Volkswagen AG ve Ford Motor Company bugün, rekabeti arttıracak ve sektördeki hızlı değişim dönemindeki müşterilere daha iyi hizmet verecek şekilde konumlandıran ilk resmi anlaşmaları açıkladı.

GÜNCELEME: 10 Haziran 2020’de anlaşma imzalandı.

  • Ürünlerin yaşam döngüleri boyunca şirketler, üç ticari aracın toplam 8 milyon üretmeyi bekliyor.

Volkswagen CEO’su Dr. Herbert Diess ve Ford CEO’su Jim Hackett, şirketlerin 2022’den başlayarak küresel pazarlar için ticari vanlar ve orta ölçekli kamyonetler (Ranger/Amarok pick-up gibi) geliştirmek niyetinde olduklarını doğruladı. İttifak, önemli ölçek ve verimlilik sağlayacak ve her iki şirketin de farklı yetenekler ve teknolojiler sunan araç mimarilerine yatırım yapmalarını sağlayacak.

Şirketler ticari van ve kamyonet işbirliğinin 2023’ten başlayarak yıllık vergi öncesi işletme sonuçlarını iyileştireceklerini tahmin ediyor.

Ek olarak, Volkswagen ve Ford, otonom araçlar, mobilite hizmetleri ve elektrikli araçlar konusundaki işbirliğini araştırmak üzere bir mutabakat zaptı imzaladı ve fırsatları keşfetmeye başladı. Her iki şirket de gelecekte ek araç programlarını dikkate almaya açık olduklarını söyledi. Takımlar önümüzdeki aylarda detaylarla çalışmaya devam edecek. Yani şu an elektrikli araçlar konusunda kesin bir durum yok ancak görünen o ki orada da birleşme gelecek, bir aksilik olmazsa.

Hackett, “Zaman içinde bu ittifak her iki şirketin de değer yaratmasına ve müşterilerimizin ve toplumun ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olacak” dedi. “Sadece önemli etkinlikleri teşvik etmek ve her iki şirketin de uygunluklarını geliştirmelerine yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda bir sonraki hareketlilik çağını şekillendirme konusunda işbirliği yapma fırsatı da veriyor.”

Diess şunları ekledi: “Volkswagen ve Ford, dünyadaki milyonlarca müşteriye daha iyi hizmet verebilmek için ortak kaynaklarımızı, inovasyon kapasitemizi ve tamamlayıcı piyasa konumlarımızı kullanacak. Aynı zamanda, ittifak, rekabetçiliğin artırılması yönündeki çabamızın temel taşı olacaktır. ”

İki şirket arasında karşılıklı sahipliği gerektirmeyen ittifak ortak bir komite tarafından yönetilecek. Bu komite Hackett ve Diess tarafından yönetilecek ve her iki şirketin de üst düzey yöneticilerini içerecek.

Ticari van ve kamyonet işbirliği

Ford ve Volkswagen, Ford Transit ailesi ve Ranger’ın yanı sıra Volkswagen Transporter, Caddy ve Amarok gibi popüler isimlerle dünya genelinde güçlü ticari van ve kamyonet işlerine sahip.

Şirketlerin 2018’deki toplu hafif ticari araç satışı dünya çapında yaklaşık 1.2 milyon adede ulaştı ve bu, endüstrinin üretim ölçekleri olarak en yüksek işbirliğini temsil ediyor.

Önümüzdeki beş yılda, hem orta boy kamyonet hem de ticari van için talebin küresel olarak artması bekleniyor. İttifak, şirketlerin, geliştirme maliyetlerini paylaşmalarını, kendi üretim kapasitelerini artırmalarını, araçlarının yeteneklerini ve rekabetçiliğini artırmalarını ve farklı marka özelliklerini korurken, maliyet verimliliği sağlamalarını sağlayacak.

İttifak sayesinde Ford, en erken 2022’de piyasaya çıkması beklenen ve her iki şirket için kullanıma sunulacak orta boy kamyonet mühendisliğini ve üretimini yapacak. Yine her iki taraf için de, Ford Avrupalı müşteriler için daha büyük ticari van mühendisliği ve üretimi yaparken Volkswagen de şehirli ticari van mühendisliği yaparak üretimini gerçekleştirecek.

Ayrıca Ford’un Avrupa’daki Gelecek Planları (2019 – 2020)

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.