Shelby GT350, ilk sürüş izlenimleri geldi…

Bu sefer incelenen araç kapkara.
Ancak düşük kaput, karbon panjur, genişletilmiş çamurluklar, arkada dört egzoz çıkışı hemen farklı bir “şey” ile karşı karşıya olduğumuzu hissettiriyor.

Ford-Mustang Shelby GT350-12

Kapkara jantların arasından önde neredeyse kırk santimlik disklerle Brembo kaliperler (önde altı, arkada dörder pistonlu) dikkat çekiyor. 

Ford-Mustang Shelby GT350-9

Adaptif süspansiyon sistemi elektronik olarak konfordan piste değişik sertliklerde ayarlanabiliyor.

Motor kaputunun altında ise Amerikan geleneklerini alaşağı eden bir ünite göreve hazır bekliyor.
Voodoo” kod adlı 5.2L V8 standart motorun yerini almış ve gücünü hacimden değil devirden alıyor, 533 Beygir 7500 dd‘da ortalığı dağıtırken kırmızı çizgi 8250 dd’ya yerleşmiş, sanki İtalyan kanı içmiş gibi. 580 Nm tork için de 4750 dd‘ya ulaşmak zorunlu.

Anlayacağınız öyle düşük devirlerde kırıta kırıta gitme şansı pek yok. Sert debriyajı bıraktığınızda sağ ayak gaza yüklenmediyse öküsürüp iki hoplayıp olduğun yerde kalmak işten bile değil. Ama gazı esirgemezseniz, 1.vites ne olduğunu anlamadan bitiyor, 2’de 120 km/h görülüyor, 3’te 200’ü kolayca geçiyor, dörtte 250 km/h’ye varmışken yol bitiyor. Uygun yol varsa 275 km/h hızı göstergeden görmek çocuk oyuncağı. 0-100 için 4 saniyeyi geçmeyeceği ifade ediliyor.

Ford-Mustang Shelby GT350-6

Yol bilgisayarından pist konumu ayarlandığında 295’lik özel Michelin lastikler ile aracın fizik kanunlarına karşı koyuşu şaşırtıcı. Limitte girilen her virajda arkanın kopması beklenirken inatla ideal çizgisini takip etmekten vaz geçmiyor.
Yol bilgisayarından ivme ölçer ayarlandığından iki eksende G maruziyetini de kayda alamak mümkün. 

Bir yandan keyifli drift oyunları  beklentisinde olanlar hayal kırıklığına uğrarken aracın ulaştğı hızlarda pistte virajdan viraj savrulmak apayrı bir zevk. Yeter ki motor devrini 4000 dd altına düşürmeyin.
Görünen o ki M4 ve C63 AMG dişli bir rakiple karşı karşıya. 

Shelby GT350

Tabii 1700 k’lık araçla güç oyunları tüketimi de etkiliyor, norm karma tüketim 14,7L/100km ve 61 L kapasiteli depo pek uzun menzil vaad etmiyor.
Avrupa satış fiyatı da müthiş rekabetçi bir 80.000 Avro.

Kaynaktan okumak için: AutoBild

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.