Ford, 2021 Bronco’yu – klasik iki kapılı ve ilk dört kapılı olmak üzere – yepyeni arazi araçları ailesinin amiral gemisini tanıttı.

Bu model Avrupa için dolayısıyla Türkiye için de duyurulmadı. Bizleri çok ilgilendirmediği için fazla detaya girmeden ne var ne yok görelim istedim.

Yepyeni Bronco, 2021’in başlarında başlayan üretime ve önümüzdeki baharda Ford bayilerinde satışa başlayacak. Bronco sahipleri, maksimum kişiselleştirme için 200’den fazla fabrika destekli aksesuar yelpazesinden seçim yapabilecek.

Ford ayrıca aracı yeterince özetleyecek şekilde bir video yayınladı, ingilizcesi yeterli olanların bunu da izlemesini öneririm. İzlemeye uygun olmayanlara keyifli okumalar.

Tıpkı G.O.A.T. olarak adlandırılan ilk nesil Bronco gibi, tamamen yeni 2021 Bronco’nun misyonu, her yere, her zaman yetenek ve güven sağlamak için maksimum 4×4 sunmak.

Off-road sürüş için Baja, Mud / Ruts ve Rock Crawl ile Normal, Eco, Sport, Slippery ve Sand dahil olmak üzere yedi adede kadar sürücü tarafından seçilebilir mod sunulmakta.

Tüm Bronco modellerinde, bir baz kurulum ve bir de gelişmiş 4×4 olarak iki adet 4×4 sistemi sunulmaktadır. Temel sistem iki kademeli elektronik transfer kutusu kullanırken, isteğe bağlı gelişmiş sistem 2H ​​ve 4H arasında isteğe bağlı bağlantı için otomatik mod ekleyen iki kademeli elektromekanik transfer kutusuna sahiptir; güç, Dana 44 AdvanTEK® arka aksa ve Dana AdvanTEK bağımsız ön diferansiyel ünitesine dağıtılır. Ayrıca her ikisiyle de sunulan engebeli arazide daha iyi çekiş gücü için Spicer Performa-TraK elektronik kilitleme diferansiyeli mevcut.

Bronco’nun sınıfının en iyisi 295 mm yerden yüksekliği, maksimum 29 derece rampa açısı ve 37,2 derece uzaklaşma açısı sayesinde segment lideri arazi dışı kabiliyet seviyeleri mümkündür; ek olarak 851 mm’ye kadar sınıfının en iyisi sudan geçiş yükseliği sunuyor. Arazi kabiliyeti, ön ve arkadaki açık çekme kancaları ve entegre Ford Performance aksesuar vinç montajlı mevcut ağır hizmet tipi modüler çelik tamponlarla daha da güçlendirilmiş.

Bronco’nun stratejik olarak yerleştirilmiş çelik kalkanları kritik donanımı koruması planlanmış. Daha yüksek kapasiteli modellerde ön bash plakasının yanı sıra motor, şanzıman, transfer kutusu ve yakıt deposu için kalkanlar bulunuyor. En zorlu kayalık araziyi kullananlar için, Bronco’nun mevcut yan kaya rayları, aracın her iki tarafının ağırlığını taşıyabilecek kadar güçlü üretilmiş.

Beş bağlantılı düz akslı arka şasi, Bilstein coil-over amortisörler ve elektronik kilitlemeli M220 Dana 44 diferansiyel.

Hem Bronco iki hem de dört kapılı modeller, açık hava deneyimini hızlı, kolay ve eğlenceli hale getirir. İki kapılı modeller standart üç bölümlü tavan sistemi ile geliyor – sol ve sağ ön bölümler ve arka bölüm – kalıplanmış renk; ve arka koltuklar ve bagaj bölmesi üzerine çıkarılabilir bir panel ekleyen dört bölümden oluşan premium boyalı modüler bir üst kısım. Dört kapılı modellerde dört çıkarılabilir tavan bölümü bulunur – sol ve sağ ön paneller, tam genişlikte orta panel ve arka bölüm. Tüm modellerde çatı panelleri, mandalların iç kısımdan açılmasıyla bir kişi tarafından çıkarılabilir. İlk sıra paneller iki kapılı modellerde uçakta saklanıyor.

