Yepyeni 2021 Ford F-150, şimdiye kadarki en sağlam, en üretken F-150 olacak şekilde üretilmiş ve piyasadaki en güçlü hafif hizmet tipi tam boyutlu kamyonet olmayı hedefliyor.

Malumunuz bu araç Avrupa ve Türkiye’ye gelmiyor. Bu sebeple sadece yeniliklerine dair bir haber paylaşacağım. Bu yeniliklerin, ilerleyen dönemde Avrupa binek araçlarda da görüleceğini düşünürsek sadece bunları görmemiz yeterli olacaktır.

DIŞARDAKİ YENİLİKLER
FORD TOUGH

Yepyeni 2021 Ford F-150, tamamen yeni yüksek mukavemetli çelik çerçeveye ve yüksek mukavemetli, askeri sınıf alüminyum alaşımlı gövdeye sahiptir. Daha önce sadece alüminyum alaşımlı görünür alanlar mevcuttu bunlar da sert darbelerde hasar görebiliyordu, onları önlemeye çalışmışlar.

YENİ DIŞ MEKAN

Tamamen yeniden tasarlanan bir dış tasarım, çok çeşitli görünüm paketleri ve jant seçenekleriyle daha cesur ve daha da sert yeni bir görünüme sahip. Bana kalırsa genel hatları birebir aynı daha modernize edilmiş.

POWERBOOST

Segmentteki tek tam hibrit, PowerBoost, hedeflenen sınıfının en iyisi beygir gücü ve torku; tek deposunda EPA tarafından tahmin edilen yaklaşık 700 milden fazla menzil ve en az 12.000 pound maksimum çekme kapasitesi sağlar. XL’den Limited’e kadar tüm serilerde mevcut.
Diğer motor seçenekleri eskisiyle çok çok benzer fakat artık 6 ileri tam otomatik hiç yok artık tüm motor seçenekleri 10 ileri tam otomatik şanzıman ile sunuluyor.

3.5 litre EcoBoost V6 motor ile sunulan 1,5 kW-saat lityum-iyon pil sıvı soğutmalıdır ve optimum performans sağlarken ağırlığı en aza indirecek şekilde tasarlanmış. Pil, titreşim yalıtım sistemiyle birlikte yük tabanının altındaki çerçeve rayları arasına monte edilerek, yolcu alanı ve kargo alanını tehlikeye sokmaması hedeflenmiş.

PRO RÖMORK YARDIMI

Arkada römork varken geri geri park etmek zordur ve alışkanlık gerektirir, buradaki stresi en aza indirmek için direksiyon yönlendirme asistanı sunuluyor, buna ek olarak bir düğme yerleştirilmiş bununla birlikte siz römorkun nereye gitmesini istediğinii parmaklarınızla butonu döndürerek karar veriyorsunuz ve direksiyon buna uygun şekilde yani ters şekilde kendi kendine dönüyor. Bu özellikler sınıfında hala tek ve sunulmaya devam ediliyor.

PRO YERLEŞİK GÜÇ

Pro Power, çalışma sahalarına, kamp alanlarına ve günlük yaşama jeneratör gücü getirerek F-150’nin iş kapasitesini arttırıyor. Pro Power, opsiyon olarak benzin motorlarında 2,0 kw çıkışla sunulurken, PowerBoost donanımlı F-150’de standart olarak 2,4 kw çıkış veya opsiyon olarak 7,2 kw çıkış ile geliyor. Güç, kabin içi çıkışlar ve 7,2 kw versiyonda 240 voltluk 30 amperlik bir çıkışla, dört adete kadar bagaj alanına monte edilmiş 120 voltluk 20 amperlik prizlerle erişilebilir. Bu jeneratör seçenekleri aynı anda nelerin yapılabileceğini görebilmek için bu dosyayı inceleyebilirsiniz: F-150-Pro-Power-Onboard-Graphic

Yerleşik Jenaratör GIF’i

BÖLGE AYDINLATMA SİSTEMİ

Müşteriler Bölge Aydınlatma sistemi ile geceye aydınlık şekilde devam edebiliyor. Bu özellik, yolcuların dış ışıkların bazı bölümlerini SYNC 4 ekranından veya telefonlarındaki FordPass uygulamasıyla uzaktan açıp kapatmasına izin verir, böylece asla karanlıkta çalışmak, kamp yapmak veya herhangi bir şey yapmak zorunda kalmazlar.

