Tamamen elektrikli SUV, Ford Mustang Mach-E Tanıtıldı

  • Ford 55 yıldan beri ilk kezMustang serisini tamamen elektrikli Mustang Mach-E ile genişletiyor.
  • Tamamen yeni, tamamen elektrikli model, Ford için yeni bir elektrikli çağın başlangıcını sembolize ediyor; 2020 yılı sonuna kadar Avrupa’ya gelen 14 elektrikli Ford aracından biri olacak.
  • Mustang Mach-E GT, 5 saniyeden daha az bir sürede 0 ila 100 km/sa ve tahmini 465 PS (342 kW) ve 830 Nm tork değerlerini hedefliyor.
  • Tamamen elektrikli güç aktarma organı, WLTP yönetmelikleri uyarınca 600 km’ye kadar sürüş menzilini hedeflemekte. Dahili şarj çözümleri müşterileri yakındaki halka açık şarj istasyonlarına yönlendirir, seyahatlerde nerede şarj edileceğini önerir ve Avrupa’daki 21 ülkede 125.000’den fazla FordPass Şarj Ağı konumuna erişim sağlayabiliyor.

Ford, tamamen müşteri ihtiyaçları ve istekleri üzerine yoğunlaşan bir geliştirme süreci ile Mustang Mach-E‘yi hayata geçirdi. Sonuç, heyecanlı sürüş ve yol tutuş sağlayan şık ve güzel bir SUV.

2020’nin sonlarına geldiğinde, Mustang Mach-E standart ve genişletilmiş batarya seçenekleriyle satışa sunulacak ya arkadan çekişli ya da sabit mıknatıslı motorlarla çalışan dört tekerlekten çekişli seçenekler ile. Genişletilmiş bir batarya ve arkadan çekişli sürüş ile donatılmış Mustang Mach‑E, WLTP’ye göre 600 km’ye kadar hedeflenmiş bir saf elektrikli sürüş aralığına sahip. Genişletilmiş bataryalı dört tekerlekten çekişli yapılandırmalarda, Mustang Mach-E, 337 PS ve 565 Nm tork hedefliyor.

Performans

Mustang Mach-E, her biri farklı bir duyusal deneyim ile paketlenmiş ince ayarlanmış sürüş dinamikleri sunan üç benzersiz sürüş modu sunar – Whisper, Engage ve Unbridled. Özellikler arasında daha sportif direksiyon kontrolleri, ortam aydınlatması, elektrik deneyimi için ayarlanmış ses ve sürüş davranışına bağlı gösterge animasyonları gibi özel tasarlanmış ögeler mevcut.

Yeni bir Mach-E 4, dört tekerlekten çekiş sistemi, arka tekerlek tahrik modeli üzerinde etkileyici hızlanma ve gelişmiş yol tutuşu sağlamak için ön ve arka akslara bağımsız olarak tork uygular. Ford bu sistemi yolda mükemmel bir çekiş sağlamak için ayarladı, kayganlık koşullarının kontrolüne yardımcı olmak için aracı ıslak ve karlı arazide titizlikle test etti.

Mustang Mach-E, Brembo’nun yepyeni performans Flexira alüminyum kaliperleri ile satışa sunulacak. Mustang Mach-E GT, aynı zamanda heyecan verici, konforlu bir sürüş sunarken sürücülerin yola sarılmasını sağlayan adaptif bir süspansiyon teknolojisi olan MagneRide® sönümleme sistemi ile donatılmış.

Unutmadan meraklıları için şunu da hatırlatmak istedim, arkada bağımsız süspansiyon sistemi mevcut.

SYNC

Mustang Mach-E’de ilk kez ortaya çıkan, yeni nesil SYNC haberleşme ve eğlence sistemi, sürücülerin tercihlerini hızlıca öğrenmek için makine öğrenmeyi kullanan ve zaman içinde daha da iyi hale gelen şık ve modern bir arayüz. Bu seri ile isimlendirme konusunda gelecek nesil deseler de bu bildiğimizden Ford SYNC 4 aslında detaylar için yazımızı tıklayabilirsiniz.