Hem Bronco iki hem de dört kapılı modeller, açık hava deneyimini hızlı, kolay ve eğlenceli hale getirir. İki kapılı modeller, standart üç kesitli tavan sistemi kalıplanmış renkte ve arka koltuklar ve kargo alanı üzerine çıkarılabilir bir panel ekleyen dört bölümlü mevcut premium boyalı modüler bir üst ile birlikte gelir. Dört kapılı modellerde dört çıkarılabilir tavan bölümü bulunur – sol ve sağ ön paneller, tam genişlikte orta panel ve arka bölüm. Tüm modellerde çatı panelleri, mandalların iç kısımdan açılmasıyla bir kişi tarafından çıkarılabilir. İlk sıra paneller iki kapılı modellerde uçakta saklanıyor.

Motor ve aktarma

2.3L 4 silindirli EcoBoost 270 hp güç 420 nm tork üretiyor. 7 ileri manuel vites ve 10 ileri otomatik vites seçeneği mevcut. (6+1 sürünme vitesi oranı 6.588:1)

2.7L V6 silindir EcoBoost 310 hp güç 542 nm tork üretiyor. Sadece 10 ileri otomatik vites seçeneği ile sunuluyor.

Hem Bronco iki hem de dört kapılı modeller, açık hava deneyimini hızlı, kolay ve eğlenceli hale getirir. İki kapılı modeller standart üç bölümlü tavan sistemi ile geliyor -bazı modeller dört. Dört kapılı modellerde dört çıkarılabilir tavan bölümü bulunur – sol ve sağ ön paneller, tam genişlikte orta panel ve arka bölüm (üst fotolar). Tüm modellerde çatı panelleri, mandalların iç kısımdan açılmasıyla bir kişi tarafından çıkarılabilir.

Dört kapılı modellerde standart olan kumaş (soft) üst kısım, açık havaya kolay erişim ve arka bagaj alanına hızlı erişim için benzersiz bir kaldırma fonksiyonu sağlar. Soft veya hardtop arasında seçim yapmak istemeyen müşteriler için dört kapılı model her ikisiyle de seçilebilir.

Her Bronco, rakiplerinin sunduklarından daha kolay sökülmelerini sağlayan sınıfa özel çerçevesiz kapılarla birlikte geliyor. Dört kapılı Bronco modellerinde, dört kapının hepsi de koruyucu kapı çantaları ile birlikte depolanabilir. Kapılar sökülse de kaputa monte yan aynalar, kapılar çıkarıldığında yandan görüş sağlamaya devam ediyor.

İçeride, tüm Bronco modelleri amaca uygun olarak üretilmiş. Gösterge paneli, açıkça görülebilen ve sezgisel olarak kullanıbilecek göstergeler ve kontroller ile birinci nesil modelden esinlenmiştir. Renkler ve malzemeler doğal renk ve dış mekan ekipmanlarından ilham alıyor. Arazi işlevselliği ile, malzemeler sert ve sağlam; öyle yumuşak iç trimi her yerde beklemeyin yani 🙂 yer yer deri kaplı alanlar mevcut.

Bronco, kablosuz güncelleme ve off-road navigasyonlu FordPass Performans uygulamasına sahip, segmente özel 12 inç SYNC® 4 sistemine sahip ancak alt donanımlarda 8 inç’e düşüyor.SYNC sistemi ayrıca kaya tarama gibi teknik arayışlarda ek görünürlük sağlamak için sınıfa özel off-road spotter görünümleriyle mevcut 360 derecelik kamera sistemini görüntüler.

Bronco’nun gelişmiş topografik patika haritaları ve 1.000’den fazla küratörlük patika haritası, NeoTreks’in AccuTerra® Haritaları, Trails Offroad patika kılavuzları ve FunTreks patika kılavuzlarından sınıfa özel parkur içeriği ile desteklenmektedir.

Yepyeni 2021 Bronco iki kapılı ve dört kapılı modeller, Wayne, Michigan’daki Michigan Montaj Fabrikası’nda inşa edilecek. Baz iki kapılı Bronco için, 1.495 $ varış ve teslimat dahil olmak üzere fiyatı 29.995 $.

Fotoğraf Galerisi

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.