Mk2 Focus ST’ye göre vergi dostu olan Mk3 Ford Focus ST, ülkemize ancak gelebildi 🙂

Bu focusun normalde çok özel olmadığını aslında farkının motor ve biraz yürüyen olduğunu unutmamak gerek. Gel gör ki Türkiye’de 2.0 lt’ye özel karşılama olduğu için fiyatlar yükseliyor haliyle beklenti de.

Ford Performans Araçları Türkiye (Fiyat ve Donanım Listesi)

2.0 Ecoboost motor 250 ps güç ve 360 Nm tork üretiyor. 6 ileri manuel şanzıman ile geliyor. Aracın ortalama yakıt tüketimi 6.8 lt/100 km. Son hızı ise 248 km/h. 0-100 hızlanma: 6.5 sn 50-100 hızlanma: 5.5 sn

2.0 TDCI motor ise 185 ps güç ve 400 Nm tork üretiyor. 6 ileri otomatik (PowerShift) ile geliyor. Aracın ortalama yakıt tüketimi 4.6 lt/100 km. Son hızı ise 216 km/h. 0-100 hızlanma: 7.7 sn 50-100 hızlanma: 7.1 sn (manuel vites ile, otm verisi yok)

Teknik değerleri vs zaten meraklısı ezberlemiştir, fazla uzatmadan ve aracı henüz sürmeden neler konuşabiliriz onlara bakalım.

İlk görüşte hem dış rengini (mandalina sarısı) hem de jant rengini -eski tasarıma rağmen- çok beğendim. Dışardan devam edecek olursak ön tampon ve panjur bölümünün değiştiğini görmekteyiz keza arka tampon ve egzoz çıkışı da sportif bir görünüme kavuşmuş. Özetle yeni MCA çizgileri ile birlikle boş gözlerle bakan bir ST yok artık karşımızda.

Dış görünüş olarak hemen eksilere girelim, burada Ford Otosan’a mı yoksa Ford Avrupa’ya mı kızmalı karar veremedim, size bıraktım. Umarım telafi ederler.

İlk olarak, şahsen TÜM focuslarda olmasının şart olduğunu düşündüğüm ST rüzgarlık (spoiler) diğeri ise far gruplarında bulunan LED destekler. Gündüz yanan LED farlarının ve LED’li arka stoplarının ST-Line donanımı ile getir ama ST ile getirme, oldu mu şimdi? Neyseki temini ve montajı basit parçalar ama dediğim gibi bu fiyat seviyesinde beklenti yüksek; küçük noktalar ile mide bulandırmanın da pek anlamı yok.

Bunların olmadığını görünce ‘başımdan aşağı kaynar sular döküldü’ diyebilirim. Çünkü bu araç temel donanım ile gelmiyor üst seviye üretimli bir ST. Nereye kızacağımı söylememdeki sebep ise Almanya’nın bu üç donanımı da opsiyon sunması. (Rüzgarlık 300 Euro, Led’ler 250 Euro). Diğer taraftan Bi-Xenon sunulmamasını sineye çektiğimiz halde durum böyle. Dediğim gibi bunların düzeltilmesini umuyorum ve geçiyorum eksiler sadece bu kadar 🙂

İçeriye girdiğimizde renkli ve çok şık deri koltuklar bizi karşılıyor. Çok rahatsız değil ama biraz dar. Çok zayıf olsanız dahi fazla sarıyor bir standart koltuk için. Gerçek Recaro koltuklar biraz daha sert olmasına rağmen sıkma konusunda daha iyi gibiydi hatırladığım kadarıyla, sonuç olarak denemeden almayın!
Kapı döşemeleri de deri kaplı gelmiş, standart araçlara göre bir de kenarlar mat kromaj ile kaplanmış.

Tabi kapıları açtığımız gibi bizi karşılayan güzel bir animasyon çıkıyor 8” ekranda. Hatırlatmadan geçmek istemiyorum ST direkt olarak SYNC 3 ile geliyor. Üretim tarihi ile birlikte Türkiye müşterileri şanslı sayılır, malum Eylül sonlarına doğru Focus SYNC 2’den 3’e geçmişti. Keza yol bilgisayarı ekranı da renkli TFT ve kadran aydınlatması kırmızı-beyaz olarak tercih edilmiş.

Direksiyon tasarımı yine standarta göre farklı, alt kısım düz kesilmiş ve ST logosuna sahip. Bu yazı kısmı bana çok uzun ömürlü olmayacak gibi geldi. Performans modellerine özgü yağ sıcaklığı, turbo ve yağ basıncı göstergeleri hemen konsol üstünde yer alıyor.

Diğer ufak tefek değişiklikleri kontrol etmek için hemen aşağıda yer alan galeriye göz atabilirsiniz. Beğendiğim bir diğer özellikler ise anahtarsız çalıştırmanın yanında gelen anahtarsız giriş sistemi ve iç sensörlü alarm sistemi. Focus 3 ile ülkemize bunlar da gelmiyor malum. Focus 2 ile alıştığım alarm sistemi, yeni anahtarlar ile birlikte bir seviye yükselmiş; artık alarm çaldığında anahtarı aracın iç bölümüne getirirseniz düğmeye basmaksızın araç susuyor, ne işe yarar? Hiç 🙂 Canım söylemek istedi.

Geri görüş kamerası, ısıtmalı ön cam, siyah tavan kumaşı ve iç ambiyans aydınlatmanın unutulmaması da hoş olmuş.

Unutmadan, kalın koltuklar sebebiyle arka diz mesafesi 3 cm daralmış. 😉 Süspansiyonlar ise performans serisi olarak geçiyor. Farların altındaki yıkama kapaklarının içi boş. Otomatik park yok ama arkada park sensörü mevcut.

2.0 TDCI 185 PS 400 NM PWS’nin test sürüş videosu gelebilir, sabırsızlıkla bekliyorum.

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.