olsalar da hırsızlar, sinyal güçlendiricilerle değeri yüz binlerce TL olan arabaları rahatlıkla çalabiliyorlar. Sizler de daha önce ilgili haberlere şahit olmuşsunuzdur.

İngiltere’nin en çok satan iki aracı olan Fiesta ve Focus, yasadışı hacklemeyi engellemek için, kullanılmadığında anahtarsız giriş kumandasını devre dışı bırakan yeni Ford güvenlik teknolojisinden yararlanıyor.

Hırsızlar, sahibinin evindeyken anahtarlıktan gelen sinyalleri alabilen ve arabayı açmak ve çalıştırmak için bunu kullanan, anahtarsız girişli arabaları hedef alıyor.

Ford kumandanın içindeki yeni bir hareket sensörü, kumandanın 40 saniyeden uzun süre hareketsiz kaldığını tespit ediyor ve uyku modununa geçiyor ve böylelikle kumanda sinyal yaymayı kesiyor.

Kumanda taşındığı anda tekrar uyanıyor, yani arabaya yürüdüğünüz zaman kumanda tamamen işlevsel duruma geçiyor. Ek olarak, anahtarlar aracın sadece iki metre yakınında çalışacak şekilde programlanmış.

İngiltere’nin en çok satan otomobili Ford Fiesta ve Fiesta Van versiyonu, yeni kumandaları standart olarak ekstra bir ücret ödemeden şu an sunuyor, Fiesta’nın ardından gelecek aydan itibaren Ford Focus üretimine de dahil olacak yeni kumandalar.

İki yıldır satışta olan Yeni Ford Fiesta Mk7 ve Yeni Focus Mk4 sahipleri de dilerse, yedek kumandalarını 65 £ (Fiesta), 72 £ (Focus) ve programlamak ve test etmek için 0.9 saatlik işçilik ücreti ödeyerek alabilecek. Önümüzdeki iki yıl boyunca Ford, aynı hareket sensörü teknolojisini diğer araçlarının kumandalarında da kullanacak.

Türkiye’ye bu yeni kumandalar “Fiesta geliyor mu?” veya “Focus gelecek mi?” sorusuna şu an yanıt veremiyorum, öğrenebilirsem yazıyı güncelleyeceğim 🙂

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.