Yeni nesil SYNC’in 15,5 inçlik ekranı ve basit arayüzü, karmaşık menüleri siler ve her akıllı telefon sahibinin rahatça kullanabileceği dokunma, kaydırma ve sıkma kontrolleriyle özelliklere erişmeyi kolaylaştırır.

Mustang’e yeni bakış ve deneyim!

Ford’un pillerini alt tarafa yerleştiren tamamen yeni elektrik mimarisini kullanan Ford mühendisleri ve tasarımcıları, yalnızca Mustang için geçerli olmayan bir araç yaratabiliyor, aynı zamanda beş yolcu ve valiz için SUV alanını en üst düzeye çıkardılar.

Ford – Volkswagen Küresel İşbirliğini Genişletiyor

Mustang Mach-E kaputunun altında başka bir sürpriz: ön bagaj saklama ünitesi. 100 litre saklama alanı sağlayan ön bagaj, küçük valizi rahatça depolanabilecek kadar büyük. Boşaltılabildiğinden, ıslak veya çamurlu spor kıyafetleri, yürüyüş botlarını veya plaj kıyafetlerini bir maceradan sonra saklamak için uygun bir alandır.

 

Mustang Mach-E’nin içi

Elektrifikasyonun sağladığı ekstra alandan gerçekten yararlanmak için, Ford tasarımcıları, araçlarının içini nasıl kullanmayı tercih ettiklerini anlamak için müşterileri ile yoğun bir şekilde çalışmış. Beş yetişkinin rahatça oturabilmesi için SUV boyutunda tasarlanan Mustang Mach-E, arkadaşlar, çocuklar ve valizler için çok fazla alan bırakıyor.

Dış ön bagaja ek olarak, arka bagaj da 402 litre alan sunar. Arka koltuklar kapalıyken, Mustang Mach-E 1.420 litre hacme sahip.

Opsiyon premium B&O Ses Sistemi, bir sound bar gibi hava menfezlerinin üzerinde yüzen, ön tarafa sorunsuz bir şekilde entegre edilmiş hoparlörler içeriyor.

Panoramik sabit cam tavanın bile bir sırrı vardır: kızılötesi korumalı özel bir cam kaplama, iç mekanın yazın serin, kışın ise daha sıcak kalmasına yardımcı olur. Ek olarak, cam arasındaki iç tabaka ultraviyole ışınlarına karşı korunmaya yardımcı olur.

Son olarak, Mustang Mach-E‘deki Ford marka sıralamasında ilk kez yer alan “Phone As A Key” teknolojisi ile araca binmek ve aracı kullanmak çok kolay. Bluetooth kullanarak araç, müşterilerin akıllı telefonlarını yaklaşırken algılayabilir, Mustang Mach-E cihazının kilidini açabilir ve telefonlarını ceplerinden çıkarmadan veya bir anahtarlık kullanmadan sürmeye başlayabilir. Aracın kilidini açmak için B direğindeki bir tuş takımına bir yedek kod, telefon bataryasının bitmesi durumunda aracı çalıştırmak ve sürmek için orta dokunmatik ekrana ayrı bir kod girilebilir.

Batarya Teknolojisi

Mustang Mach-E, arka tekerlek tahrik konfigürasyonunda 600 km’ye kadar hedeflenmiş WLTP sürüş aralığına sahip standart (75,7 kWh lityum-iyon pil) ve uzun menzilli (98,8 kWh pil) ile satışa sunulacak.

Bu gelişmiş piller, standart versiyonda 288 lityum iyon hücre ve genişletilmiş versiyonda ise 376 lityum iyon hücre içerir. İç mekanın azami düzeye çıkarılmasına yardımcı olmak ve düşük ağırlık merkezi ile optimize edilmiş sürüş dinamiğine katkıda bulunmak için tasarlanan akü, aracın iki aksı arasındaki zemine yerleştirilmiştir ve eksi 40 derece santigrat dereceye kadar sıcaklıklarda test edilmiştir. Aküler, çarpma emilim koruması ile çevrili, su geçirmez bir akü kutusunun içine sabitlenmiştir. Pil, aşırı hava koşullarında optimum performans için sıcaklıkları düzenlemek ve şarj sürelerini iyileştirmek için gelişmiş bir aktif sıvı ısıtma ve soğutma sistemi kullanır.

