F-150 Lightning, Ford’un şimdiye kadar ürettiği en akıllı, en yenilikçi kamyonet. Anlık torktan akıllı çekmeye, kablosuz bağlantı ile yazılım güncellemelerin evinizin güç kaynağına kadar farklı bir deneyim.

Malumunuz bu araç Avrupa ve Türkiye’ye gelmiyor. Bu sebeple sadece yeniliklerine dair bir haber paylaşacağım. Bu yeniliklerin, ilerleyen dönemde Avrupa binek araçlarda da görüleceğini düşünürsek sadece bunları görmemiz yeterli olacaktır.

Öncelikle buradan içten yanmalı motorlu seçenekli F-150’yi inceleyebilirsiniz. Şimdi gelin elektrikli versiyona bakalım.

Son derece hızlı, sessiz ve pürüzsüz olan F-150 Lightning, kamyonet sahipleri için bugünün benzer donanım F-150 kamyonetlerine eşit bir başlangıç ​​fiyatıyla yeni bir deneyim sunuyor. Elektrikli platform, tüm bir eve güç sağlamak için yeterli enerji ve yedek güç ve şarj özelliklerine sahip devasa kilitlenebilir bir bagaj gibi yeni yeteneklerin kilidini de açar. Ford, teknoloji deneyimini iyileştirmek, yeni özellikler eklemek ve bayiye gitmeden sorunları gidermek için, Ford Power-Up adı verilen standart kablosuz yazılım güncellemelerini devreye alacak. VİDEO

Ticari odaklı giriş modeli, herhangi bir federal veya eyalet vergi kredisinden önce 39.974$ ‘dan başlarken, orta seri XLT modeli -ek konfor ve teknoloji sunan- 52.974$‘ dan başlıyor.

F-150 Lightning, 563 beygir gücü, 1050 nm anlık tork – şimdiye kadarki tüm F-150’lerden daha fazla – ve genişletilmiş menzilli bir pil ile donatıldığında 4 saniyenin ortasında 0-96 km/saat süreyi hedefliyor. 0’dan saatte 100 km hıza yaklaşık 5 saniyede çıkabiliyor diyebiliriz. Yerleşik şarj cihazı gücü (giriş/çıkış) 19,2 kW / 17,6 kW.
Standart menzilli batarya ile 426 beygir gücü ve 1050 nm anlık tork sunulması bekleniyor. Yerleşik şarj cihazı gücü (giriş/çıkış) 11,3 kW / 10,5 kW.

F-150 Lightning, 18 inç tekerleklere sahip standart menzilli modelde maksimum 907 kg yük ve genişletilmiş menzilli batarya ve Max Trailer Çekme Paketi ile XLT ve Lariat kamyonlarda maksimum 4.535 kg kullanılabilir çekme kapasitesi hedefliyor. Alçak ağırlık merkezi, ister yağmurlu yollarda ister kumda seyahat edin, daha güvenli bir yol tutuşu sağlar.

Akıllı ve Bağlantılı 

Mevcut Ford Co-Pilot360™ teknolojisinin bir parçası olarak BlueCruise, ABD ve Kanada’da 100.000 milden fazla önceden tanımlanmış bölünmüş otoyolda gerçek eller serbest sürüşe izin veriyor – gelecekte daha fazla Eller Serbest Mavi Bölge sunulacak. VİDEO

Bir diğer akıllı özelliği, yükü tahmin etmek ve müşterilere ne kadar yük taşıdıklarını söylemek için kamyonun sensörlerini kullanan Yerleşik Tartı. Yük, menzili etkileyebileceğinden, Yerleşik Tartılar, F-150 Lightning’in ne kadar yol alabileceğinize dair doğru bir tahmin sağlamasına yardımcı olmak için Intelligent Range ile entegre edilmiş.

F-150 Lightning, römorkların bağlanmasını daha da kolaylaştırmak için direksiyonu, gaz kelebeği ve fren girdilerini otomatik olarak kontrol eden Pro Trailer Hitch Assist’i piyasaya sürdü.

Ayrıca bazı araçlarda F-Serisinin lansmanını yapmak için Phone As A Key özelliği mevcut. Bu, etkinleştirildiğinde müşterilerin telefonlarını ceplerinden çıkarmadan veya anahtarlık kullanmadan kamyonetlerini kilitlemelerine, kilidini açmalarına ve çalıştırmalarına olanak tanır.

Tüm bu özellikler ve daha fazlası, Ford Power-Up yazılım güncellemeleriyle zaman içinde daha da iyi hale gelebilir. Bunlar, F-150 Lightning’in performansını artırmaya, kaliteli yükseltmeler sunmaya, mevcut özellikleri güncellemeye ve yepyeni işlevler ve yetenekler eklemeye yardımcı olabilir. Güncellemelerin çoğu iki dakikadan kısa bir sürede ve müşteri istediği zaman tamamlanacaktır.

Gelişmiş Dijital Deneyim

Lariat ve Platinum serisindeki F-150 Lightning, 15,5 inç dokunmatik ekrana sahip SYNC 4A sistemi mevcut. SYNC 4A, doğal ses kontrolü, bulut bağlantılı navigasyon ve favori hizmetlerinize kablosuz erişim sağlar: Apple CarPlay, Android Auto, entegre Amazon Alexa ve SYNC AppLink uygulamaları. Giriş versiyonunda yatay entegre edilmiş 12 inç dokunmatik ekrana sahip SYNC 4 sistemi mevcut.