Bölge Aydınlatma GIF’i

RÖMORK HIRSIZLIĞI UYARISI

2021 Ford F-150, kamyonet kilitliyken bağlı bir römorkun olmadığını tespit ederse, mobil cihazınızda FordPass uygulamasıyla uyarı alırsınız.

KABLOSUZ YAZILIM GÜNCELLEMESİ

Kuzey Amerika’nın standart kablosuz güncelleme özelliğine sahip ilk tam boyutlu kamyonetidir. Bu güncellemeler tampondan tampona olup, kamyonetin ömrü boyunca tamamen yeni işlevler ve ek özellikler içerebilir. Bakımları destekleyebilir, onarım seyahatlerini azaltabilir, daha iyi performans sağlayabilir ve sonuçta daha fazla araç çalışma süresine neden olabilirler. Güncellemelerin çoğu iki dakikadan kısa sürede tamamlanacak ve müşterilerin istedikleri zaman gerçekleştirilebileceği için hayatlarını beklemeye almak zorunda kalmayacaklar.

KELEPÇE CEPLERİ ve ŞİŞE AÇICISI

Her kamyonetin bagaj kapağına yeni kelepçe cepleri yerleştirilmiş, böylece müşteriler hassas işler için malzemeleri tutturabilirler. Aynı zamanda bu kelepçeler bir şişe açacağı olarak da çalışabiliyor. 😀

BAGAJ KAPAĞI YÜZEYİ

Düz Bagaj Kapağı Çalışma Yüzeyi ayrıca entegre olarak cetveller, bir mobil cihaz tutucu, bardak tutucu ve kalem tutucu içeriyor. Bu özelliği çok beğendim.

Bagaj Kapağı Yüzeyi GIF’i

Elektrikli Bagaj Kapağı

İÇERDEKİ YENİLİKLER
YEPYENİ İÇ MEKAN

Kabin, daha premium malzemeler, daha fazla renk seçeneği ve daha fazla depolama ile birlikte kamyonet müşterileri için daha fazla konfor, teknoloji ve işlevsellik ile tamamen yeniden tasarlanmış.

ÇOK FAZLA YATABİLEN KOLTUKLAR

King Ranch, Platinum ve Limited modellerinde bulunan, sınıfa özel koltukları aracın duruş sürecince en üst düzeyde konfor sağlar. Koltuklar yaklaşık 180 dereceye kadar düz katlanır, alt yastık arka yastığı karşılamak için yükselir ve üst sırt desteği maksimum konfor için 10 dereceye kadar öne döner.

Çok Katlanabilir Koltuk GIF’i

BÜYÜK DİJİTAL GÖSTERGE

Yeni 12 inç dijital gösterge, tamamen yeni F-150’nin seçilebilir sürüş modlarına yanıt veren ve arazi verilerini ve navigasyondaki dönüşleri adım adım gösterir. Opsiyon sunulan bu özellik standart donanımda 4 inçlik bir ekrana sahip. 8 inç ve 12 inçlik büyük gösterge seçenekleri mevcut, toplamda 3 tip kadran ile geliyor.

12 İNÇ EKRAN

Kamyonet müşterileri için tasarlanan geniş, yatay odaklı ekran, bölünmüş ekran uygulaması veya özellik görüntüleme olanağı sunar. Standart donanımda 8 inçlik dokunmatik ekran sunan F-150 toplamda 2 adet seçeneğe sahip olacak.

