Ford – Volkswagen küresel işbirliğini ileri otonom sürüş, elektrikli araçlar ve daha iyi müşteri hizmeti için genişletiyor.

Ocak ayındaki yazımız: Ford ve Volkswagen’in Küresel İttifakı

  • Volkswagen, Argo Al’a yatırım yapmak için Ford’a katılacak. Otonom araç platformu şirketi, 7 milyar dolardan fazla bir değere sahip. Bu ilişki, her iki otomobil üreticisinin de Argo AI’nın otonom sürüş sistemini bağımsız olarak kendi araçlarına entegre etmelerine olanak tanıyacak.
  • Ford ve VW, 2022’de başlayan belirli küresel pazarlarda her marka için ticari van’lar ve orta boy pick-uplar geliştirme yolunda ilerliyor. Bunun detayları hemen yukarda verdiğim link içinde mevcut.
  • Volkswagen-Ford küresel ittifakının her şirket için yıllık verimlilik yaratması bekleniyor.

GÜNCELLEME: 10 Haziran 2020’de anlaşma imzalandı. 

Ford ve Volkswagen bugün, rekabet gücünü, maliyet ve sermaye verimliliğini arttırırken, her iki şirketi de müşterilere daha iyi hizmet verecek şekilde konumlandıran elektrikli araçların da içinde bulunacağı küresel ittifaklarını genişlettiklerini açıkladı. Ford ve Volkswagen ile birlikte çalışan Argo AI’nın kendi kendine (otonom) sürüş sistemi (SDS), Avrupa ve ABD için ticari dağıtım planlarına sahip ilk bölgeler olacak. Argo AI’nin odak noktası, yoğun kentsel alanlarda sürüş paylaşımı ve mal dağıtım hizmetleri için uygulanacak SAE Seviye 4 yetenekli bir SDS sunmak.

Ford ve Volkswagen, Argo AI’da eşit bir paya sahip olacak ve toplamda Volkswagen ve Ford’un önemli bir çoğunluğu olacak. Geriye kalan pay Argo AI çalışanları için bir teşvik havuzu olarak kullanılacak.

Şirket liderleri ayrıca Ford’un 2023’ten itibaren Avrupa’da yüksek ticari hacimli sıfır emisyonlu bir araç sunmak için Volkswagen’in özel elektrikli araç mimarisini ve Modüler Elektrikli Tahrik Platformunu (MEB) kullanan ilk otomobil üreticisi olacağını açıkladı.

MEB Platformunun Avantajları

  1. Birkaç Volkswagen Grubu markası MEB’i kullanacak, yüksek miktarlarda kullanım demek. Bu şekilde, e-otomobillerin maliyet-yoğun üretimi, katılan tüm taraflar için daha elverişli hale gelir.
  2. MEB Paris iklim değişikliği anlaşmasına katkıda bulunuyor.
  3. MEB, e-mobilite ve geleceğin araçları için daha küçük veya benzer bir alanda daha fazla alan sunmaktadır.
  4. MEB geniş bir model çeşitliliği sunar ve aynı zamanda her markanın eşsiz satış noktasını korur; gövde ve şasi birbirinden ayrılmış herkes modelini MEB’e yerleştirebilir.
  5. MEB, az miktara rağmen rekabetçi araçların piyasaya sürülmesini sağlayacak.
  6. MEB, bireysel akü sistemlerini mümkün kılıyor yani modele göre batarya kapasitesi değiştirilebilir; hedef gruba bağlı olarak. Ayrıca akünün aracın ortasındaki konumu, düşük ağırlık merkezi ve dengeli ağırlık dağılımı ile sonuçlanarak dinamik ve dengeli sürüş davranışı sağlar.

Ford, MEB mimarisini kullanarak altı yıl boyunca 600.000’den fazla Avrupa aracı sunmayı ve Avrupalı ​​müşteriler için ikinci tamamen yeni Ford modelini sunması tartışıyor. Bu, Ford’un Avrupa’daki stratejisini, ticari araçlar, crossover ve Mustang ve Explorer gibi ithal ikonik araçlar dahil olmak üzere güçlü yönleriyle oynamaya devam etmeyi içeren Avrupa stratejisini desteklemektedir. Detay: Ford Avrupa Geleceği | Kârlılık, Verimlilik, Elektrikli Araçlar ve SUV

Volkswagen, MEB mimarisini 2016 yılında geliştirmeye başladı ve bu platforma yaklaşık 7 milyar dolar yatırım yaptı. Volkswagen bu platformu, önümüzdeki on yılda yalnızca Volkswagen Grubu için yaklaşık 15 milyon otomobil üretmek etmek için kullanmayı planlıyor.

Ford için Volkswagen’in MEB mimarisini kullanmak, dünya çapında 11.5 milyar dolarlık elektrikli araç yatırımının bir parçası –ve Ford’un Avrupalı ​​müşterilerine sürdürülebilirlik taahhütlerini yerine getirirken geniş bir elektrikli araç yelpazesi sunma taahhüdünü desteklemekte

Her iki şirket de elektrikli araçlar üzerinde birlikte çalışabilecekleri ek alanları hedeflemeye devam edecek; bu da her iki şirket için sürdürülebilir ve uygun fiyatlı mobiliteye geçişi hızlandırmak için temel bir stratejik öncelik anlamına geliyor.

Ticari van ve kamyonet işbirliği hakkında her şey burada

Unutmadan MEB merkezli ilk elektrikli otomobil, 2020’den itibaren benzer bir Golf dizel fiyatıyla piyasaya sürülecek. Menzili 550 kilometreye (WLTP) dayanacak ve elektrik motoru 170 PS güç üretecek. Kompakt ID’nin üretimi, 2019 sonunda Zwickau’da başlayacak.

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.