Ford, bugün yakıt tasarrufu sağlayan EcoBoost Hibrit elektrikli güç aktarma organlarına sahip Ford Focus’un artık Avrupa’daki müşterilere sipariş verilebileceğini duyurdu. Ayrıca önemli motor ve teknoloji güncellemelerini sundu.

Geçtiğimiz yıl bu hafif hibrit motorun sunulacağı duyurulmuştu: Ford Elektrikli Araçların Yeni Nesilleri | Fiesta ve Focus EcoBoost Hibrit Dahil – Go Further

1.5L EcoBoost’u Türkiye’de Görme Anketi ve Tüm C sınıflar Konumuz: C Sınıfında Hangi Marka Ne Satıyor? 1.5L EcoBoost Focus Anketi

48 voltluk hafif hibrit teknolojisi, yeni Focus 1.0 litrelik EcoBoost Hibrt’in 93 g/km CO2 (NEDC) emisyonunun yanı sıra 155 PS güç vermesini sağlıyor. 1.5 EcoBoost 150 ps artık sunulmayacak.
Yeni 1.0L EcoBoost Hibrit motor, 1.5 EcoBoost’a göre %17 yakıt verimliliği arttırıyor.
Ayrıca artık 1.5 EB 182 ps manuel motor da sunulmayacak.
8 ileri tam otomatik şanzımanlı Focus 1.5 EcoBoost 150 ps ve 182 ps güç seçenekleriyle sunulmaya devam ediyor. NOT: Bazı pazarlarda değişiklik olabilir.

Focus, yeni elektrikli güç aktarma organı seçeneğine ek olarak, yeni bir “gerçek renkli” 12,3 inç LCD gösterge paneli ve standart sunulacak FordPass Connect modem tarafından sağlanan gelişmiş bağlantı ve sahiplik deneyimi ile daha üstün bir sürücü deneyimi sunacak. Bu yılın ilerleyen dönemlerinde de Yerel Tehlike Bilgileri bu sisteme dahil edilecek. [Yeni dijital ekran Türkiye’ye de gelecek]

Neredeyse bir ay önce FocusClubTR bağımsız paylaşım platformunda bu gösterge güncellemesini yayınlamıştım, şimdi resmi duyurusu yapılınca haber olarak tekrar yayınlıyorum, işte canlı hali:

2020 Focus ST-Line ile Dijital Gösterge Paneli

EcoBoost Hibrit verimliliği

125 PS güç çıkışında da sunulan Focus 1.0 EcoBoost Hibrit modelleri, standart alternatörü değiştiren BISG, 48 voltluk lityum-iyon hava soğutmalı bataryayı şarj etmek için genellikle frenleme ve araç boş viteste yürürken kaybedilen enerjinin geri kazanılmasını ve depolanmasını sağlayacak.

48 voltluk aküyü ön yolcu koltuğunun altına yerleştirilmesi, hafif hafif güç aktarma organlarının Focus müşterileri için herhangi bir yük kaybı veya yolcu alanı kaybı olmadan entegre olmasını sağlamış.

BISG ayrıca düşük bir sürtünmeyle birlikte, üç silindirli 1.0L EcoBoost motorla sorunsuz bir şekilde entegre edilerek normal sürüş ve hızlanma sırasında tork yardımı sağlamak ve depolanan enerjiyi kullanmak için aracın elektriksel yardımcılarını kullanmak için bir motor görevi görür.

Akıllı, kendinden regüleli hafif hibrit sistem, aracın en iyi fayda için ne zaman ve ne kadar yoğun bir şekilde şarj edileceğini belirlemek için aracın nasıl kullanıldığını ve depolanan pil şarjını ne zaman kullanacağını sürekli olarak izliyor. İki kullanım stratejisi şöyle;

  • Ekonomi için Tork ikame görevi; 24 Nm‘ye kadar tork sağlamak için BISG’nin elektrik motoru işlevselliğini dağıtır.
  • Performans için Tork desteği görevi; Güç aktarım organlarında mevcut olan toplam torku, yalnızca tam yükte, benzinli motorda mevcut olan seviyenin 20 Nm üzerine çıkarmak için BISG’nin elektrik motoru işlevini kullanır. Ayrıca optimize edilmiş performans için daha düşük devirde yüzde 50’ye kadar daha fazla tork sağlar.

 

BISG ayrıca Ford mühendislerinin, turboşarjı arttırılmış tepki için motoru daha hızlı döndüren tork desteğini kullanarak turbo gecikmesini azaltarak 1.0 litrelik EcoBoost motorunun sıkıştırma oranını düşürmesini ve daha fazla güç için daha büyük bir turboşarj eklemesini sağladı.

Focus’un Seçilebilir Sürüş Modları tarafından sunulan Spor seçeneğini kullanarak, sürücüler gaz pedalını, Elektronik Güç Destekli Direksiyon ve elektronik denge kontrolü (ESP) de dahil olmak üzere sistem özelliklerini derhal ayarlayabilir ve bununla Tork desteğinden ilave 50 Nm elektrik takviyesinden yararlanılarak daha çekici bir sürüş deneyimi sunuyor.

