Güvenliğin dünya çapında lideri olan Volvo, tüm araçlarındaki en yüksek hızı 2020’den itibaren saatte 180 km ile sınırlayacak.

2020 yılında yeni bir Volvo’da kimsenin ölmemesini veya ağır yaralanmamasını hedefleyen “Vision 2020”, otomotiv endüstrisindeki en iddialı güvenlik vizyonlarından biri olacak. Ancak teknolojinin bu sorunları tek başına sıfırlatamayacağını farkeden Volvo, şimdi sürücü davranışına odaklanmayı kapsayacak şekilde kapsamını genişletiyor.Volvo Cars tarafından yapılan araştırmalar, otomobillerinde ciddi yaralanmalara ve ölümlere tamamen son vermeyi hedefleyen “açıklar” olarak adlandırılan emniyet konusunda üç önemli endişeyi belirlemiş.

Şirket, yüksek hızları sınırlamanın yanı sıra, akıllı hız kontrolü ve coğrafi alan teknolojisinin bir kombinasyonunun gelecekte okullar ve hastaneler arasındaki hızları otomatik olarak nasıl sınırlayabileceğini de araştırıyor.

Hızlanma sorunu, belirli hızların üzerinde araç içi güvenlik teknolojisi ve akıllı altyapı tasarımının kaza durumunda ciddi yaralanma ve ölümlerden kaçınmak için artık yeterli olmamasıdır. Bu nedenle çoğu batı ülkesinde hız limitleri var, ancak hız hala her yerde ve trafikteki ölümlerin en yaygın sebeplerinden biri olmaya devam ediyor.

Her yıl milyonlarca insan hala hız cezası alıyor ve Ulusal Karayolu ve Trafik Güvenliği İdaresi’nden gelen trafik kazası verileri, ABD’de 2017 yılında meydana gelen tüm trafik kazalarının yüzde 25′inin hızlanmaktan kaynaklandığını gösteriyor.

Yüksek hızın yanı sıra diğer sorun sarhoşluk. Alkol ve uyuşturucu etkisinde araç kullanımı dünyanın birçok yerinde yasadışı, ancak bugünün yollarında meydana gelen yaralanma ve ölümlerin başlıca nedeni.

Üçüncü alan ise dikkatin dağılması. Buradaki en önemli etken de cep telefonları ve sürücünün genel olarak yolla ilgisinin düşük olması. Bu da birçok yönden sarhoş sürücüler kadar tehlikelidir.

Volvo Cars, 20 Mart’ta İsveç’in Göteborg kentinde düzenlenen özel bir güvenlik etkinliğinde, sarhoşluk ve dikkat dağılması alanlarıyla ilgili fikirleri sunacak.

Paylaşım için teşekkürler :)

Yazar Hakkında

Otomobil Sever. Yıllardır yazıp/çiziyor ve artık çekiyor :)

Bir Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.