Tüm donanımlarda standart, dijital deneyimi daha da ileriye taşıyan, önemli bilgileri özelleştirilebilir bir arayüzle sunan 12 inçlik gösterge paneli mevcut. Animasyonlu grafikler, aracın eller serbest otoban sürüş modunda nasıl performans gösterdiğini veya rejeneratif frenleme yoluyla aracınıza ne kadar iyi güç verdiğinizi akıcı bir şekilde aktararak gerekli bilgileri gösterir.

Evdeki Güç

F-150 Lightning’de ilk kez Ford Intelligent Backup Power sunuluyor ve kamyonetiniz eviniz için nihai güç kaynağına dönüştürüyor. 9.6 kilovatlık gücü boşaltma özelliği ile Ford Intelligent Backup Power, ev aletlerini, güvenlik sistemlerini ve daha fazlasını çalıştırarak güvenliği sağlarken, kesinti sırasında ışıkları açık tutabilir.

80 amper Ford Charge Station Pro tarafından etkinleştirilen Ford Intelligent Backup Power ve Ford’un kurulmasına yardımcı olabileceği ev yönetim sistemi ile F-150 Lightning, evinize güç sağlamak için otomatik olarak devreye girer. Güç geri geldiğinde, kamyonet otomatik olarak aküsünü şarj etmeye geri döner. Günde ortalama 30 kWh kullanım esas alınarak, genişletilmiş menzilli pille F-150 Lightning, üç güne kadar veya güç paylaştırılırsa 10 güne kadar tam ev gücü sağlayabilir. VİDEO

Frunk (Front-Trunk)

Ön Yük Alanı

Kaputun altında, güvenli, kilitlenebilir ve güçlü bir açma ve kapama sistemi ile kolayca erişilebilen özel depolama alanı sunan çok yönlü bir bagajı bulunuyor. Bu geniş alan, iki el çantası ve bir çanta veya iki takım golf sopası koymak için yeterli olan 400 litre hacmi ve 180 kg yük kapasitesini hedefliyor.

Tampon yüksekliği açıklığıyla akıllıca tasarlanmış ve suya dayanıklı alan, dört elektrik prizi, iki USB şarj cihazı ve yiyecek ve içecek kabı olarak ikiye katlanabilen boşaltılabilir bir zemin ile donatılmış. 2,4 kilovat güçle elektrikli aletleri, TV’leri, dizüstü bilgisayarları, hoparlörleri, çanak çömlekleri ve daha fazlasını takmak için yeterli kapasite var.

Ford Tough

Askeri sınıf alüminyum alaşımlı gövde ve yükseltilmiş salıncak, gelişmiş bataryayı desteklerken, ilk F Serisi bağımsız arka süspansiyon ve düşük ağırlık merkezi, dayanıklılığı korurken, yoldan izolasyonu iyileştirmeye, daha dengeli bir sürüş sağlamaya ve direksiyon yalpasını azaltmaya yardımcı olacak.

F-150 Lightning, dört seçilebilir sürüş moduna sahip 4×4 sistemi ile mükemmel arazi performansı sunması bekleniyor: Normal, Spor, Off Road ve Tow / Haul. Sağlam alt gövde koruması, hem pili hem de dahili motorları (ön/arka çapraz monte çift motor) zorlu arazilerden koruyan metal kızak plakaları ile pili güvende tutar. Bataryanın kendisi, çarpma emilim koruması ile çevrelenmiş su geçirmez muhafaza içinde sabitlenmiş.

Elektriğe Geçiş Kolaylaştı

Ford, müşterilerin evde uzun menzilli bir kamyoneti kolayca şarj etmelerine yardımcı olan 80 amperlik bir şarj istasyonunu standart donanım olarak sunan tek otomobil üreticisidir. Bu sistem tek bir avantajdan yararlanıyor o da, kamyonetteki çift yerleşik şarj sistemi. Bununla, F-150 Lightning, saat başı ortalama 48 km menzil ekleyerek, genişletilmiş menzilli bir kamyoneti yaklaşık sekiz saatte %15’ten % 100’e kadar tam olarak şarj eder.

Yolda müşteriler, 63.000’den fazla şarj fişi bulunan ve ABD genelinde büyüyen FordPass aracılığıyla Kuzey Amerika’nın en büyük halka açık şarj ağına sorunsuz bir şekilde erişebilir. 150 kilovatlık DC hızlı şarj cihazında, genişletilmiş menzilli F-150 Lightning 10 dakikada 87 km menzile ulaşır ve yaklaşık 41 dakika içinde %15 ila %80 arasında şarj olur. Standart menzilli bataryalı versiyon ise 44 dakikada. 50 kilovatlık DC hızlı şarj ile uzun menzilli batarya 15-80%’e 122 dakikada, standart menzilli ise 91 dakikada ulaşıyor.

Hedeflenen menzil, genişletişmiş batarya ile 480 km iken standart batarya ile 370 km’dir.

F-150 Lightning, yolculuğunuza başlamadan önce şarj rotalarını belirleyen FordPass Power My Trip ile ne zaman ve nerede yeniden şarj edileceğini tahmin etmeyi ortadan kaldırır. Kamyonette Intelligent Range, hava durumu, trafik, yük, çekme ağırlıkları ve daha fazlasını hesaba katarken menzili doğru bir şekilde hesaplar. SYNC 4’te bulut bağlantılı navigasyon, aynı zamanda halka açık şarj konumlarını belirler ve sahiplerin her sürücüdeki uygun noktalarda şarj etmelerini isterVİDEO

2022 baharında gelecek olan F-150 Lightning, 100 $ depozito yatırarak yerinizi bugün ayırabiliyorsunuz.

Galeri – 1

Galeri – 2

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.