Daha güçlü BISG, Focus EcoBoost Hibrit’in Otomatik Başlat-Durdur teknolojisinin daha da fazla yakıt tasarrufu için daha geniş bir senaryoda çalışmasını sağlıyacak. Motoru sadece 350 milisaniyede yeniden çalıştırabilen, Araçta Kavrama işlevi, araç debriyaj pedalı basılıyken bile viteste dururken motoru durdurabilir ve 15, 20 ve 25 km/s’den etkinleştirilecek şekilde ayarlanabilir olacak.

Buna ek olarak, Focus EcoBoost Hibrit güç aktarma organları, mevcut Focus 1.0 litrelik EcoBoost ve 1.5 litrelik EcoBoost benzinli aktarma organlarını desteklemeye devam eden yakıt tasarrufu sağlayan silindir devre dışı bırakma teknolojisine sahip.

Daha rahat bağlantı ve odaklanma

Tamamen yapılandırılabilir LCD gösterge paneli, tam renk spektrumunda ayrıntılı, yüksek çözünürlüklü, daha sezgisel görüntüler ve simgeler oluşturmak için 24 bitlik “gerçek renk” teknolojisini kullanıyor, böylece daha parlak, gözlerde daha az yorucu ve okunması daha kolay hale geliyor. Gösterge ayrıca sürücülerin ekrandaki bilgileri kişisel tercihlerine göre önceliklendirmelerine olanak tanıyor.

Focus EcoBoost Hibrit için 12,3 inç dijital gösterge paneli, sürücüyü elektrik enerjisi kullanımı hakkında bilgilendirmek için benzersiz bir tema ve net grafiklere de sahiptir. Sürücüler, hafif hibrit sistem tarafından ne kadar elektrik gücü üretildiğini görebilir ve enerjinin aküye geri gönderilip gönderilmediğini veya yakıt verimliliğine veya performansına yardımcı olmak için dağıtıldığını izleyebilir.

Bu yılın ilerleyen döneminde sunulacak Yerel Tehlike Bilgi bildirimleri, sat-nav’dan bağımsız olarak gönderilecek. Yerel yönetimlerden, acil durum hizmetlerinden ve “buluta” bağlı diğer araçlardan veri toplayacak.

Yol çalışmaları dahil tehlike bildirimleri; bozuk araçlar; anayoldaki hayvanlar, yayalar ve nesneler; ve hatta araçta havadan tehlikeli sürüş koşulları sağlanmakta, bu da sürücülerin görüş alanlarının ötesinde gelişmekte olan durumlar hakkında uyarı vermekte.

Ayrıca FordPass Connect müşterilerin akıllı telefon ve FordPass uygulaması aracılığıyla herhangi bir konumdan çeşitli araç özelliklerini uzaktan kontrol etmelerini sağlayacak: Entegre navigasyon sistemi için canlı trafik güncellemeleri, kapıları kilitleme/açma, yedi ileri otomatik şanzımanlı Fiesta modelleri için uzaktan başlatma (Yasaların izin verdiği bölgelerde), araç bulucu; ve yakıt seviyesi, alarm durumu, lastik basınçlarını, yağ ömrünü ve daha fazlasını kontrol etmek için araç durumunu kontrolü. durumu, lastik basınçları, yağ ömrü ve daha fazlası.

2020 Focus Güncel Aktarma Organları

FocusGüç - TorkTüketimHızlanma
1.0 litre EcoBoost
6 ileri manuel
100 PS - 170 NM4.3 / 5.312.1 sn
1.0 litre EcoBoost
6 ileri manuel
125 PS - 170 NM4.2 / 5.510.0 sn
1.0 litre EcoBoost
8 ileri otomatik
125 PS - 170 NM5.1 / 5.911.1 sn
1.0 litre EcoBoost Hibrit
6 ileri manuel
125 PS - 210 NM4.1 / 5.110.1 sn
1.0 litre EcoBoost Hibrit
6 ileri manuel
155 PS - 235 NM4.1 / 5.19.2 sn
1.5 litre EcoBoost
8 ileri otomatik
150 PS - 240 NM5.4 / 6.38.9 sn
1.5 litre EcoBoost
8 ileri otomatik
182 PS - 240 NM5.5 / 6.38.4 sn
1.5 litre EcoBlue 6 ileri manuel95 PS - 300 NM3.4 / 4.511.4 sn
1.5 litre EcoBlue 6 ileri manuel120 PS - 300 NM3.5 / 4.510.0 sn
1.5 litre EcoBlue 8 ileri otomatik120 PS - 300 NM3.9 / 4.810.2 sn
2.0 litre EcoBlue 6 ileri manuel150 PS - 370 NM4.1 / 4.78.5 sn
2.0 litre EcoBlue 8 ileri otomatik150 PS - 370 NM4.2 / 4.99.3 sn
Karma yakıt tüketim değerleri l/100km'dir (NEDC) ve (WLTP) olarak verilmiştir.
Hızlanma değerleri 0'dan 100 km/s'e

Galeri

 

Video

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.