Elektrikli araç sahipleri, evlerinde şarjlarının yüzde 80’ini yaptıkları için Ford, tipik bir iç prizin şarj gücünün beş katına kadar çıkaran Ford Connected Wallbox çözümü sunuyor. Bu sistem müşterilerin şarj saati başına tahmini ortalama 62 km mesafe ekleyebileceği anlamına gelir; geniş menzilli, arkadan çekişli yapılandırmaya göre. Karşılaştırmak gerekirse araçla birlikte verilen Ford Ev Şarj Kablosu, tipik bir Avrupa iç prizini kullanarak şarj saati başına tahmini ortalama 14 km aralık ekleyebilir.

NewMotion ile ortaklaşa ve FordPass Connect yerleşik modemin sunduğu bağlantıyı kullanarak, FordPass uygulaması, müşterilere 21 ülkedeki 125.000’in üzerinde kamuya açık şarj istasyonundan oluşan Avrupa’nın en büyük ve hızlı büyüyen ağına erişim sağlayacaktır. Araçla birlikte bir Ford Kamu Şarj Kablosu da verilecek.

Ford ayrıca, 2020 yılı sonuna kadar Avrupa’nın önemli lokasyonlarında 400 yüksek güç şarj istasyonu kurmayı hedefleyen IONITY konsorsiyumunda kurucu üye ve hissedar. 150 kW’lık azami şarj gücüyle, uzun menzilli bir batarya ve arkadan çekişli Mustang Mach-E, DC hızlı şarj istasyonunda 10 dakikalık şarj süresi içinde 93 km’ye kadar sürüş menzili ekleyebilir. Standart DC hızlı şarj istasyonunda şarj ederken Mustang Mach ‑ E’nin yaklaşık 38 dakika içinde yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar şarj edildiği tahmin edilmekte.

Yukardaki bilgilerin tamamı Avrupa için geçerlidir özellikle güç ve menzil konusunda ABD pazarı için farklılıklar söz konusu. Şimdi ABD için bazı detayları vermek istiyorum.

Select modeli 2021 başında sunulacak. 255 hp güç sunan motor hem RWD hem AWD olarak sunuluyor. Sadece standart batarya ile sunuluyor.0’dan 100 km’ye sırasıyla 5 sn ve 6 sn civarında hızlanması bekleniyor.
Premium modeli 2020 sonunda sunulacak. 255 hp’den 332 hp’ye kadar güç sunan motor hem RWD hem AWD olarak sunuluyor. Hem standart hem de uzun menzil batarya ile sunulan model 0’dan 100 km’ye sırasıyla 5 sn ve 6 sn civarında hızlanması bekleniyor.
First Edition modeli 2020 sonunda sunulacak ve limitli üretimli. 332 hp güç sunan motor sadece AWD olarak sunuluyor. Sadece uzun menzilli batarya ile sunuluyor.0’dan 100 km’ye sırasıyla 5 sn civarında hızlanması bekleniyor.
California Routue 1 2021 başında sunulacak. 282 hp güç sunan motor sadece RWD olarak sunuluyor. Sadece uzun menzilli batarya ile sunuluyor.0’dan 100 km’ye sırasıyla 6 sn civarında hızlanması bekleniyor.
GT 2021 baharında sunulacak. 459 hp güç sunan motor sadece AWD olarak sunuluyor. Sadece uzun menzilli batarya ile sunuluyor.0’dan 100 km’ye sırasıyla 3 sn civarında hızlanması bekleniyor.

İç ve Dış detaylı video

SYNC detaylı video

Bir bonus video

Müşteriler, Mustang Mach-E için depozito yatırarak ön siparişi şu an verebilecekler. Zamanlama, özellikle detayları 18 Kasım etkinliğinin bir parçası olarak ilan edilecek sınırlı First Edition serisi için kritik olacak.

Bir aracın ön siparişini vermek isteyen müşteriler, Mustang Mach-E için istenen özelliklerini seçebilir, bir Ford hesabı oluşturabilir, tercih ettikleri Ford bayisini seçebilir ve kredi / banka kartı detaylarını ve adreslerini girebilir.

Bir aracın ön siparişini veren müşteriler, sipariş penceresi açıldığında gelecek yıl konfigürasyonlarını tamamlayabilecekler.

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.