DAHA FAZLA STANDARDA SAHİP FORD CO-PILOT 360 SÜRÜCÜ-YARDIM TEKNOLOJİLERİ

2021 F-150 daha fazla standarda sahip Ford Co-Pilot360 sürücü destek teknolojilerine sahipt, bu da insanların bugün ve yarın sıkışık yollarla daha güvenli ve güvenli bir şekilde karşı karşıya kalmasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu özellikler neler? Autohold, Otomatik far, Otomatik Uzun Far, İleri Çarpışma Uyarısı ve Dinamik Fren Desteği, Yokuşta Kalkış Yardımı, Otomatik Acil Durum Frenlemeli Arka Görüş Kamerası (Yaya Algılamalı).

Opsiyon sunulan güvenlik seçenekleri: Active Drive Assist Hazırlık Kiti (İlerde detaylı konusunu yazacağım), Active Park Assist 2.0, Çapraz Trafik Uyarısı ve Römork Kapsama Alanlı Kör Nokta Bilgi Sistemi, Mesafe Uyarısı/Mesafe Göstergesi, Engelden Kaçınma Direksiyon Yardımı, İleri ve Geri Algılama Sistemleri, Akıllı Adaptif Hız Sabitleyici (Durdur ve Git, Şerit Merkezleme ve Hız İşareti Tanıma), Kavşak Yardımı, Şerit Koruma Sistemi, Çarpışma Sonrası Frenleme, Profesyonel Römork Yardımı, Römork Ters Yönlendirme, Ters Fren Yardımı.

SYNC 4

Tamamen yeni SYNC 4 standart olarak sunuluyor, daha doğal ses kontrolü ve gerçek zamanlı haritalama ve talep üzerine özelleştirilebilir bilgiler ile sahiplerin bağlı kalmasına ve günlerini daha verimli hale getirmesine yardımcı oluyor. Teknoloji, eller serbest ses kontrolü ile dikkat dağıtıcı unsurların yanı sıra telefon görüşmeleri yapma ve müzik seçme gibi temel özelliklerin en aza indirilmesine yardımcı olarak 10 yıldan fazla SYNC yeniliğine dayanıyor. Önceki nesil sistemin iki katı bilgi işlem gücüne sahip olan yeni SYNC 4, Apple CarPlay ™ veya Android Auto ™ uyumluluğunun yanı sıra Waze ve Ford + Alexa gibi SYNC AppLink® uygulamalarının sorunsuz entegrasyonu için akıllı telefonları USB kablosu olmadan kablosuz olarak bağlayabilir.

Dokunmatik ekran, iş eldiveni giyseniz dahi kontrol edilebiliyor.

Detaylı: Ford SYNC 4 İletişim ve Eğlence Sistemi (Kablosuz Apple CarPlay Android Auto)

ARKA KOLTUK ALTIN
DA KİLİTLENEBİLİR DEPOLAMA ALANI

Kilitlenebilir, katlanabilir, bölünebilir depolama alanı, iç koltukların genişliğini arka koltukların altına uzatır ve değerli eşyalarınızın güvenli bir şekilde saklanmasını sağlar. Av malzemeleri, oltalar veya taslaklar gibi uzun eşyalar için ideal.

Kilitlenebilir depolama GIF’i

İÇERDEKİ İŞ YÜZEYİ

Yeni opsiyon İç Çalışma Yüzeyi, belgeleri imzalamak, 15 inçlik bir dizüstü bilgisayarda çalışmak veya park ederken bir yemeğin tadını çıkarmak için idealdir. XL’den Limited’e hem tezgah hem de kaptan koltuğu oturma konfigürasyonlarında mevcut. Birçok müşterinin bir konsol değiştiriciyi tercih ettiğini bilen Ford, bir düğmeye basarak kolayca orta konsola katlanan ve park halindeyken büyük çalışma yüzeyine tam erişim sağlayan F-150 için istiflenebilir bir ünite oluşturdu.

Çalışma Yüzeyi GIF'i

Çalışma Yüzeyi GIF’i

RÖMORK IŞIK KONTROLÜ

Bu özellik, tüm römork ışığı işlevleri arasında geçiş yapmak için FordPass uygulamasını kullanır, böylece sahipler, çalışma arkadaşlarına bağırmak zorunda kalmadan herhangi bir ışığın kapalı olup olmadığını görebilirler.

Yeni F-150 bu sonbaharda satışa sunulacak.

 

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.