Ford Avrupa, kârlılık, verimlilik, daha fazla yeni elektrifikasyonlu araçlar ve SUV için yeniden tasarlanıyor

Daha önceki ilgili yazımız; Ford’un Avrupa’daki Gelecek Planları (2019 – 2020) eğer okumadıysanız önce buraya göz atmanızı öneriyorum.

  • Ticari Araçlar, Binek Araçlar, İthal Modeller (Mustang, Edge, Explorer ve GT) için müşteri odaklı üç iş grubunu içeren yeni işletme modeli ve organizasyonu düzenlendi.
  • Önümüzdeki beş yıl içinde en az üç yeni model ile Ford’un yeni araç serisi büyüyecek. Tamamı SUV türünde.
  • Organizasyon yapısı da dahil olmak üzere tüm operasyonlardaki verimlilik iyileştirmeleri, iş performansının iyileştirilmesine temel sağlayacak.
  •  Avrupa’daki finansal sonuçlar, 2019 yılının tamamı için önemli ölçüde iyileşme yolunda ilerliyor.

Ford, Avrupa’daki iş geçmişindeki en kapsamlı yeniden tasarımın bir parçası olarak yeni bir iş modeli ve yeni araç serisi başlatıyor. Şirket ayrıca, bu yıl Avrupa’da finansal sonuçlarını önemli ölçüde iyileştirme yolunda ilerleyerek sürdürülebilir karlılığa yol açmanın ve %6 FVÖK (faiz ve vergiden önceki gelir) marjı sağlama konusundaki uzun vadeli hedefinin temelini atıyor.

Yeni Avrupa işletme modeli -Ticari Araçlar, Binek Araçlar, İthal Modeller ve sonuçta ortaya çıkan organizasyon 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek. Müşteri ihtiyaçlarına odaklı hızlı karar vermeyi kolaylaştırmak için üç yeni grubu kuruldu. Her biri pazarlama, üretim ve ürün geliştirmeden sorumlu liderleri içeren özel bir yönetim organizasyonuna sahip.

Ticari Araçlar grubunu, genel müdür Hans Schep tarafından yönetilecek ve şirketin İngiltere’nin Dunton kentindeki Ticari Araç merkezine dayanacak; tesis iyileştirmesi ve teknik becerilerini geliştirmek için yatırım yapılacak.

Ford, pick-up segmentindeki liderlik pozisyonu da dahil olmak üzere Avrupa’da en çok satan Ticari Araç markası olarak liderliğini büyütmeyi ve Avrupa’da beş yıl içinde Ticari Araç karlılığını iki katına çıkarmayı planlıyor. Bu büyüme, Volkswagen, Türkiye’deki Ford Otosan ortak girişimi ve Rusya’daki yeniden yapılandırılmış Ford Sollers ortak girişimi ile stratejik ittifakı ile desteklenecek. Detay: Ford ve Volkswagen’in Küresel İttifakı

Almanya’nın Köln kentinde bulunan genel müdür Roelant de Waard’ın altında yer alan Binek Araçlar grubu, Avrupa montajlı otomobil ve SUV’ların gelecekteki portföyüne liderlik edecek.

Çapraz-fonksiyonel proje ekipleri, her bir araç modeli üzerinde çalışmaya; tasarımı ve üretimi müşteri gereksinimlerine odaklanmaya ayarlamaya yetkilendirilecek. Bataryalı elektrikli araçlar da dahil olmak üzere Avrupa binek aracı gelişimi, Köln-Merkenich’te yoğunlaşacak.

İthalat grubu Mustang, Explorer ve 2020 yılının sonlarında gelecek olan tamamen yeni bir Mustang esintili tam elektrikli performans aracının da (SUV) dahil olduğu binek araç portföyünden oluşacak. Ford, 2024 yılına kadar her yıl Avrupa’ya üçlü binek araç ithalatı yapılmasını bekliyor.

Üç yeni model

Ford, Avrupa’daki araç serisini tazeliyor ve genişletiyor, önümüzdeki beş yıl içinde en az üç yeni model getirerek, Mustang esinli tamamen elektrikli performans SUV’u da dahil olmak üzere yeni araç portföyünü büyütmeye devam ediyor. Yeni modellerKuga, Puma ve Explorer Plug-In Hybrid‘e ek olarak gelecek.

Yakıt ekonomisi iyileştirmeleri ve CO2 salınımı azaltımı, geleneksel güç aktarma organlarındaki iyileştirmeler, ülkeye özgü araç portföyü yönetimi ve çok çeşitli yeni hibrit ve tam elektrikli tahrik seçenekleri ile gerçekleştirilmekte. Ek bilgi: Ford Elektrikli Araçların Yeni Nesilleri

Her yeni Ford binek modelleri, Avrupalı ​​müşteriler için en kapsamlı elektrikli seçeneklerden birini sunan elektrikli bir seçenek içerecek. Ayrıca yeni nesil elektrikli araç ailesi Avrupa’da montajlanacak.

Geniş Tabanlı Verimlilik İyileştirme Çalışmaları

Ford’un Avrupa’daki yeni işletme modelinin temeli, yeni işletme gruplarını desteklemek için tasarlanmış geniş tabanlı bir verimlilik iyileştirme programıdır.

Daha önce ilan edilen veya onaylanan altı adet montaj ve bileşen üretim tesisinin önümüzdeki yılın sonuna kadar kapatılması veya satışı ile üretim verimliliği artırılmış:

  1. Güney Galler’deki Bridgend Motor Fabrikasının kapatılması önerildi.
  2. Fransa’daki Ford Aquitaine Industries Şanzıman Tesisi kapatılacak.
  3. Rusya’da Naberezhnye Chelny Montaj, St. Petersburg Montaj ve Elabuga Motor Fabrikası kapatılacak.
  4. Slovakya’daki Kechnec Şanzıman Tesisi‘nin Magna’ya satılacak.

Sonuç olarak, Ford’un Avrupa’daki üretim alanı, 2019’un başında 24’ten 2020’nin sonuna kadar önerilen 18 tesise inmiş olacak. İngiltere Warley’deki “Ford of Britain” ve “Ford Credit Europe” merkezi de bu yılın sonunda kapanacak ve operasyonlar Dunton’da konsolide edilecek.

Buna ek olarak, Ford, Saarlouis, Almanya ve Valencia, İspanya’daki montaj tesislerinde vardiya azaltma uygulamasının yanı sıra daha düzenli bir yönetim yapısı ve pazarlama ve satış operasyonları gerçekleştiriyor. Ek bilgi: Ford Avrupa Üretim Yerleri ve Ar-ge Merkezleri

Toplamda, Ford’un tamamen sahip olduğu tesislerde ve 2020’nin sonunda, özellikle de gönüllü ayrılık programları yoluyla Avrupa’nın konsolide ortak girişimlerinde yaklaşık 12.000 iş etkilenecek. Bunların yaklaşık 2,000‘i, Ford’un dünya çapında azalttığı 7 bin maaşlı pozisyon arasında yer alan maaşlı pozisyonlar. Ford ayrıca çalışanların ayrılması ve tesislerin kapatılma kararının zor olduğunu ve bu etkiyi azaltmak için destek sağladığını belirti. Amaçları ise uzun vadeli sürdürülebilir bir gelecek oluşturmak.

Doğru bilgi için bizi her zaman takip etmeyi ihmal etmeyiniz 🙂 Teşekkürler

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.